Rafał Trzaskowski za pośrednictwem mediów społecznościowych pożegnał niezwykle ważną dla Warszawy postać.. (zdj. il.) Piotr Molecki/East NewsŹródło: (zdj. il.) Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 7 Lipca 2020

"Smutny dzień dla Warszawy". Pogrążony w żałobie Rafał Trzaskowski żegna ważną dla stolicy osobę

Rafał Trzaskowski za pośrednictwem mediów społecznościowych pożegnał niezwykle ważną dla Warszawy postać. Odszedł Michał Borowski, były naczelny architekt Warszawy. Zmarł w wieku 70 lat. Pozostawił po sobie wiele ważnych i cennych na mapie stolicy miejsc, obiektów i budowli. "To smutny dzień dla Warszawy".

Michał Borowski urodził się 24 kwietnia 1950 roku w Warszawie. Zapamiętany zostanie jako uznany polski architekt - pod tym kątem szczególnie ważna postać dla Warszawy. Był również historykiem sztuki. Funkcję Naczelnego Architekta Miasta Stołecznego Warszawy pełnił od 2003 do 2006 roku. Oprócz architektury i historii sztuki, Borowski interesował się także sportem. Przez jakiś czas był prezesem zarządu Narodowego Centrum Sportu oraz pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pożegnał wielkiego architekta za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Zupełnie niespodziewane słowa w czasie debaty. Andrzej Duda wystosował sprostowanieZupełnie niespodziewane słowa w czasie debaty. Andrzej Duda wystosował sprostowanieCzytaj dalej

Rafał Trzaskowski pożegnał ważną dla Warszawy postać. Nie żyje Michał Borowski. Stolica zawdzięcza mu wiele

O jego śmierci poinformowało m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Rafał Trzaskowski, pełniący funkcję prezydenta Warszawy. Michał Borowski pozostawił po sobie wiele cennych miejsc i budowli na mapie Warszawy, które bez niego mogłyby nigdy nie powstać. Należy do nich m.in. Stadion Narodowy, wieżowiec czy główny deptak, Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich, a nawet Krakowskie Przedmieście, które dzięki niemu wygląda obecnie tak, jak wygląda i cieszy oko zarówno mieszkańców, jak i turystów, dumnie przechadzających się tą ulicą.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ksiądz Natanek znów odleciał, chce zbierać po 10 zł za brak krawata. "Jest tu któraś pani w portkach?" - śmiejąc się, zapytał podczas kazania
2. Skandal na Mierzei Wiślanej. Widok jest druzgocący. Ręce opadają

Borowski był absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu w Sztokholmie, a w 1974 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Królewskiej Politechniki w Sztokholmie. We wspomnieniach osób z jego bliskiego otoczenia, był "architektem z krwi i kości", a dobro Warszawy leżało mu na sercu najbardziej. Rafał Trzaskowski określa go mianem "wielkiego miłośnika i przyjaciela stolicy".

"Odszedł Michał Borowski, w latach 2003-2006 Naczelny Architekt Miasta Stołecznego Warszawy, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego, budowniczy Stadionu Narodowego, patriota i miłośnik stolicy. Niech odpoczywa w pokoju!" - poinformowało na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego na Twitterze.

- To był architekt z krwi i kości. Podniósł rolę architektury w mieście, za jego czasów stanowisko naczelnego architekta miasta było bardzo znaczące. To potem nie było kontynuowane, szkoda - mówi Wyborczej Dariusz Figura, warszawski radny PiS. - Człowiek poza podziałami, rozmawiał ze wszystkimi. Był człowiekiem architektury, a nie polityki, dobro Warszawy leżało mu na sercu - wspomina.

"Smutny dzień dla Warszawy. Odszedł Michał Borowski - były Główny Architekt Miasta. Wielki miłośnik i przyjaciel stolicy" - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, żegnając wielkiego architekta.

Twitter

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające wieści dla kierowców, rząd wysuwa najcięższe działa. Mandaty mają wzrosnąć nawet 10 razy
  2. Ogromny rój pszczół w restauracji. Czegoś takiego nigdy nie widzieliście
  3. Wrzuciła niemowlę do wody, wszystko się nagrało. W sieci zawrzało, internauci oburzeni zachowaniem kobiety
  4. Policja rusza na kontrole. Już ponad 13 tys mandatów, mogą złapać każdego
  5. Zobaczył siebie w Wiadomościach TVP. "Nawet nie znają mojego miejsca pracy"
  6. Nad Polską przelatuje kometa. Niepowtarzalne zjawisko zaobserwujesz gołym okiem

Źródło: Warszawa w Pigułce / Wyborcza / Onet / Twitter

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News