Radosław Fogiel, pochodzący z Radomia polityk.. Twitter / Sejm RP, RZ__1223 licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]Źródło: Twitter / Sejm RP, RZ__1223 licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 7 Stycznia 2021

Współpracownik Kaczyńskiego o komentarzach opozycji ws. zamieszek w USA: W Polsce to oni okupowali parlament

Poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz współpracownik wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Radosław Fogiel wypowiedział się w TVP Info na temat zamieszek w USA. Polityk dogryzł również posłom opozycji, którzy emocjonowali się rozwojem wypadków w USA. "Jedyną siłą polityczną, która próbowała okupować polski parlament, była opozycja" - stwierdził Radosław Fogiel.

W środę na terenie Kapitolu doszło do zamieszek w związku ze szturmem zwolenników ustępującego prezydenta Donalda Trumpa na Kongres, w którym trwała certyfikacja głosów elektorskich potrzebna do zatwierdzenia zwycięstwa prezydenta-elekta Joe Bidena.

Zamieszki w USA

Protestujący - podzielający przekonanie Trumpa o nieprawidłowościach w przebiegu wyborów - wdarli się do Kongresu, a obrady zostały zawieszone na kilka godzin. Policja użyła wobec protestujących gazu łzawiącego. Zginęły cztery osoby - w tym jedna kobieta postrzelona przez policjanta. Wiele osób - w tym 14 policjantów - zostało rannych.

Zatrzymano 52 osoby, zabezpieczono także 5 sztuk broni. Ponadto odnaleziono materiały wybuchowe przed siedzibami Demokratów i Republikanów. Po opanowaniu sytuacji przez służby porządkowe Kongres wznowił obrady i certyfikację głosów elektorskich. 

Nad ranem w końcu skutecznie zatwierdzono wszystkie głosy, potwierdzając zwycięstwo Joe Bidena i wybranej na stanowisko wiceprezydentki USA Kamali Harris. "Mimo że nie zgadzam się z wynikiem wyborów, 20 stycznia dojdzie do prawidłowego przekazania władzy" - napisał w związku z tym przywoływany przez dziennik.pl za CNN Donald Trump.

Syn Edwarda Gierka pokazał jak wygląda grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacjiSyn Edwarda Gierka pokazał jak wygląda grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacjiCzytaj dalej

Radosław Fogiel o opozycji

Na temat zamieszek w Stanach Zjednoczonych oraz reakcji polityków opozycji na te wydarzenia wypowiedział się w TVP Info poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz współpracownik Jarosława Kaczyńskiego Radosław Fogiel. 

- Należy potępić przemoc, nie ma żadnej wątpliwości. Przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem. Jestem głęboko przekonany, że gromada zadymiarzy nie oznacza końca świata, końca USA - mówił polityk PiS w programie "#Jedziemy" na antenie TVP Info.

Radosław Fogiel skomentował również oburzenie posłów polskiej opozycji parlamentarnej rozwojem wypadków w USA. - Wczoraj wieczorem mogliśmy obserwować niesamowite wzmożenie emocjonalne po stronie opozycyjnej. To zabawne oburzenie opozycji gorszącymi scenami i próby przyklejania tego do PiS - mówił Fogiel.

Zdaniem polityka PiS posłowie opozycji sami dopuszczali się zachowań podobnych do tych, które teraz krytykują. - Tylko opozycja i jej akolici kwestionowali wyniki wyborów w Polsce, do kryterium ulicznego wzywał Grzegorz Schetyna, że władzę należy usuwać siłą. Jeżeli ktoś na opozycji czyni takie sugestie, to absurdalne i głupie. To polska opozycja próbowała okupować parlament, nikt inny - stwierdził, odnosząc się do wydarzeń, które miały miejsce w polskim parlamencie w grudniu 2016 roku. 

W związku z planami zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie poseł PO Michał Szczerba wszedł wtedy na mównicę w kartką opatrzoną napisem #WolneMediawSejmie. Gdy marszałek Sejmu Marek Kuchciński wykluczył go za to z obrad, PO i Nowoczesna rozpoczęły okupację mównicy sejmowej, a Kuchciński przeniósł obrady do Sali Kolumnowej.

Źródło: TVP Info, dziennik.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: