Ratownik medyczny osobą niezbędną do pomocy w chwili zagrożenia naszego życia. Nie ma jednak łatwo w dobie pandemii. Sytuacja jest dramatyczna.. flickr.com/Kancelaria PremieraŹródło: flickr.com/Kancelaria Premiera
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 30 Marca 2020

Tragiczne realia ratowników medycznych w Polsce. "Sytuacja jest katastrofalna. Brakuje wszystkiego, nie mamy czym dezynfekować rąk" - podaje RMF FM

Ratownik medyczny jest osobą, która w momencie zagrożenia naszego życia i zdrowia, jest niezbędna do udzielenia nam pomocy. Jak się niestety okazuje, nie mają łatwo w dobie pandemii. Tylko jak czuć się bezpiecznie, podczas gdy brakuje niemal wszystkiego? Ratownicy skarżą się na dramatyczną sytuację i braki w sprzęcie medycznym oraz środkach bezpieczeństwa. Jak podaje RMF FM, nie mają nawet czym dezynfekować rąk.

"Jeden z naszych kolegów jest na przymusowej kwarantannie. Okazało się, że udzielał pomocy osobie u której później wykryto zarażenie koronawirsuem. Przed kilka dni pracowaliśmy razem. Nie wiadomo, czy jest zarażony. My też nie wiemy, ale mamy pracować normalnie. Nie zrobiono nam żadnych testów, teoretycznie więc możemy zarażać kolejne osoby. Czy to jest normalne?" - informuje na Gorącą Linię RMF FM jeden z polskich ratowników medycznych. Niestety nie jest to odosobniony przypadek ani jedyny taki sygnał, który dotarł do redakcji RMF FM. Ratownicy skarżą się na fatalną sytuację i braki w niemal wszystkim, co niezbędne do funkcjonowania i pomocy w czasie epidemii.

4 kolejne zakażone osoby nie żyją. Ministerstwo Zdrowia informuje4 kolejne zakażone osoby nie żyją. Ministerstwo Zdrowia informujeCzytaj dalej

Ratownik medyczny nie ma łatwo w dobie pandemii. Sytuacja jest dramatyczna. "Nie mamy czym dezynfekować rąk"

Ratownicy w całym kraju znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Są na pierwszej linii frontu walki z wirusem, chcą pomagać i to też czynią, jednak drżą o swoje własne życie. Z każdym dniem narażają się bez odpowiednich środków i sprzętu bezpieczeństwa, których po prostu brakuje. Jak relacjonuje jeden z nich dla RMF FM, brakuje nawet płynów i żelów do dezynfekcji rąk.

"Problemy dotyczą zespołów ratunkowych w niemal całej Polsce. Niemal wszędzie brakuje podstawowych pakietów ochronnych dla personelu medycznego ale także dla ratowników medycznych. To oni są na przedzie całej pierwszej linii frontu w której znajduje się służba zdrowia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę że pakiety ochronne są bardzo szybko zużywane, prawie w całości są tylko jednorazowe. A jak informują szpitale tylko w ciągu jednego dnia, do opieki nad tylko jednym pacjentem, potrzeba około 60 takich pakietów. W jego skład wchodzi m.in kombinezon, maska, gogle, czy przyłbice" - czytamy w mailu przesłanym do redakcji RMF FM, którego dziennikarze radia opublikowali w artykule na swojej stronie.

Sytuacja jest katastrofalna - opowiada jeden z ratowników. Brakuje wszystkiego, nie mamy czym dezynfekować rąk, nie mamy maseczek, nasza skóra na dłoniach jest wysuszona przez środki chemiczne. Nasze zdrowie coraz gorsze. Po każdym pacjencie trzeba dezynfekować całą karetek, my tam ciągle jeździmy, te środki chemiczne tam się ciągle utrzymują, karetki takie z powodu ich małej liczby nie mogą czekać, aż cały pojazd wywietrzeje. Musimy natychmiast jechać do następnego przypadku, pracujemy w chemikaliach" - podkreśla.

DZISIAJ GRZEJE: 1. GIS przekazał porażającą informację ws. zakażonych. Chodzi o młodych ludzi
2. Pielęgniarka walcząca z koronawirusem straciła dom. Była na dyżurze, kiedy wybuchł pożar

"Błagam, zachowajcie rozsądek. Siedźcie w domach. Nie musicie mieć kontaktu z nikim z zagranicy, ani z osobą chorą. Wystarczy, że jedna osoba wyjdzie na zakupy, dotknie klamki, już możecie być nosicielami" - apeluje jeden z ratowników.

"Jeśli nas zabraknie? A jest nas co raz mniej. Część przecież jest na kwarantannie. Ludzie nas często okłamują. Czasami zdarza się tak, że wchodzimy do domu by udzielić pomocy, a dopiero później się dowiadujemy, że osoby w mieszkaniu objęte są kwarantanną. Tak nie może być! Przecież my też się narażamy. Wtedy część z nas też musi iść na kwarantannę. Będzie nas mniej. Jeśli my wam nie pomożemy, to kto wam pomoże!?" - czytamy w wiadomości przesłanej do RMF FM.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowy prototyp respiratora. Zamiast kilkudziesięciu tysięcy będzie kosztował kilkaset złotych
  2. Oficjalnie: są nowe, ważne zmiany w godzinach pracy i nie tylko. Wielu się nie spodobają
  3. Wyzdrowiała z hiszpanki, ale przegrała w czasie epidemii. Nie żyje najstarsza ofiara wirusa z Wuhan, 108-letnia Brytyjka
  4. Dramatyczne informacje, nie żyje noworodek zakażony wirusem. NYT: Najmłodsza ofiara na świecie
  5. Małgorzata Kidawa-Błońska straci szansę na prezydenturę? Otrzymała niespodziewany cios
  6. Bary i kawiarnie działają, dzieci chodzą do szkoły. Podejście europejskiego kraju do pandemii może dziwić

Źródło: rmf24.pl