Rachunki. PixabayŹródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 5 Grudnia 2019

Rachunki w 2020 pozbawią was oszczędności. Nadciąga ogromna podwyżka

Rachunki, jakie zapłacimy w przyszłym roku, mogą być zabójczo wysokie. Choć ceny prądu na ten rok zostały zamrożone, nie ma pewności, czy sytuacja ta powtórzy się w 2020 roku.

O tym, co czeka nasze portfele w przyszłym roku, wstępnie informował Jacek Sasin. Wiele wskazuje jednak na to, że próby zamrożenia cen prądu w przyszłym roku, spaliły na panewce.

 - Mówiłem bardzo wyraźnie, że podwyżki dla indywidualnych odbiorców nie będzie. I zrobimy wszystko, żeby tak się stało - mówił w połowie ubiegłego miesiąca Sasin.

Co najmniej dziwne. Były mąż Marty Kaczyńskiej skomentował wygląd PawłowiczCo najmniej dziwne. Były mąż Marty Kaczyńskiej skomentował wygląd PawłowiczCzytaj dalej

Tymczasem, minister rozwoju zdążyła udzielić wywiadu dla "Business Insider", w którym poinformowała, że ceny prądu w 2020 roku dla odbiorców indywidualnych podrożeją o 10 proc. O Jadwidze Emilewicz mówi się, że do jej zadań należy przekazywanie wiadomości najmniej wygodnych dla rządu. W tej sytuacji, nie jest to pokrzepiająca ocena.

Rachunki mogą być bardzo wysokie

O cenach prądu decyduje Urząd Regulacji Energetyki. Państwowe spółki, takie jak PGE i Tauron postulują podwyżki o 20-40 proc., na które urząd z pewnością się nie zgodzi. Możliwe jednak, że wzrost będzie wyższy, niż zapowiadane przez Emilewicz 10 proc. Aby firmy energetyczne nie straciły marży, ceny wzrosnąć musiałyby o 20 proc. - tak wynika z przytaczanych przez "BI" wyliczeń Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

 - W 2019 roku cały rachunek w taryfie G efektywnie spadł o ok. 3 proc. r/r, dzięki obniżce taryfy dystrybucyjnej (spadek akcyzy i opłaty przejściowej). Ceny samej energii zostały utrzymane na skutek ustawy i rekompensat wypłacanych spółkom obrotu. Niemniej, w tym okresie ceny "energii czarnej" i koszty obowiązku OZE wzrosły o blisko 100 PLN/MWh i o tyle powinny zmienić się ceny w taryfie na 2020 rok żeby nie stracić marży. Przy utrzymaniu taryfy dystrybucyjnej na niezmienionym poziomie daje to wzrost rachunku o ok. 20 proc. rok do roku - wyjaśnia Krystian Brymora, ze wspomnianego domu maklerskiego.

Co w praktyce oznacza taki wzrost? Jest to różnica między 489 zł/MWh w 2019 roku, a szacowanymi 586 zł/MWh w przyszłym.

Jak informowaliśmy wcześniej, rosnące ceny energii nie pozostają transparentne wobec inflacji. W 2020 roku możemy spodziewać się znaczących wzrostów cen licznych artykułów spożywczych. Szczególnie tych "energochłonnych", jak chociażby nabiał.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Tuskowi puściły nerwy po pytaniu dziennikarki TVP. Nie wytrzymał

2. Andrzej Duda w tajemnicy przyjął ślubowanie Piotrowicza i Pawłowicz

3. Banaś pogrywa sobie z Kaczyńskim. Wyprowadził go z równowagi słowami o zmarłym bracie

4. Toruń czeka paraliż. Winny Tadeusz Rydzyk

5. Lodówkę lub pralkę kup przed nowym rokiem. Potem ostro przepłacisz

6. Jerzy Gruza miał poważny wypadek, trafił na OIOM. Wiadomo, w jakim stanie jest kultowy reżyser