wtv.pl
z ostatniej chwili

"Proszę tego nie publikować". Przez pomyłkę dostaliśmy przekaz dnia PiS

19 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Maja Staśko

Udostępnij:

W ostatnich dniach całym światem wstrząsnęły przerażające wydarzenia po ataku talibów na Afganistan i przejęciu przez nich władzy. Doniesienia o gwałtach, morderstwach i represjach są przerażające. Nagrania ludzi spadających z samolotu, którego się uchwycili, byle uciec z kraju opanowanego przez Taliban, płaczące dzieci i setki ludzi stłoczonych w samolotach zalewają Internet. PiS w przekazie dnia na ten temat, który przedstawia swoim politykom, by narracja była spójna, pisze wyłącznie o wzmacnianiu granic. O krzywdzie ludzi - ani słowa. Planuje też odsyłać uchodźców do kraju pochodzenia, w którym może czekać ich śmierć.

Wczoraj wysłałam wiadomość do większości posłów i posłanek z pytaniami dotyczącymi sytuacji w Afganistanie. "Przekaz dnia" przesłał nam przez przypadek jeden z polityków PiS-u. "Proszę tego nie publikować, to pomyłka" - napisał w kolejnym mailu.

Przedstawiamy przekaz dnia PiS-u dotyczący Afganistanu

AFGANISTAN
• POLSKA NIE POZOSTAWIA SWOICH SOJUSZNIKÓW I PRZYJACIÓŁ W POTRZEBIE. Na polecenie PMM do Afganistanu zostały wysłane samoloty, który posłużą do ewakuacji osób wymagających naszej opieki.
• APELUJEMY DO OSÓB PUBLICZNYCH, ABY NIE WYKORZYSTYWAŁY DRAMATYCZNEJ SYTUACJI W AFGANISTANIE DO NAKRĘCANIA SPOŁECZNYCH EMOCJI.
• MEDIALNYCH PLOTEK I SPEKULACJI O PRZYJMOWANIU MIGRANTÓW Z AFGANISTANU NIE KOMENTUJEMY. NIE MA TAKICH DECYZJI.
• WZMACNIAMY OCHRONĘ NASZEJ WSCHODNIEJ GRANICY, ŻEBY ZAPOBIEC NIELEGALNEJ MIGRACJI. ODNOTOWUJEMY WZROST PRESJI MIGRACYJNEJ.
• RZĄD DOSTOSOWUJE PRZEPISY DO AKTUALNEJ SYTUACJI MIGRACYJNEJ. Chodzi o usprawnienie postępowania w sprawie nielegalnego przekroczenia granicy oraz zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego. Sprzeciwiamy się nielegalnej i niekontrolowanej migracji. Nie ma zgody na wjazd do kraju osób, które mogą stanowić zagrożenie.
• PRIORYTETEM JEST BEZPIECZEŃSTWO OBYWATELI. Zatrzymywane osoby są weryfikowane przez służby pod kątem bezpieczeństwa. Jednocześnie jest prowadzone postępowanie w sprawie udzielenia im pomocy międzynarodowej, bądź deportacji do kraju pochodzenia.
• GRANICA PAŃSTWOWA JEST STALE MONITOROWANA. Na najbardziej narażony na nielegalne przekroczenie granicy odcinek granicy zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze SG oraz tysiąc żołnierzy Wojska Polskiego.

Trudno nam uwierzyć, że to pomyłka. Bo w odpowiedzi innego polityka PiS-u - Filipa Kaczyńskiego - pojawił się przepisany fragment tego przekazu.

Kaczyńskiego zapytałam o to, jak Polska może pomóc Afgankom i Afgańczykom oraz jakie jest jego zdanie na temat sytuacji w Afganistanie.

"Odpowiadając na Pani pytania należy podkreślić, że Polska nie pozostawia swoich
sojuszników i przyjaciół w potrzebie, dlatego na polecenie Pana Premiera Mateusza Morawieckiego do Afganistanu wysłano samoloty, które posłużą do ewakuacji osób wymagających naszej opieki" - odpisał, powielając słowo w słowo początek przekazu dnia.

Prawo do azylu jest prawem człowieka

Wracając do treści przekazu dnia: w czasie, gdy PiS rekomenduje mówienie o wzmacnianiu wschodniej granicy, na granicy z Białorusią koczują ludzie, którzy uciekli z ogarniętego wojną kraju.

