Rafał Trzaskowski wystosował list do sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.. (zdj.il.) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: (zdj.il.) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 13 Czerwca 2020

Niespodziewany krok Rafała Trzaskowskiego. Napisał list, który zamiesza na Nowogrodzkiej

Rafał Trzaskowski dość niespodziewanie wystosował list do sympatyków Prawa i Sprawiedliwości. W komunikacie kandydat Koalicji Obywatelskiej wyraził szacunek dla osób popierających partię Jarosława Kaczyńskiego. "Nie patrzcie proszę jednak na mnie jak na wroga, bo nie jestem Waszym wrogiem", zapewnia największy obecnie rywal Andrzeja Duda.

Opublikowany w piątkowy wieczór na Facebooku Rafała Trzaskowskiego list ma być odpowiedzią na pismo Jarosława Kaczyńskiego skierowane do członków PiS. "Szanowni Państwo, kilka dni temu otrzymaliście Państwo list od Prezesa PiS Pana Jarosława Kaczyńskiego. Mimo że adresowany był do członków i sympatyków Waszej partii, jego treść przedostała się do mediów. W związku z tym wszyscy mogliśmy w nim przeczytać, że »zwycięstwo kandydata KO oznaczałoby ciężki kryzys polityczny, społeczny i moralny«", pisał kandydat KO.

Przypomnijmy, że w komunikacie, który szeroko obiegł polskie media, prezes Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do opozycji, pisał ponadto o "okradaniu państwa", "grabieży", "moralnej katastrofie" czy "kulturowej degradacji". "14 lat temu w innym świecie, gdy prezes zniżał się jeszcze do rozmów z dziennikarzami, powiedział Agnieszce Kublik i Monice Olejnik, że w nim jest czyste dobro; teraz dopowiada, że opozycja to czyste zło", pisze na ten temat "Polityka".

Nagła, gigantyczna awantura w programie na żywo, prowadząca nie wytrzymała. Aż trudno uwierzyćNagła, gigantyczna awantura w programie na żywo, prowadząca nie wytrzymała. Aż trudno uwierzyćCzytaj dalej

Rafał Trzaskowski: "Bez nienawiści i agresji"

W odpowiedzi Trzaskowski postanowił zwrócić uwagę społeczeństwa na język nienawiści, jaki w ostatnich latach zdominował debatę publiczną. "Od wielu lat polskie życie polityczne trawi choroba nienawiści. Oduczyliśmy się ze sobą rozmawiać. Przestaliśmy szukać porozumienia. Zakładamy z góry, że w każdej sprawie musimy stać po dwóch stronach barykady. Czy naprawdę tak jest?", pyta retorycznie kandydat KO, który 28 czerwca stanie do walki z m.in. z Andrzejem Dudą. "Nie możemy pozwolić na to, żeby kolejny raz wygrały podziały. Ludzie mogą się różnić, ale szacunek do drugiego człowieka, braterstwo oraz wspólnota muszą wygrać", dodaje polityk.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Media obiegły dramatyczne informacje. Doszło do serii poważnych wypadków, chodzi o turystów w Polsce
2.Seria poważnych wypadków w Tatrach, najgorszy na Rysach. Do akcji ruszył śmigłowiec

"Kiedy kamery są wyłączone, politycy potrafią ze sobą normalnie współpracować", zapewnia w liście Rafał Trzaskowski, dodając, że Polska potrzebuje obecnie przede wszystkim rozmowy. "Domyślam się, że większość z Państwa może być zaskoczonych moim listem. Dużo czasu musi upłynąć, żebyśmy znów zaczęli prowadzić normalny spór o wartości i sprawy merytoryczne. Bez nienawiści i agresji. Kiedyś trzeba jednak zrobić pierwszy krok. Ktoś pierwszy musi wyciągnąć rękę. Nie możemy żyć ciągle w stanie napięcia, konfliktu i kryzysu. Musimy spróbować znowu być wspólnotą, mimo że często się ze sobą różnimy. Ci z polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy mnie znają, wiedzą, że taki właśnie jestem. Zawsze szukam kompromisu. I dalej będę go szukał, starając się odbudowywać wspólnotę i szanując wszystkich, bez względu na ich poglądy", czytamy w opublikowanych na Facebooku słowach.

Polityk zapewnił, że choć większość sympatyków partii rządzącej widzi w nim przede wszystkim przeciwnika politycznego, nie jest on niczyim wrogiem. "Nie ma we mnie także nienawiści. Często czuję zdumienie, czasem smutek, ale nigdy nienawiść. Uważam, że Polsce potrzebny jest silny Prezydent, który na każdego będzie patrzył tak samo - niezależnie od tego jaką partię reprezentuje lub jakiej partii jest sympatykiem", przekazał. "Chcę Państwu powiedzieć, że naprawdę szanuję Państwa poglądy i jeśli zostanę prezydentem, będę też Waszym prezydentem. Będę prezydentem budującym wspólnotę narodową. Będę bronił praw każdego obywatela - bez względu na różnice poglądów. Bądźmy wspólnie dumni z naszego kraju. Mimo różnic", dodał Trzaskowski.

List Rafała Trzaskowskiego

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1400 zł przez 3 miesiące. Ze świadczenia skorzystać będzie mogło 500 tys. Polaków, możliwe że ty też
  2. Mężczyzna wyszedł z domu na spacer. Już do niego nie wróci. Tragedia
  3. Jolanta Kwaśniewska wg Polek i Polaków najlepszą pierwszą damą? Agata Duda może się niepokoić
  4. Dariusz Piontkowski przekazał ważne wieści dla uczniów. Zmiany wchodzą w życie już dziś
  5. Kuriozalna wpadka na antenie Polsatu. Prowadzący nie mogli się uspokoić
  6. Naukowcy pokazali co widzi sztuczne oko. Efekty są zaskakujące

Źródło: facebook/Rafał Trzaskowski / Polityka.pl