Protesty wyborcze. WTV
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 30 Lipca 2020

Wiemy, co z prawie 500 protestami wyborczymi. Sąd Najwyższy wreszcie ujawnia, poznaliśmy kluczowe szczegóły

Protesty wyborcze rozpatrywane są obecnie przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Właśnie rozpatrzono kolejną część z 6 tysięcy protestów, które zdążyły wpłynąć. 23 zostały uznane za zasadne, ale bez wpływu na wynik wyborów. 108 protestów uznano za niezasadne, a 337 pozostawiono bez dalszego biegu.

O postępach w pracy nad rozpatrywaniem protestów wyborczych informuje zespół prasowy Sądu Najwyższego. Ilość protestów wyborczych, jakie wpłynęły po ostatnich wyborach, jest zupełnie nadzwyczajna. Dla porównania, w wyborach prezydenckich w 2015 roku, w których Andrzej Duda pokonał Bronisława Komorowskiego, liczba protestów wyborczych wyniosła zaledwie 58.

Andrzej Duda pojawił się na pilnej konferencji prasowej. Niespodziewane wystąpienie prezydenta, opowiedział o specjalnym spotkaniuAndrzej Duda pojawił się na pilnej konferencji prasowej. Niespodziewane wystąpienie prezydenta, opowiedział o specjalnym spotkaniuCzytaj dalej

Protesty wyborcze w SN

Pierwsze protesty wyborcze zostały rozpatrzone przez Sąd Najwyższy w ubiegły czwartek. Jak dotąd rozpatrzono ich łącznie 468. Zarzuty 23 protestów Sąd Najwyższy uznał za zasadne, lecz stwierdzone naruszenia nie miały wpływu na wynik wyborów, w przypadku 108 protestów zarzuty zostały uznane za niezasadne, a pozostałych 337 protestów Sąd Najwyższy pozostawił bez dalszego biegu - informuje Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. - W internetowej bazie orzeczeń Sądu Najwyższego można znaleźć już niektóre uzasadnienia do postanowień wydanych po rozpoznaniu protestów - dodał Michałowski.

Lekarze strajkowali, a obok matki w bólu czekały na odebranie porodów. 7 noworodków urodziło się martwychLekarze strajkowali, a obok matki w bólu czekały na odebranie porodów. 7 noworodków urodziło się martwychCzytaj dalej

Osiem protestów, które wpłynęły do Sądu Najwyższego z zagranicy, zostało uznanych za zasadne, ale niemające wpływu na wynik wyborów. - Podstawowy zarzut tych protestów dotyczył niezapewnienia tajności głosowania na skutek wykorzystania w pakietach wyborczych kopert na karty do głosowania, umożliwiających odczytanie treści znajdującej się wewnątrz koperty karty do głosowania, bez otwarcia koperty - wskazał Krzysztof Michałowski. Głosujący za granicą podnosili również zarzut niedostarczenia im na czas kart wyborczych, koniecznych do głosowania korespondencyjnego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nie żyje aktorka znana z seriali z TVP i Polsatu. Miała 47 lat
2. Opłaty wyższe o 1000 proc. W jednym polskim mieście już pojawił się postulat
3. Minister ogłasza program Maluch Plus, do rozdania 450 mln zł. Znamy już datę składania wniosków

Sąd Najwyższy zapowiedział również, że już 3 sierpnia o godzinie 12:00 odbędzie się posiedzenie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej w celu podjęcia uchwały w przedmiocie ważności wyborów prezydenta. SN musi podjąć uchwałę w sprawie ważności wyboru prezydenta w ciągu 21 dni od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez Państwową Komisję Wyborczą. Rozstrzygając o ważności wyboru prezydenta, Sąd Najwyższy kieruje się opiniami wydanymi w związku z wpływającymi do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych protestami wyborczymi oraz sprawozdaniem, które przedstawia tej izbie PKW.

Źródło: TVN24

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd przywróci obostrzenia? Rzecznik przekazał wstrząsające wieści
  2. Pilny apel policji. Powinien się zgłosić każdy, kto może pomóc
  3. “Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”
  4. PKO BP wysłał dziś ważny komunikat do wszystkich klientów banku. Doszło do pewnej rewolucji
  5. Ciotka o dużych gabarytach krzywdziła i za karę usiadła na 9-letniej dziewczynce. Dziecko zmarło
  6. Rodzice wykończyli niemowlę, maleństwo zmarło. Niewyobrażalna tragedia w jednym z polskich miast
  7. Tragedia w Mikołajkach. Niestety, nie było szans

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!