Protest. Facebook/Ogólnopolski Strajk Kobiet
Źródło: Facebook/Ogólnopolski Strajk Kobiet
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 22 Października 2020

Wielki i nagły protest, Polacy i Polki wyszli na ulice. Nie wytrzymali i mają dość, zbierają się tłumy

Właśnie trwa wielki protest. Kobiety ruszyły pod siedzibę Trybunału Konstytucyjnego. Aktywistki deklarują, że "sędziowie budują piekło kobiet". Na zgromadzeniu są obecni funkcjonariusze policji. Na ulicach namalowano hasło: "Macie krew na rękach".

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przerywanie ciąży z przyczyn embriopatologicznych jest sprzeczne z Konstytucją. Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował spontaniczny protest pod siedzibą TK. Na nagraniu możemy zauważyć blisko 200 osób sprzeciwiających się niemal całkowitemu zakazowi aborcji w Polsce. Manifestacja jest relacjonowana w mediach społecznościowych. Wcześniej pod instytucją gromadzili się przeciwnicy aborcji.

Kaczyński uciekł do Morawieckiego? Protestującym to nie umknęło, właśnie zmierzają, aby go spotkaćKaczyński uciekł do Morawieckiego? Protestującym to nie umknęło, właśnie zmierzają, aby go spotkaćCzytaj dalej

Rozpoczął się protest pod siedzibą TK. "Macie krew na rękach"

Funkcjonariusze policji wydali pierwszy komunikat w kierunku protestujących. Informują o naruszeniu zasad sanitarnych. Reporterzy wskazują, że dochodzi do zagrożenia epidemicznego. Służby nawołują do rozejścia się. Podobne ostrzeżenie nie zostało wydane, gdy trwał protest Kai Godek. W zgromadzeniu biorą udział posłanki Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy. Politycy opozycji nie uznają orzeczenia jako wyroku. Ich zdaniem skład TK został powołany z naruszeniem przepisów prawa.

Godzinę przed rozpoczęciem protestu Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował krótki wpis na Facebooku. Ruch feministyczny zadeklarował, że nie zaprzestanie działań na rzecz pełnego zliberalizowania przepisów antyaborcyjnych. "Hej, fanatycy! Myślicie, że zakazaliście w Polsce aborcji? To posłuchajcie, co ma Wam do powiedzenia Marta Lempart. Spoiler: nie, nie będziemy palić świeczek, zarządzać żałoby ani symbolicznych pogrzebów. Bierzemy się do roboty. Biorą się do roboty prawniczki. Biorą się do roboty mądre i dobre lekarki. I działa pomoc w aborcjach, o której info niesiemy i będziemy nieść dalej: #AborcjaBezGranic 22 292 25 97. #ToJestWojna" - deklarują działaczki w społecznościowym medium.

Zwolenniczki praw kobiet na proteście zadeklarowały, że obecne przepisy aborcyjne nie są kompromisem, ponieważ nie dopuszczono do głosu środowisk feministycznych. Spontaniczny protest ma charakter pokojowy. Przypomnijmy, że wniosek do Trybunału Konstytucyjnego został złożony przez grupę 119 posłów. Jego autorami są dwaj posłowie Prawa i Sprawiedliwości - Bartłomiej Wróblewski i Piotr Uściński. Pod listą można również znaleźć podpisy przedstawicieli Konfederacji.

Race, butelka wody, zaczynają się dantejskie sceny pod domem Kaczyńskiego. Strajk kobiet na ŻoliborzuRace, butelka wody, zaczynają się dantejskie sceny pod domem Kaczyńskiego. Strajk kobiet na ŻoliborzuCzytaj dalej

Na proteście gromadzi się coraz więcej funkcjonariuszy policji. Zgromadzeni deklarują, że Zjednoczona Prawica chce "zrobić z kobiety inkubatory". Służby rozpoczęły już pierwszą interwencję. Ich działania bacznie obserwuje posłanka Klaudia Jachira. Warto również podkreślić, że uczestnicy protestu stosują się do obowiązku noszenia maseczek.

Organizatorami zgromadzenia jest 14 podmiotów społeczno-politycznych. "Dziś Trybunał Konstytucyjny pogrzebał prawa kobiet i zalegalizował tortury w Polsce. Od dziś nasze prawo do wolności od tortur nie istnieje. Ten los zgotowali nam fanatycy religijni i prawicowi politycy. Nie dajmy się oszukać - dobro polskich kobiet nie ma dla nich znaczenia. Ich interesuje tylko władza nad naszymi ciałami" - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku, utworzonego przez Razem i Stop Bzdurom.

Pilne orędzie premiera Mateusza Morawieckiego. Kiedy jest emitowane, pod domem Kaczyńskiego trwa gigantyczny protestPilne orędzie premiera Mateusza Morawieckiego. Kiedy jest emitowane, pod domem Kaczyńskiego trwa gigantyczny protestCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny apel PKP do wszystkich pasażerów. Ogromne zmiany nie tylko na 1 listopada
  2. Specjaliści informują o czarnej strefie. Co ona oznacza?
  3. Wiele osób będzie oburzonych. Wiadomości TVP wzięły się za kultowego dziennikarza
  4. Nieodpowiedzialne zachowanie gwiazdy TVP. Wyjechała na Kanary, wywołała skandal i oburzenie wśród internautów
  5. Damian: „U kobiety liczą się trzy konkretne cechy: płodność, szacunek, posłuszeństwo”
  6. Rząd wprowadza zmiany i wysokie kary. Lepiej się na nie przygotować
  7. Fatalna sytuacja. Ogromna zmiana w robieniu zakupów w Lidlu, jest komunikat