Przemysław Czarnek przedstawił szczegóły tzw. Pakietu Wolności Akademickiej.. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 20 Grudnia 2020

Przemysław Czarnek zapowiada większy nadzór w szkołach. Straszy "genderem"

Przemysław Czarnek przedstawił szczegóły tzw. Pakietu Wolności Akademickiej. Jednocześnie zapowiedział pracę nad skutecznością nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez Ministerstwo Edukacji i kuratorów. Przy okazji nie zabrakło nawiązania do "demoralizującej dla dzieci i młodzieży" ideologii gender.

  • Minister edukacji i nauki przedstawił Pakiet Wolności Akademickiej
  • Zapowiadając nadzór pedagogiczny, Przemysław Czarnek nawiązał do rzekomej szkodliwości ideologii gender
  • "My się debaty nie boimy", mówił polityk PiS. Zaznaczył, że to "lewacka strona zamyka się na dyskusję ze stroną konserwatywną"

Trwają intensywne prace nad tym, żeby nadzór pedagogiczny sprawowany przez Ministerstwo Edukacji i kuratorów oświaty był rzeczywiście realny i skuteczny – przekazał szef MEiN, cytowany przez tvp.info.

Przemysław Czarnek podziękował przy tym posłom Prawa i Sprawiedliwości, którzy wspomagają projekt, w tym Mirosławie Stachowiak-Różeckiej i Tomaszowi Zielińskiemu.

Dziękuję posłom za tę pracę, ona przynosi bardzo wymierne efekty, które pewnie w styczniu posłowie będą prezentować, a do których to efektów przyczynia się ministerstwo i jest przychylne tego rodzaju pomysłom poselskim – dodał.

Przemysław Czarnek: "Mamy obowiązek chronić dzieci i młodzież przed demoralizacją"

Nowo mianowany minister edukacji i nauki odniósł się ponadto do "propagowania gender" w placówkach oświaty.

70 tys. pracowników sieci Biedronka dostało kontrowersyjny prezent. Już za 3 dni czeka ich koncert Zenka Martyniuka70 tys. pracowników sieci Biedronka dostało kontrowersyjny prezent. Już za 3 dni czeka ich koncert Zenka MartyniukaCzytaj dalej

Są to nadal mniejszościowe przypadki i nawet incydentalne, ale jednak przypadki, gdzie do szkół podstawowych trafiają organizacje pozarządowe z jakimś nauczaniem, które jest sprzeczne z podstawami programowymi, które jest nawet demoralizujące dla dzieci i młodzieży – mówił Przemysław Czarnek.

Uczniowie mogą być jednak spokojni. – A przed demoralizacją mamy obowiązek chronić dzieci i młodzież – zapewnił polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Niezbędne jest ku temu, rzecz jasna, wypracowanie odpowiednich narzędzi. Tu wracamy do wspomnianego nadzoru pedagogicznego. – To to będziemy robić w najbliższych tygodniach. Myślę, że posłowie będą prezentować projekt, a my będziemy wspierać posłów w realizacji tych zamierzeń – zaznaczył przedstawiciel rządu.

Wolność słowa profesorów

W trakcie niezwykle obszernej rozmowy w programie "Rozmowy niedokończone", emitowanym na antenie TV Trwam i Radia Maryja, Czarnek opowiadał o tzw. Pakiecie Wolności Akademickiej.

Minister edukacji zaznaczył, że mówiąc o autonomii edukacji wyższej, należy pamiętać "że autonomia uczelni nie jest dana po to, żeby rektor mógł sobie o czymś decydować i nie jest dana po to, żeby teren uczelni był bardziej strzeżony przed naruszeniami jego niezależności, ale jest dana przede wszystkim po to, żeby nauka się rozwijała".

Naukę rozwijają bowiem profesorowie. Zdaniem Czarnka konieczne jest zatem zapewnienie im wolności. – Autonomia profesora to jego pewna niezawisłość, jego niezależność, jego swoboda głoszenia poglądów – mówił, wskazując na "nieskrępowane wyrażanie przekonań światopoglądowych, filozoficznych czy religijnych".

Szef MEiN postanowił zadbać tym samym o "wolność debaty akademickiej". – My się debaty nie boimy. My konserwatyści, chrześcijanie możemy rozmawiać z każdym, nie mamy z tym żadnych problemów. – przekonywał. I dalej: – Nie boimy się żadnej krytyki, bo potrafimy krytykę w sposób kulturalny przezwyciężyć naszymi argumentami.

Zdaniem Przemysława Czarka to lewicowo liberalna (lewacka) strona boi się dyskursu z konserwatystami, nie mając do tego odpowiednich argumentów.

Jednak brak argumentów to nie jest powód do tego, żeby ograniczać wolność na uczelniach – zakończył.

źródło: tvp.info / radiomaryja.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: