Radio Maryja. Radio Maryja/TV Trwam/ScreenŹródło: Radio Maryja/TV Trwam/Screen
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 4 Grudnia 2020

Nieznane wspomnienie Rydzyka z początków Radia Maryja trafiło do sieci. "Pamiętam, przerażenie we mnie wzbudziło"

Założyciel Radio Maryja już za 4 dni będzie obchodził 29. rocznicę założenia rozgłośni. Początkowo medium funkcjonowało tylko w Toruniu i Bydgoszczy. Redemptorysta niespodziewanie podzielił się z wiernym wspomnieniem. W promowaniu rozgłośni jego zdaniem wzięła udział sama Matka Boska.

  • Zakonnik podzielił się opowieścią o rozpoczęciu pracy nad Radiem Maryja
  • Taki był plan, a Pan Bóg wszystko poprowadził - wspomina początki projektu Tadeusz Rydzyk
  • Już za 4 dni wspólnota będzie świętować 29. urodziny rozgłośni

W 1991 roku Radio Maryja zaczęło nadawać pierwsze sygnały. Na przestrzeni 29 lat stacja zdominowała rynek mediów o charakterze religijnym. Przedstawiciele projektu Tadeusza Rydzyka deklarują, że wspólnota zjednoczona wokół wartości katolickich powstała spontanicznie i oddolnie. Pomóc w tym miała Matka Boska.

Czy poznajecie ten dom? Mieszka w nim budzący skrajne emocje polityk, sąsiedzi zabrali głosCzy poznajecie ten dom? Mieszka w nim budzący skrajne emocje polityk, sąsiedzi zabrali głosCzytaj dalej

Jak Maryja pomogła w rozpowszechnieniu audycji Radia Maryja? "Nic nie miałem i chciałbym, żeby ludzie o tym wiedzieli

Przypomnijmy, że 8 grudnia obchodzona jest także uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przez ostatnie 29 lat, poza Radiem Maryja, Rydzyk zaczął inwestować w kolejne, niezwykle dochodowe projekty. Wśród nich jest między innymi Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Nasz Dziennik, TV Trwam, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a także Park Pamięci Narodowej.

Pierwsze kroki na rynku nie były dla Rydzyka proste. Warto jednak zaznaczyć, że duchowny miał odpowiednie przygotowanie. W latach 1987–1991 duszpasterz przebywał poza granicami kraju. Świadcząc posługę w diecezji augsburskiej, rozpoczął pracę na rzecz Radio Maria International w Balderschwang.

Doświadczenie pomogło mu dokładnie i szczegółowo zapoznać się z funkcjonowaniem mediów o charakterze religijnym.  

Roman Giertych nagrany w szpitalu, jest taśma. Roman Giertych nagrany w szpitalu, jest taśma. "GW" wszystko ujawniaCzytaj dalej

Dziś Rydzyk o początkach mówi wprost. - Pamiętam, jakie to przerażenie we mnie wzbudziło. Nawet ogrodzenia nie było. Pieniędzy nie było, a ludzi też nie ma - wspominał dla Radia Maryja. Mogłoby się zdawać, że redemptorysta nie spodziewał się aż takich przeszkód na drodze. Jednak, jak mówi słynne powiedzenie, jak trwoga, to do Boga. Zgodnie z tą zasadą hierarcha poprosił o pomoc Matkę Boską

 - Przyjechałem z figurą Matki Bożej i ona nam towarzyszyła. Nic nie miałem i chciałbym, żeby ludzie o tym wiedzieli, ponieważ nieraz jest tak, że ludzie nawet Boże sprawy zaczynają od biznesplanu. To nie jest biznesplan. Trzeba słuchać, czego chce od nas Pan Bóg i co chce zrobić. Taki był plan, a Pan Bóg wszystko poprowadził - wspominał dla katolickiej rozgłośni w audycji "Rozmowy niedokończone". 

Teksty wybrane dla Ciebie:

Rocznica powstania Radia Maryja będzie hucznie świętowana. Zaplanowano już między innymi poranną modlitwę różańcową. Widzowie powinni przygotować się na wydania specjalne z przedsięwzięcia, jakie będą emitowane także na antenie TV Trwam. Na obchodach stawią się wysoko postawieni biskupi oraz arcybiskupi. 

Przypomnijmy, że organizacją koordynującą prace nad rozwojem imperium Tadeusza Rydzyka jest fundacja "Lux Veritatis". "Super Express" donosi, że na pracowników instytucji przeznacza się aż 5,3 milionów złotych. Średnie zarobki w zrzeszeniu mają wynosić aż 7 tysięcy złotych. Ci, którzy otrzymali pracę w fundacji "Nasza Przyszłość", mają liczyć na średnio 2,8 tysięcy złotych.

W "Lux Veritatis" ma pracować 50 osób, a w "Naszej Przyszłości" - 33 osoby. Należy zaznaczyć, że dane te nie zostały potwierdzone przez przedstawicieli fundacji.

Rząd nie powie, jak oszukał pielęgniarki. Rząd nie powie, jak oszukał pielęgniarki. "Sytuacja niebezpieczna dla pracownika i pacjenta", dramatyczna relacja z pracy w szpitaluCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: [Radio Maryja/Wikipedia/Super Express]