Rada Ministrów wprowadza II etap znoszenia obostrzeń. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 3 Maja 2020

Rada Ministrów właśnie wprowadza zmiany, o których musicie wiedzieć. Chodzi o obostrzenia

Rada Ministrów zdecydowała wprowadzić II etap tzw. poluzowania obostrzeń. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 4 maja. Sprawdzamy, co zmienia najnowsze rozporządzenie rządzących.

Drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią wejdzie w życiu już jutro. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. To efekt zapowiedzianego 16 kwietnia stopniowego łagodzenia części wprowadzonych uprzednio ograniczeń.

Przypomnijmy, że etap pierwszy, o którego wprowadzeniu poinformował premier Mateusz Morawiecki, obowiązuje od 20 kwietnia.

Tragedia w Lubelskim. Zauważyła, że ręce sąsiadki wystają ze zsypuTragedia w Lubelskim. Zauważyła, że ręce sąsiadki wystają ze zsypuCzytaj dalej

Rada Ministrów wprowadza zmiany

Jak wskazuje TVN 24, według rozporządzenie nadal "do odwołania wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej". Przymusowe pozostanie również poddanie się kwarantannie przez osoby przekraczające granicę.

Dokument zakłada jednak kilka istotnych zmian. Po pierwsze, z dniem 4 maja przywrócone zostanie funkcjonowanie usług hotelarskich. Restrykcje nadal będą jednak dotyczyć hotelowych restauracji. Możliwe będzie jedynie wydawanie posiłków bezpośrednio do pokojów gości.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Skandaliczna zabawa młodych ludzi na warszawskiej Białołęce. Mieli niewiarygodny ubaw, kiedy pies rzucił się na bezbronne zwierzę
2. Od kiedy będzie otwarty fryzjer i kosmetyczka? Rzecznik rządu podał termin

Otwarte zostaną także galerie handlowe, choć nadal nie w pełnym wymiarze. Na jedną osobę przypadać musi 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Siłownie oraz kluby fitness pozostaną zamknięte. Ponandto, znajdujące się na terenie galerii restauracje mogą prowadzić sprzedaż jedynie w formie na wynos bądź z dowozem pod drzwi klienta. 

Od 4 maja weekendowo otwarte zostaną również sklepy budowlane. Rozporządzenie zakłada także przywrócenie działalności gabinetów rehabilitacyjnych (z wyłączeniem salonów masażu) oraz niektórych ośrodków kultury, w tym: bibliotek, muzeów oraz galerii sztuki. Amatorów przejażdżek rowerów z pewnością ucieszy zaś wiadomość, że od jutra przywrócona zostanie możliwość wynajmu rowerów miejskich.

Dodatkowo zmianom ulegną zasady funkcjonowania obiektów kultu religijnego. Od jutra może przebywać w nich jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Dodajmy, że w pogrzebach uczestniczyć może do 50 osób.

Warto pamiętać, że od 6 maja otwarte zostaną żłobki oraz przedszkola. Samorządy, powołując się na wyjątkową sytuacją, mogą jednak podjąć przeciwną decyzję, podaje tvn24.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowe odkrycie w badaniach nad koronawirusem. Polski zespół rozpracował kluczowy enzym
  2. Ogromny hałas w środku nocy, ludzie nie mogą zmrużyć oka. "Kto normalny robi remont o tej porze?"
  3. Czy sklepy będą zamknięte 2 i 3 maja? Zakaz handlu, kiedy?
  4. Ratownik medyczny z mazowieckiego pogotowia był zakażony. Niestety nie żyje
  5. Zabójca nastoletniej Kornelii nie miał litości. Właśnie on doprowadził do niewyobrażalnej tragedii
  6. Polskie hotele dostały zalecenia na jutro. Są zawrotne, szczegóły aż trudno sobie wyobrazić

Źródła: premier.gov.pl / tvn24.pl