Gwiazda "Pytanie na śniadanie" zabiera głos w sprawie wyroku TK. pytanienasniadanie.tvp.pl
Źródło: pytanienasniadanie.tvp.pl
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 29 Października 2020

Gwiazda "Pytanie na śniadanie" przerwała milczenie ws. wyroku TK. Ma apel do mężczyzn

Niemałym zaskoczeniem okazało się wyrażenie opinii na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji przez prowadzącego "Pytania na śniadanie", Tomasza Wolnego. Do tej pory, większość pracujących dla TVP gwiazd wolała milczeć w sprawie, najprawdopodobniej by nie narazić się włodarzom stacji.

Tomasz Wolny, znany widzom TVP z programu "Pytanie na śniadanie", postanowił zająć stanowisko w sprawie, która nurtuje opinię społeczną od prawie tygodnia. Prezenter jest jedną z nielicznych gwiazd telewizji Jacka Kurskiego, które zaryzykowały wyrażenie swojego zdania w tej materii.

Pod TVP ruszą tłumy, wszystko jest już gotowe. Polki i Polacy mają dość, szykuje się ogromny protestPod TVP ruszą tłumy, wszystko jest już gotowe. Polki i Polacy mają dość, szykuje się ogromny protestCzytaj dalej

Prowadzący "Pytanie na śniadanie" zabiera głos

Trwające na polskich ulicach protesty to konsekwencja wydania 22 października wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego uznania przerwania ciąży w przypadku trwałego uszkodzenia płodu za niezgodne z polską ustawą zasadniczą.

Strajk Kobiet objął swym zasięgiem prawie wszystkie miasta w kraju. W wielu miejscach wciąż trwają manifestacje sprzeciwu wobec złamania przez TK obowiązującego od 1993 r. tzw. kompromisu aborcyjnego, który zakładał dopuszczenie przerwania ciąży w trzech określonych przypadkach.

Zdanie w sprawie kontrowersyjnego orzeczenia wyraziło już wielu reprezentantów polskiego życia publicznego. Artyści, politycy i dziennikarze prześcigają się w przekazywaniu wyrazów wsparcia, bądź wyrażania dezaprobaty wobec manifestacji zdesperowanych kobiet.

Pracownicy TVP wolą raczej kryć się w cieniu ze swoimi opiniami; zaledwie kilku z nich wyraziło swoje zdanie na temat panującej sytuacji polityczno-społecznej. Wśród tych, którzy odważyli się zabrać głos, byli chociażby Kasia Cichopek czy prezenter TVP Info, Michał Cholewiński. Do ich grona dołączył właśnie prowadzący "Pytanie na śniadanie", Tomasz Wolny.

Magda Gessler zajęła jasne stanowisko ws. protestów. Magda Gessler zajęła jasne stanowisko ws. protestów. "Przeżyłam śmierć własnego dziecka"Czytaj dalej

Mężczyzna powinien wykazać wsparcie

Gwiazda "Pytania na śniadanie" postanowiła wyrazić swoje zdanie za pomocą wpisu w mediach społecznościowych. Na Instagramie prezentera pojawił się post, w którym Tomasz Wolny zajmuje stanowisko wobec decyzji TK i trzeba przyznać, że jest ono dość stonowane.

Prowadzący "Pytania na śniadanie" postanowił skupić się przede wszystkim na roli mężczyzn w całym procesie dotyczącym podjęcia decyzji o ewentualnej aborcji. Tomasz Wolny sugeruje, że często ojcowie nie potrafią stanąć na wysokości zadania i udźwignąć ciężaru wsparcia kobiety, gdy ta dowiaduje się o uszkodzeniu płodu.

"Decyzja o aborcji, to często niestety nie kwestia wyboru, ale jego braku. Bo gdy kobieta zostaje w tych tragicznych chwilach sama, opuszczona, zrozpaczona, wystraszona, bez perspektyw to jaki ma wybór?" - pyta gwiazda "Pytania na śniadanie".

DZISIAJ GRZEJE: 1."Kobieta, która potrafi zabić dziecko w łonie, na pewno może patrzeć na jego śmierć". Skandaliczne słowa b. polityk
2. Druga fala uderzyła z pełną mocą. Jeden produkt natychmiast znika z półek, może dla ciebie zabraknąć
3. Niedziela handlowa powróci? Uwaga, niebawem wszystko może się zmienić

Tomasz Wolny uważa, że "kryzys męstwa" jest jednym z głównych powodów tego, że kobiety tak często decydują się na aborcję. Twierdzi, że gdyby mężczyźni potrafili bardziej zadbać o kondycje psychiczną swoich partnerek, uniknęlibyśmy wielu decyzji o przerwaniu ciąży. Prowadzący "Pytania na śniadanie" w gorzkich słowach opisuje brak odpowiedzialności, jakim często wykazują się ojcowie:

"Bo co robi ON? Często ucieka, umywa ręce, bo przecież "to Twoje ciało - Twoja decyzja". Milczy albo deklaruje pokrycie kosztów, a czasem sam do aborcji namawia. Miota się i szarpie niczym wilk złapany we wnyki, który jest w stanie nawet odgryźć sobie łapę, byleby tylko uciec od odpowiedzialności, której jest przecież współtwórcą. To jaki kobieta ma wybór?" - czytamy w wypowiedzi prezentera "Pytania na śniadanie".

Na koniec Tomasz Wolny podkreślił, że choć opowiada się "za życiem", jest jednocześnie przeciwnikiem piętnowania i prześladowania kobiet lub par, które ostatecznie zdecydowały się na aborcję:

"Nie osądzać, tylko otaczać wsparciem, a przede wszystkim trzeba nie tylko chylić czoła, ale zapewnić godną i wystarczającą pomoc tym Rodzicom, którzy mimo wszystko urodzili" - napisał prezenter "Pytania na śniadanie".

Na zdjęciu wyróżniającym znajduje się kadr programu "Pytanie na śniadanie", dostępny na stronie pytanienasniadanie.tvp.pl

1500 zł od rządu co miesiąc. Sejm zdecydował, jakie są warunki?1500 zł od rządu co miesiąc. Sejm zdecydował, jakie są warunki?Czytaj dalej

źródło: plejada.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zacznie się już w listopadzie. Będzie lockdown kraju. Za polską granicę podjęto radykalne kroki
  2. Apeluje do wszystkich rodziców. To co znalazła w zabawkach swojego dziecka jeży włosy na głowie
  3. Ekipa TVP zamieniła jej życie w piekło, dzieci były przerażone. Pani Dorota przerwała milczenie
  4. Warszawa. Ruszyła z mężczyzną na masce, nie zważając co będzie dalej. Robi się gorąco, dramatyczne sceny podczas przemarszu
  5. Kradł na niespotykaną skalę. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku
  6. Wreszcie, dotarliśmy do najłatwiejszego przepisu na wypiekanie pieczywa ze startych ogórków kiszonych