Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o próbnych egzaminach.. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 20 Lutego 2021

Co dalej z egzaminami próbnymi? Przemysław Czarnek rozwiewa wątpliwości

W rozmowie na antenie TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany był o stopień przygotowania szkół na przeprowadzenie próbnych egzaminów ósmoklasisty i matur. Minister wypowiedział się również na temat zakresu zagadnień egzaminacyjnych.

  • W marcu odbędą się próbne matury i egzaminy ósmoklasisty
  • Próbne egzaminy mają się odbyć stacjonarnie
  • W rozmowie z TVP Info Przemysław Czarnek zapewniał, że szkoły są na to przygotowane

W środę Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło terminy próbnych matur i próbnych egzaminów ósmoklasisty. Testy diagnostyczne "w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego" będą się odbywać od 3 do 16 marca, a próbne egzaminy ósmoklasisty - od 17 do 19 marca.

Jak podaje Interia, na temat stopnia przygotowania polskich szkół do stacjonarnego przeprowadzenia egzaminów próbnych dla uczniów uczących się wciąż zdalnie wypowiedział się w rozmowie na antenie TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek: Szkoły są przygotowane

- Szkoły są przygotowane, Centralna Komisja Egzaminacyjna jest przygotowana - mówił przywoływany przez Interię Przemysław Czarnek, podkreślając, że ze względu na trwające od października nauczanie zakres wymaganej do zdania egzaminów wiedzy został zawężony do wymagań egzaminacyjnych, zamiast obejmować wymagania określone w podstawie programowej.

- Od 16 grudnia uczniowie, nauczyciele i rodzice wiedzą, jaki jest zakres materiału potrzebny do zdania egzaminu maturalnego i egzaminu ósmoklasisty, on jest nieco ograniczony (...). CKE pracuje cały czas na bieżąco - informatory są wydane, przygotowane są arkusze egzaminów próbnych. Więc nic nie stoi na przeszkodzie, by egzaminy próbne odbyły się - na ten moment - w sposób stacjonarny w szkołach - przywołuje słowa Przemysława Czarnka za TVP Info portal Interia.

Jak podaje Interia, w rozmowie z TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zauważył także, że na przeprowadzenie egzaminów próbnych w formie stacjonarnej zezwala również rozporządzenie dotyczące czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek oświaty w związku z przeciwdziałaniem rozwojowi epidemii koronawirusa.

Play podnosi ceny usługPlay podnosi ceny usługCzytaj dalej

Przemysław Czarnek stwierdził także, że nie tylko egzaminy próbne, ale także egzamin maturalny i egzamin ósmoklasisty, będą się mogły odbyć w tym roku w terminie. Jak wskazuje Interia, zgodnie z obowiązującym harmonogramem tegoroczne matury rozpoczną się 4 maja.

Matury pisemne potrwają do 20 maja, a matury ustne - do 21 maja. Terminy dodatkowe dla matur pisemnych przypadają na okres od 1 do 16 czerwca, a dla matur ustnych - od 7 do 8 czerwca. Z kolei pisemne, poprawkowe egzaminy maturalne mają się odbyć 24 sierpnia.

Z kolei egzamin ósmoklasisty planowany jest na końcówkę maja. 25 maja odbędzie się egzamin z języka polskiego, 26 maja - egzamin z matematyki, a 27 maja - egzamin z języka obcego nowożytnego. Dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w tym terminie, przewidziano drugi termin w dniach 16-18 czerwca.

Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - cke.gov.pl - zamieszczono informatory do poszczególnych egzaminów ósmoklasisty i egzaminów maturalnych, w których określono zakres wymaganej wiedzy i zamieszczono przykładowe zadania egzaminacyjne.

Źródło: Interia / wydarzenia.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: