Prokuratura Krajowa ws. "kłamstwa vatowskiego". Głośna sprawa
Prokuratura Krajowa odniosła się do treści głośnego reportażu "Superwizjera", wyemitowanego na antenie TVN24. Dziennikarze poddali w nim w wątpliwość rzekomy sukces Prawa i Sprawiedliwości polegający na zwycięstwie z oszustami VAT-owymi.
- Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie na temat treści reportażu "Kłamstwo vatowskie"
- Treść publikacji oceniła jako manipulatorską i wymijającą się z prawdą
- Na dowód sukcesu Prawa i Sprawiedliwości w walce z mafią vatowską, przedstawiono liczby dotyczące postępowań w sprawach wyłudzeń
Prokuratura Krajowa zarzuciła dziennikarzom TVN24 "złą wolę" i "nierzetelność".
Prokuratura Krajowa odpowiada
Nie milkną echa sobotniego reportażu "Superwizjera" TVN24, pt. "Kłamstwo vatowskie". Dziennikarze przedstawili historię Polaków, którzy oskarżeni zostali przez prokuraturę o wyłudzanie podatku VAT. Podejrzani poinformowali reporterów, że w istocie mieli być wykorzystani przez osoby, które skorzystały na ich naiwności i trudnej sytuacji finansowej i ostatecznie nie poniosły kary.
Treść filmu dokumentalnego TVN24 podważyła skuteczność rządu Prawa i Sprawiedliwości w walce z tzw. mafią VAT-owską, którą władza poczytuje sobie jako jeden z największych sukcesów swojej działalności. Na reportaż zdążył już odpowiedzieć na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, który nazwał go "fake newsem".
- Prawda jest taka, że od 2015 roku zmniejszyliśmy lukę VAT o około połowę. To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa - zapewniał szef rządu.
Teraz do sprawy "Kłamstwa vatowskiego" odniosła się również Prokuratura Krajowa. W opublikowanym oświadczeniu wytyka dziennikarzom TVN24 wykorzystywanie manipulacji i podawanie informacji, które rozmijają się z prawdą.
"Skuteczne działania prokuratury"
Prokuratura Krajowa odpiera zarzuty przedstawione w reportażu "Superwizjera", powołując się na liczby, mające być dowodem na skuteczność w walce z mafią VAT-owską.
- W 2017 r. zarejestrowano 915 postępowań dotyczących wyłudzeń podatku od towarów i usług, w których wartość uszczuplenia należności Skarbu Państwa lub narażenia na uszczuplenie przekroczyła 1 mln zł, w 2018 r. – 1043, zaś w 2019 r. – 1187. W latach 2014-2015 prowadzono odpowiednio: 623 i 667 takie sprawy - napisano w oświadczeniu.
Film dokumentalny nazwano "manipulatorską publikacją", a działania Prokuratury Krajowej uznano za skuteczne i "odstraszające potencjalnych przestępców".
- Kodeks karny wprowadził nowy sposób ujęcia przestępstw vatowskich co umożliwiło łatwiejsze ściganie sprawców tych przestępstw, oraz przestępstwo zbrodni vatowskiej zagrożonej karą do 25 lat pozbawienia wolności - zapewniono w komunikacie.
Informacje przekazane w "Kłamstwie vatowskim" dotyczące rzekomych niewinnych osób, które miały być bezpodstawnie oskarżone przez prokuraturę, uznano za nieuzasadnione.
Źródło: onet.pl, wp.pl
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
- Trwały modlitwy za ofiary pedofilii. Abp Dzięga: Nikt nie jest bez grzechu
- Beata Tadla o pracy w TVP: Jest jakimś rodzajem niegodziwości. Boję się, że ciężko będzie z siebie zmyć tę hańbę
- Dlaczego ludzie boją się osób nieheteronormatywnych? Staszewski: TVP i TVN zrobiły swoje
-