Kierowane przez Przemysława Czarnka Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna przegląd treści podręczników.. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 17 Lutego 2021

Przemysław Czarnek bierze się za zmiany w edukacji. MEiN rozpoczyna przegląd treści podręczników szkolnych

Kierowane przez Przemysława Czarnka Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna przegląd treści podręczników. – Wiedza przekazywana uczniom ma być podawana nie w oderwaniu od tożsamości cywilizacyjnej Polaków – przekazał szef gabinetu politycznego ministra.

Zapowiadana przez Przemysława Czarnka reforma edukacji z wolna nabiera tempa. Szczegóły prac nad analizą podręczników szkolnych przedstawił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” szef gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki Radosław Brzózka.

Dziś spotkają się trzy zespoły ekspertów z nauk humanistycznych, którzy zapoznają się z tym, w jaki sposób podstawy programowe zostały odzwierciedlone w podręcznikach – przekazał, cytowany przez internetowy serwis Radia Zet.

Szef gabinetu Czarnka wskazał, że jako pierwsze przeanalizowane zostaną podręczniki do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie.

Szef gabinetu Przemysława Czarnka: „Oświetleni światłem Ewangelii”

Przedstawiciel resortu edukacji i nauki zaznaczył, pod jakim kierunkiem zaproszeni do współpracy eksperci będą analizować treści zawarte w szkolnych podręcznikach.

Cyberatak na PKO BP. Ostrzeżenie dla klientówCyberatak na PKO BP. Ostrzeżenie dla klientówCzytaj dalej

Wiedza przekazywana uczniom ma być podawana nie w oderwaniu od tożsamości cywilizacyjnej Polaków, ale w kontekście kultury łacińskiej, bo w tej kulturze szczególnie pielęgnuje się wszelką naukę, poszukuje się mądrości – zaznaczył Brzózka.

Współpracownik Przemysława Czarnka dodał: – Jesteśmy dziedzicami tradycji greckiej, antycznej, ale też tymi, którzy oświetleni światłem Ewangelii poszukują prawdy w sposób pozbawiony uprzedzeń i dbają o to, żeby ta prawda była dostępna w sposób powszechny, a nie była jakąś wiedzą tajemną.

W opinii szefa gabinetu szefa MEiN w wielu cywilizacjach „dostęp do prawdy jest wręcz blokowany”.

Czarnek o Janie Pawle II w kanonie lektur

Wspomnienie „światła Ewangelii” jest tu dość znamienne. Warto przypomnieć, że Czarnek zapowiadał uprzednio możliwość włączenia encyklik Jana Pawła II do kanonu lektur w szkołach średnich. Minister edukacji przekazał, że nauki papieża mogłyby służyć jako przykład w sprawach przedsiębiorczości czy seksualności.

Szef MEiN wspomniał przy tym m.in. książkę „Miłość i odpowiedzialność”, której autorem jest Wojtyła.

Radio Zet zwraca uwagę, że w październiku Czarnek odwołał odpowiedzialną za podstawę programową i podręczniki Alinę Sarnecką. Prawicowe środowiska wskazywały wówczas, że wewnątrz resortu mówiło się o jej niedostatecznej walce z „niebezpiecznymi treściami”, m.in. tzw. ideologią LGBT.

źródło: radiozet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: