Przyłbica. Pikist.com/Unknown Author/Zdj. IlustracyjneŹródło: Pikist.com/Unknown Author/Zdj. Ilustracyjne
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 25 Września 2020

Przyłbice nie chronią przed wirusem? Naukowcy przeprowadzili test i zbledli

Przyłbice przepuszczają prawie 100 procent małych cząsteczek w wydychanym powietrzu – tak twierdzą japońscy naukowcy, którzy przeprowadzili badania na ten temat. Klasyczne maseczki znacznie lepiej spełniają to zadanie.

Japońscy naukowcy z instytut Riken twierdzą, że plastikowe przyłbice praktycznie w żaden sposób nie chronią przed koronawirusem - podaje portal Interia opierając się na artykule The Guardian.

Magdalena Ogórek w szpitalu. Zamieściła niepokojące zdjęcie, co się dzieje?Magdalena Ogórek w szpitalu. Zamieściła niepokojące zdjęcie, co się dzieje?Czytaj dalej

Maseczki lepsze od przyłbic?

Przyłbice to jak na razie jedyna alternatywa dla maseczek ochronnych. Wiele osób preferuje ich noszenie zamiast kawałka materiału, gdyż znacznie łatwiej jest wytrzymać w nich na przykład cały dzień w pracy. Z tego rozwiązania korzystają ekspedientki w sklepach, kelnerzy w restauracjach czy kucharze. Badania przeprowadzone w japońskim Instytucie Ryken w miejscowości Kobe miały jednak dowieść, iż przyłbice nie są wystarczającym zabezpieczeniem. Naukowcy z tego ośrodka dysponują najmocniejszym superkomputerem na świecie, który nosi nazwę Fugaku. Jest on w stanie przeprowadzić 415 kwadrylionów obliczeń na sekundę. To właśnie z jego pomocą przeprowadzono symulację dystrybucji cząsteczek, między innymi koronawirusa, w wydychanym przez człowieka powietrzu.

Produkty za mniej niż złotówkę. Biedronka szykuje się na szturmProdukty za mniej niż złotówkę. Biedronka szykuje się na szturmCzytaj dalej

Wyniki badań na skuteczność przyłbic

Okazało się, że przyłbice przepuszczają prawie 100 proc. miniaturowych cząstek o średnicy mniejszej niż pięć mikrometrów. W przypadku większych elementów, które mają średnicę 50 mikrometrów, skuteczność przyłbic wzrosła do 50 procent.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jacek Kurski ma powody do radości. Kolejne miliony z naszych kieszeni wpłyną na konto TVP
2. Kilka miesięcy w areszcie za złamanie kwarantanny. Mieszkanka Torunia przebywa tam od maja
3. Jarosław Jakimowicz po 7 latach zdał sobie sprawę, że jest obiektem kpin. Postanowił odpowiedzieć

„Symulacja pokazuje niestety, że efektywność przyłbic noszonych na twarzy w powstrzymywaniu wydychanych drobinek przed wędrowaniem po otoczeniu osoby zakażonej jest mocno ograniczona w porównaniu do masek” – mówi Makro Tsukobura szef zespołu badawczego z Instytutu Riken. Naukowcy zwracają uwagę, że przyłbice mogą być ewentualnym rozwiązaniem dla osób mających problemy z oddychaniem, ale znajdujących się na zewnątrz. W zamkniętych pomieszczeniach plastikowe zasłony nie dają praktycznie nic.

Czy dziś skończy się dramat Tomasza Komendy? Oczekujemy na wyrokCzy dziś skończy się dramat Tomasza Komendy? Oczekujemy na wyrokCzytaj dalej


Źródło: [Interia, The Guardian]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Setki tysięcy Polaków ze zmniejszoną emeryturą. Fatalne konsekwencje nie do uniknięcia
  2. Zofia Klepacka wywołała ogromne oburzenie w Warszawie. Poszło o plakat
  3. Sensacyjne doniesienia "Super Expressu". Szydło i Duda zakładają partię?
  4. Ostatnie Wiadomości TVP przejdą do historii. Trzeba zobaczyć samemu, co pojawiło się obok prowadzącej
  5. Piekło zamarzło. Krystyna Pawłowicz broni publicznie Lecha Wałęsy
  6. Wideo - Nietrzeźwy kierowca cysterny doprowadził do gigantycznej eksplozji kilkudziesięciu tysięcy litrów paliwa

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News