Kolejne kontrowersyjne słowa Przemysława Czarnka w sprawie polskich nauczycieli. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 24 Stycznia 2021

Przemysław Czarnek krytykuje wykształcenie nauczycieli. Będą źli?

Środowisko nauczycielskie nie ukrywa, że działania Przemysława Czarnka nie są przez nich wyjątkowo mocno popierane. Nowy minister edukacji nie stara się zbytnio zatrzeć złego wrażenia i nieustannie dolewa oliwy do ognia, formułując coraz to bardziej stanowcze tezy dotyczące stanu polskiego szkolnictwa. W czasie wywiadu dla "Forum Akademickiego" oświadczył, że zlecił analizę wykształcenia nauczycieli i dostrzega ewidentne problemy w dotychczasowym kształceniu pedagogów.

  • W wywiadzie dla "Forum Akademickiego" Przemysław Czarnek poruszył kwestię kształcenia kadry nauczycielskiej
  • Minister wskazał, że widzi wady w "ograniczeniu" kształcenia pedagogów
  • Przemysław Czarnek zapowiada zmianę w tych rozwiązaniach, nie wyjaśnił jednak, na czym konkretnie mają one polegać oraz kiedy należy spodziewać się ich wprowadzenia

Minister edukacji Przemysław Czarnek podzielił się z opinią publiczną swoją tezą dotyczącą problemów kadrowych związanych ze środowiskiem nauczycieli. Kontrowersyjny polityk zwraca uwagę, że istnieje obecnie problem związany z ich kształceniem.

Słowa Przemysława Czarnka nie przypadną do gustu wszystkim osobom podlegającym jego ministerstwu. Wydaje się, że tok rozumowania ministra to szeroki skrót myślowy i raczej nie rozwiąże problemu nauczycieli uczących w szkołach i na uczelniach.

Minister Przemysław Czarnek zapowiada reformę kształcenia nauczycieli

Tezy przekazywane przez Przemysława Czarna w czasie wywiadu dla "Forum Akademickiego" raczej nie będzie odpowiedzią, jakiej oczekują od swojego ministra nauczyciele. Polityk zdradził, że w jego opinii jednym z obecnie kluczowych zadań państwa jest reforma kształcenia nauczycieli.

- Wydaje mi się, że za mocno ograniczono prawo do kształcenia nauczycieli, zwłaszcza tych od nauczania początkowego. Dlatego poprosiłem o analizę i diagnozę sytuacji. Czekam na dane na ten temat. Analiza dotyczy perspektywy przyszłości zawodu nauczycielskiego w okresie pięciu i dziesięciu lat. Dopiero na jej podstawie będzie można podjąć decyzje co do sposobów i miejsc kształcenia nauczycieli - przekazał w wywiadzie dla "Forum Akademickiego" cytowanego przez TVP Info Przemysław Czarnek.

Poruszające pożegnanie. Agnieszka Chylińska pokazała niepowtarzalny prezent, jaki otrzymały jej dzieciPoruszające pożegnanie. Agnieszka Chylińska pokazała niepowtarzalny prezent, jaki otrzymały jej dzieciCzytaj dalej

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez ministra, wywnioskować można, iż uważa on, że powierzenie edukacji gronu specjalistów, którzy dbają, aby absolwenci reprezentowali sobą najwyższy poziom to nic innego jak błąd.

Przemysław Czarnek nie chce być jak Niemcy

- Chcemy uniknąć sytuacji, z jaką borykają się nasi zachodni sąsiedzi, np. w Niemczech – jak mnie informują eksperci – tylko w jednym landzie wschodnim brakuje 2,5 tys. nauczycieli – zaznaczył w rozmowie z "Forum Akademickim" Przemysław Czarnek.

Dodatkowo minister edukacji wskazał, że już teraz posiada wiedzę o tym, że zachodnie tereny Polski borykają się z wakatami w placówkach publicznych. Wskazał również, iż kadra nauczycielska związana z nauczaniem przedmiotów ścisłych nie należy do najmłodszej grupy zawodowej.

- Mamy już pewne obrazy niedostatku nauczycieli przedmiotów ścisłych. Średnia wieku nauczycieli matematyki, fizyki i chemii jest bardzo wysoka. To powód, żeby ze środowiskiem nauczycielskim, związkami zawodowymi i przedstawicielami szkół wyższych rozpocząć poważną dyskusję o wypracowaniu zmian w modelu kształcenia nauczycieli. W ten sposób odpowiemy na problemy, które się w Polsce w tym obszarze ujawniają - zawyrokował Przemysław Czarnek cytowany przez TVP Info.

Osoby znające nieco realia pracy polskich nauczycieli mogą powątpiewać, czy to właśnie elitaryzacja miejsc, gdzie pedagodzy mogą zdobywać swoje wykształcenie, jest głównym powodem problemów z odmładzaniem kadry. Sprawdza się tutaj przysłowie, że gdy nie jest wiadome, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze.

Polscy nauczyciele zarabiają grosze

Nie ulega wątpliwości, że nauczyciel to zawód, do którego trzeba mieć serce i pasję. Praca nie jest łatwa, jednak to właśnie od spotykanych na naszej drodze pedagogów zależy, kim jesteśmy i jak patrzymy na świat. Przemysław Czarnek zapomniał chyba jednak, że nie samą pasją człowiek żyje i w czasie kryzysu oraz kolejnej reformy edukacji, wielu nauczycieli głośno mówi o tym, że otrzymywane pieniądze nie pokrywają się z ogromem pracy, jaki wykonują.

Niedawno zbadaliśmy ile w Polsce zarabiają nauczyciele, a ile katecheci. Okazało się, że nie jest trudno znaleźć miejsc, gdzie to wysłannicy kościoła otrzymują miesięcznie większą pensję niż wykwalifikowany pedagog (więcej na ten temat przeczytać >TUTAJ<).

Obawy związane z coraz większymi brakami kadrowymi w zachodniej Polsce wspomnianymi przez Przemysława Czarnka mogą wiązać się z faktem, iż znając język obcy nauczyciel z łatwością znajdzie pracę u zachodnich sąsiadów. Otrzyma za nią zdecydowanie bardziej godziwe wynagrodzenie. Pozostaje mieć nadzieję, że minister i jego eksperci rozważą również tę wersję zmian w szkolnictwie.

Źródło: TVP Info

Artykuły polecane przez redakcję WTV: