Zgodnie z prognozą pogody na południu kraju wystąpią zamiecie śnieżne.. Ken Gillespie / Design PicsŹródło: Ken Gillespie / Design Pics
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 19 Lutego 2021

Prozgnoza pogody. Przed nami zamiecie śnieżne w górach

W piątek w zachodniej części kraju występować będą opady deszczu, a na wschodzie i w centrum spodziewać się można śniegu. Opady marznącego deszczu mogą spowodować gołoledź na drogach. Z kolei na południu kraju, w górach, mają się pojawić zawieje i zamiecie.

  • Prognoza pogody: wystąpią opady śniegu i deszczu
  • Marznący deszcz powodować będzie gołoledź
  • W górach wystąpią zawieje i zamiecie
  • Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne

Jak podaje rmf24.pl, w piątek w kraju panować będzie większe zachmurzenie niż dzień wcześniej. - Od zachodu idzie coraz więcej chmur. Na wschodzie cały czas małe zachmurzenie, ale tam będzie najchłodniej - mówi przywoływany przez rmf24.pl rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

W godzinach porannych w południowej i środkowej części kraju wystąpić może mgła ograniczająca widoczność do 200 metrów. Na zachodzie popada deszcz, a w centrum i na wschodzie - śnieg, deszcze ze śniegiem i - szczególnie utrudniający warunki na drogach - marznący deszcz powodujący gołoledź.

Prognoza pogody: zawieje w górach

Łukasz Szumowski „cieszy się, że nie jest na miejscu Niedzielskiego”Łukasz Szumowski „cieszy się, że nie jest na miejscu Niedzielskiego”Czytaj dalej

"Temp. od -4°C na północnym wschodzie, około 3°C w centrum, do 9°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, w górach porywy do 80 km/h izawieje" - czytamy w komunikacie IMGW na Twitterze.

- Trzeba uważać, bo warunki w górach są niebezpieczne. W Tatrach obowiązuje tzw. lawinowa trójka, więc śnieg jest mało związany i może samoistnie schodzić, a szlaki są oblodzone i zawiane, więc są tam duże zaspy. Jeżeli ktoś jedzie na południe, to należy uważać, by nie wychodzić w wyższe partie gór - mówi przywoływany przez rmf24.pl Grzegorz Walijewski.

W większości kraju utrzymywać się będą w ciągu dnia niekorzystne warunki biometeorologiczne. Wyjątkiem będzie zachodnia część Polski. "Na zachodzie początkowo niekorzystny wpływ pogody na organizm człowieka w ciągu dnia będzie się stopniowo poprawiać. Na pozostałym obszarze kraju przeważać będą niekorzystne warunki, tylko na wschodzie przejściowo zaznaczy się obojętna biotropia pogody" - czytamy w komunikacie IMGW.

W godzinach porannych w piątek na wschodzie kraju wciąż obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne IMGW przed silnym mrozem. Nocą najniższą temperaturę - minus 22°C - odnotowano w Cieszanowie na Podkarpaciu. W Bieszczadach temperatura sięgała minus 17,3°C.

W kilku rejonach kraju obowiązują ponadto ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia dotyczą rejonów zlewni Pilicy, Baryczy, Orli, Kaczawy, Skory, Ślęzy, Oławy i Osobłogi.

"Na Wiśle poniżej ujścia Narwi oraz lokalnie na Pilicy i Bugu przewiduje się nieznaczne wzrosty stanu wody, związane z piętrzeniem lodowym: na Pilicy w Białobrzegach przy przekroczonym stanie ostrzegawczym, na Bugu w Małkini z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego oraz na Wiśle w Wyszogrodzie przy przekroczonym stanie alarmowym, a w Kępie Polskiej z możliwością przekroczenia stanu alarmowego" - czytamy na stronie IMGW-PIB.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW obowiązywać mają do godziny 19 w piątek. Do sobotniego ranka w niemal całym kraju obowiązywać będą ostrzeżenia przed opadami marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Źródło: rmf24.pl, IMGW-PIB

Artykuły polecane przez redakcję WTV: