. stock&people/EAST NEWS
Źródło: stock&people/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 11 Stycznia 2020

Ślub nie wystarczy, aby dostać rentę po zmarłym małżonku. Przełomowa decyzja sądu

Renta po zmarłym małżonku może być wypłacana tylko, jeśli między parą występowała więź duchowa i emocjonalna. Tak odczytywać należy wyrok Sądu Najwyższego, który po apelacjach rozpatrzył sprawę pani Janiny S.

Kobieta po śmierci swojego męża złożyła wniosek do ZUS o rentę po zmarłym. Świadczenie wynosi 85 proc. tego, co otrzymuje małżonek. Urząd odmówił pani Janinie, więc ta skierowała sprawę na drogę prawną.

Temat, który nigdy nie pojawi się w Temat, który nigdy nie pojawi się w "Kuchennych Rewolucjach". Klienci nie pozostawiają suchej nitki na lokalu Magdy GesslerCzytaj dalej

Ku jej nieszczęściu decyzję ZUS-u podtrzymały sądy wszystkich instancji, łącznie z Sądem Najwyższym na końcu. Kobieta nie może odwołać się od wyroku.

Renta po zmarłym małżonku, zależna od realnej więzi

Pani Janina wzięła ślub w 2003 roku. Relacje między nią a mężem po czasie przestały być dobre. Ostatecznie, w 2015 roku, mężczyzna wydziedziczył swoją żonę i para przestała ze sobą mieszkać. Mąż pani Janiny zmarł rok później. Na podstawie tej historii, sąd orzekł iż nie ma podstaw aby udzielić jej renty.

- Z ustaleń SO i SA wynika, że w chwili śmierci męża nie istniała wspólność małżeńska. Nie było ani wspólnego pożycia, ani więzi gospodarczej, ani wreszcie więzi emocjonalnej czy duchowej (...) Dla spełnienia warunku nabycia prawa do wdowiej renty rodzinnej nie wystarcza samo występowanie zewnętrznych oznak w postaci istnienia małżeństwa potwierdzonego formalnym aktem małżeńskim. Konieczne jest także zachowanie do dnia śmierci ubezpieczonego realnych więzi małżeńskich w ich rozmaitych wspólnotowych przejawach - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Nadchodzą ważne zmiany terminów 500 plus. Pieniądze będą przyznawane na innych zasadach

2. Mroczne znalezisko na lotnisku. Gdy walizka się otworzyła, oczom celników ukazał się straszny widok

3. Syn posła zatrzymany przez policję. Posiadał niedozwolone substancje

4. Tadeusz Rydzyk nie miał szans w starciu z Jurkiem Owsiakiem. Kontrowersyjne badanie ujawniło preferencje Polek i Polaków

5. TVP przegrało proces. Musi przeprosić

6. Papież Franciszek ogłosi abdykację? Jest oficjalny komentarz sekretarza Benedykta XVI