W trakcie Rekolekcji Góralskich abp Jędraszewski nie zawahał się skrytykować aborcji.. (zdj. ilustr.) Piotr Molecki/East News
Źródło: (zdj. ilustr.) Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 22 Listopada 2020

Rekolekcje Góralskie, czyli cyrku ciąg dalszy. Ks. Dariusz Oko zaczął krytykować rodzinę Tischnera, Abp Jędraszewski aborcję

W trakcie Rekolekcji Góralskich abp Jędraszewski nie zawahał się skrytykować aborcji. Uroczystości organizowane 20. rocznicę śmierci filozofa ks. prof. Józefa Tischnera miały być umożliwić dialog między zebranymi. Całość odbyła się niestety klasycznie. Przy okazji obrażono rodzinę samego Tischnera.

Wirtualna Polska wskazuje, że kontrowersje pojawiły jeszcze przed uroczystościami. Rodzina ks. prof. Józefa Tischera miała nie zgadzać się z wyborem osób wygłaszających wykłady. "Nie zgadzamy się na to, by łączyć jego osobę z tendencjami, które nazywał w swoich tekstach »religią schorowanej wyobraźni«", zwracano uwagę w oświadczeniu.

Niewielu wie o konflikcie Marcina Najmana z TVP. Dziś jest Niewielu wie o konflikcie Marcina Najmana z TVP. Dziś jest "ekspertem", niedawno poszedł do sąduCzytaj dalej

Rekolekcje Góralskie odbyły się jednak zgodnie z planem, a do zebranych w Łopusznej osób przemawiali znani ze swych mocno kontrowersyjnych wypowiedzi abp Marek Jędraszewski, a także ks. Dariusz Oko.

Kontrowersyjni goście Rekolekcji Góralskich

– Czy nasza wolność jest szlachetna, pełna dobroci i szczodrobliwa na obraz Boży? – pytał Jędraszewski w trakcie mszy inauguracyjnej. Znany ze swych słów o "tęczowej zarazie" hierarcha wykorzystał okazję, by skrytykować zabiegi aborcyjne.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Czy Kościół powinien płacić podatki, jak wszyscy inni?
2. Wiadomo już, co dalej z godzinami dla seniorów. Odpowiedź MRiPS w wielu wzbudzi oburzenie
3. Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Miał mówić o uczelni, a grzmiał o aborcji i LGBT

– Ostatnio bolącym punktem, w którym skupia się prawda o wolności, jest aborcja. Za tym słowem kryje się dramat zabicia niewinnego i bezbronnego dziecka, które jest wydane na łaskę ludzi – mówił metropolita krakowski, cytowany przez WP.

I dalej: – Dokonując wyboru, nie można się godzić na to, by obrazić Boga i nie należy pozwalać na to, by drugiego człowieka dotknęła krzywda. Wybór w imię dobra i miłości łączy się z odrzuceniem zła i krzywdy.

"Obydwaj należymy do cenionych filozofów"

Obrazy WTV"Pielęgniarka jest mięsem armatnim. Jak umrze, to umrze". Ujawniamy, co naprawdę dzieje się na oddziałach covidowychCzytaj dalej

Choć obecność abp Jędraszewskiego zwykle zwiastuje dość mocne słowa, najintensywniejszym było tym razem wystąpienie ks. Dariusza Oko, którego treść przytacza "Tygodnik Podhalański". WP zaznacza, że duchowny odniósł się do protestów rodziny Tischnera wobec doboru gości wydarzenia.

– Kim oni są? Z 5 mężczyzn 60 proc. to weterynarze, jest jeszcze wuefista i polonista. Żaden nie ma kompetencji do oceny filozofii. Ksiądz arcybiskup jest profesorem filozofii, obydwaj należymy do cenionych filozofów. Takie jest nastawienie lewaków, genderystów, którzy nas szczególnie nienawidzą. Większość katolików w Polsce jest zdania ks. Jędraszewskiego czy mojego – przekonywał kapłan.

Oko rozpływał się nad własną osobą, wskazując, że kończył to samo liceum co Andrzej Duda. Wkrótce przeszedł jednak do ataków wymierzonych w rodzinę zmarłego ks. Tischnera.

– Pycha, bluźnierstwo szaleństwo! Napominam! Najwyższy czas, by się pan nawrócił! Pan się stawia nie tylko ponad arcybiskupem, ale ponad Jezusem – mówił ks. Oko do brata profesora, którego poprzednio nazwał "przedstawicielem środowiska największej zdrady w Kościele, jakim jest »Tygodnik Powszechny«".

Na zakończenie WP przytacza wypowiedziane przed kilkoma laty znanego ze swej homofobii księdza, który określa się mianem cenionego filozofa. – Seks gejowski to jest tak, jakby tłok silnika zamiast w cylindrze silnika poruszał się w rurze wydechowej. To jest medycznie i technicznie katastrofa. Bo i samochód nie pojedzie, i rura się rozwali – przekonywał Oko.

źródło: WP / Tygodnik Podhalański

Profesor przerwał milczenie ws. Dziwisza. Chciał powiedzieć Janowi Pawłowi II o krzywdzeniu dzieci, niewiarygodna reakcja kardynałaProfesor przerwał milczenie ws. Dziwisza. Chciał powiedzieć Janowi Pawłowi II o krzywdzeniu dzieci, niewiarygodna reakcja kardynałaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?
  2. W jaki sposób mrozić pierogi na święta? Szef kuchni zdradził 3 niezawodne metody
  3. Scheuring-Wielgus ma problem z policją? Domaga się przeprosin "Spotkamy się w sądzie"
  4. Edyta Górniak chce uciec przed szczepieniami z kraju. Ma zabrać ze sobą syna
  5. Urodziłam dziecko z gwałtu, a państwo nie dało mi nawet na pieluchę. Niedawno znów zostałam zgwałcona (Reportaż)
  6. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"