Za pośrednictwem Radia Maryja kardynał Dziwisz skomentował fakt "ataków na Jana Pawła II".. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 20 Grudnia 2020

Dziwisz bronił się w Radiu Maryja, opowiadając o Janie Pawle II. "Widzę, że ta Polska jest inna"

Za pośrednictwem Radia Maryja kardynał Dziwisz skomentował fakt "ataków na Jana Pawła II". "Żeby uderzyć w Papieża, to trzeba też uderzyć w ludzi, którzy z nim współpracowali", przekonywał na antenie rozgłośni ojca Tadeusza Rydzyka wieloletni osobisty sekretarz papieża.

  • "Dziś niestety w swojej ojczyźnie święty Jan Paweł II jest atakowany przez środowiska liberalno-lewicowe", usłyszeliśmy na antenie Radia Maryja
  • Wagę działalności Karola Wojtyły podkreślał również kardynał Stanisław Dziwisz
  • "Widzę, że ta Polska jest inna niż ta, którą była kilkadziesiąt lata temu – była zachwycona papieżem, zachwycona jego nauczaniem", mówił hierarcha

W materiale rozgłośni ojca dyrektora wskazano, że Słowacja zdecydowała się nadać Janowi Pawłowi II honorowy tytuł obywatela Bratysławy. Zaznaczono, że papież "przyczynił się do pokoju między narodami i podkreślenia roli Słowacji w Europie".

Tezę tę potwierdził osobisty sekretarz Karola Wojtyły kardynał Stanisław Dziwisz. – Jest to wyraz wdzięczności za wszystko, co wniósł Jan Paweł II w historię narodu słowackiego. W ich wyzwolenie się z komunizmu. Zawsze był z nimi, kiedy Kościół był tam bardzo prześladowany – ocenił.

Mylił się jednak ten, kto przypuszczał, że doniesienia nie kryją w sobie drugiego dna. Natychmiast zaznaczono bowiem, że "w swojej ojczyźnie święty Jan Paweł II jest atakowany przez środowiska liberalno-lewicowe".

Kard. Dziwisz w Radiu Maryja: "Przebaczam"

Hierarcha przekazał, że Jan Paweł II w sposób szczególny miłował ojczyznę i dał jej nadzieję. Wspomniane ataki opisuje zatem krótko: – Widzę, że ta Polska jest inna niż ta, którą była kilkadziesiąt lata temu – była zachwycona Papieżem, zachwycona jego nauczaniem.

Kard. Dziwisz określił Wojtyłę mianem "najwybitniejszego Polka w historii naszego narodu", podkreślając jednocześnie jego świętość. Papież został kanonizowany 27 kwietnia 2014. – Jeżeli ktoś tego nie pamięta popada w wielki błąd – zauważył za pośrednictwem Radia Maryja.

Duchowny nawiązał również, jak się zdaje, do ataków na swoją osobę. Przypomnijmy, że Dziwisz miał posiadać wiedzę na temat problemu oraz skali pedofilii w Kościele katolickim, między innymi w sprawie Theodore’a McCarrcika, byłego już metropolity waszyngtońskiego.

Żeby uderzyć w Papieża, to trzeba też uderzyć w ludzi, którzy z nim współpracowali. To była nasza służba Papieżowi, a poprzez Papieża mojej ojczyźnie – usłyszeliśmy w materiale rozgłośni.

Kolejno hierarcha zdobył się na swoisty akt wybaczenia. – Jeśli moja ojczyzna tego nie widzi, a kiedyś widziała, to niewątpliwie powoduje u mnie ból, ale przebaczam – zapewnił.

Pytany o zarzuty ukrywania przez Janem Pawłem II doniesień dotyczących zachowań pedofilskich wśród kościelnych dostojników, Dziwisz odpowiada: – Wszystko, co dochodziło do papieża, staraliśmy się mu przekazać. Jeżeli ktoś mówi, że coś zaniedbaliśmy, to nie zna pracy w Stolicy Apostolskiej.

Kardynał zaznaczył, że Watykan to nie tylko ojciec święty, ale również urzędy. – Wszystkie sprawy, które dochodziły do Papieża bezpośrednio zostały potem poprzez Papieża skierowane do odpowiednich urzędów do załatwienia. Nic się nie ukrywało. Wszystko trzeba było podjąć, przemyśleć i umiejętnie z odpowiedzialnością działać – zapewnia rozmówca Radia Maryja.

Źródło: radiomaryja.pl