Na miejscu znajduje się poseł Lewicy Maciej Konieczny oraz przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich. Zapewniają ludziom jedzenie i próbują wydobyć ich z tej sytuacji.

- Straż Graniczna i wojsko bezprawnie odmawiają wpuszczenia do Polski osób, które chcą złożyć wnioski o ochronę międzynarodową. To bezprawie - mówi nam Maciej Konieczny.

W przekazie dnia PiS informuje także o deportacji do kraju pochodzenia. Jak wynika z doniesień medialnych: gwałty, morderstwa, represje - to czeka ludzi w kraju pochodzenia.

- To jest przerażające, z jaką łatwością politycy PiS potrafią wypowiadać się o życiu innych ludzi. Zupełnie jakby nie znali wartości ludzkiego istnienia, lub co gorzej nie mieli w sobie empatii - mówi nam Robert Obaz z Lewicy.

- Polskie wieloletnie zaangażowanie w Afganistanie czyni nas odpowiedzialnymi nie tylko za los afgańskich współpracowników Wojska Polskiego, ale też i innych, którzy w najbliższych dniach i tygodniach będą uciekać ze swojego kraju przed prześladowaniami - mówi Maciej Konieczny. I dodaje:

- Nie możemy zamknąć przed nimi drzwi. Prawo do azylu jest prawem człowieka. Badania z początku tego roku pokazują, że wyraźna większość Polek i Polaków popiera przyjmowanie uchodźców. Mam nadzieję, że dzięki naciskowi opinii publicznej będziemy w stanie zapewnić w Polsce osobom uciekającym z Afganistanu bezpieczeństwo.

Kolejny wyciek ze skrzynki posła PiS-u

Zastanawiające jest, ile poufnych, wewnętrznych informacji w ten sposób wycieka - przez nieopatrzność posłów i nieszczelność systemu informowania się.

Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa serwerów. Gdy przesyłałam wiadomości na podane na stronie sejm.gov.pl maile do posłów, wielu z nich posługiwało się adresami z gmail.com czy innych serwerów, które nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa. Po ostatnich wyciekach ze skrzynki Michała Dworczyka zdaje się to co najmniej nierozważne.

Czy na pewno znasz polskie przysłowia? Na 3 pytanie odpowiedź znają nieliczni

Pytanie 1 z 10

W marcu jak w:

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

  • Rolnicy chcą zablokować Polskę. Szykujcie się na ogromne utrudnienia

  • "Gliński powiedział coś odrażającego moralnie". Politycy reagują na słowa ministra w sprawie sytuacji w Afganistanie

  • Podwyżki cen prądu praktycznie pewne. W 2022 roku znów zapłacimy za energię elektryczną więcej

Źrodło: wtv.pl
Zdjęcie główne: wtv.pl

Maja StaśkoAutor

Maja Staśko - aktywistka, dziennikarka, autorka książek i scenariuszy

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maja.stasko@iberion.pl

Podobne artykuły

Konferencja prasowa z udzialem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnetrznych i administracji Mariusza Kaminskiego oraz Komendanta Glownego Policji gen. insp. Jaroslawa Szymczyka, w sprawie bezpieczenstwa funkcjonariuszy policji w kontekscie pobicia w Pastuchowie.

Tylko u nas

Dziennikarze pytają, MSWiA milczy. Dlaczego ministerstwo nie odpowiada na pytania o uchodźców?

Czytaj więcej >

Tylko u nas

Hanna Gill-Piątek o stanie wyjątkowym: "Nikt już nie będzie mógł patrzeć na ręce władzy, przez którą zaczną umierać tam ludzie"

Czytaj więcej >

Tylko u nas

Huragan Ida w Luizjanie. "Dom sąsiadów właśnie płonie i jest zalewany, w środku niemowlę, proszę pomóżcie"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Tylko u nas

Nauczyciele masowo odchodzą ze szkół. ZNP: „Będziemy mieli do czynienia z poważnym kryzysem”

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Tylko u nas

Zapytaliśmy Małgorzatę Kidawę-Błońską o uchodźców. Wypowiedź zaskakuje

Czytaj więcej >
W Międzynarodowy Dzień Psa skupiamy się na mopsach.

Tylko u nas

“Mopsy są modne cały czas”. Dziś Międzynarodowy Dzień Psa - na co powinniśmy zwrócić większą uwagę?

Czytaj więcej >