prokuratura krajowa. Screen z filmu "Zabawa w chowanego" - Tomasz Sekielski, Marek Sekielski; YouTube
Źródło: Screen z filmu "Zabawa w chowanego" - Tomasz Sekielski, Marek Sekielski; YouTube
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 16 Maja 2020

Niespodziewana reakcja Prokuratury Krajowej na film Sekielskiego. Nikt się nie spodziewał

Prokuratura Krajowa odpiera zarzuty o sprzyjanie tuszowaniu pedofilii. W wydanym dziś oświadczeniu opisała działania, jakie podjęła w związku ze sprawą księdza Arkadiusza Hajdosza.

Dziś o godzinie dzisiątej w serwisie Youtube miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Zabawa w chowanego" autorstwa braci Sekielskich. Dokument zbulwersował opinię publiczną nie tylko postawą samego oskarżonego ale przede wszystkim opisaniem bezczynności hierarchii kościelnej w tej sprawie oraz roli prokuratury w ujawnianiu klerowi akt śledztwa.

Wielki strajk, wycie syren i awantura na Nowogrodzkiej. Służby używają gazuWielki strajk, wycie syren i awantura na Nowogrodzkiej. Służby używają gazuCzytaj dalej

Prokuratura Krajowa wydaje oświadczenie

W opublikowanym przez dział prasowy oświadczeniu, prokuratura stara się wyjaśnić swój udział w sprawie: - "Postępowanie w sprawie Arkadiusza H. zostało zainicjowane zawiadomieniem, które wpłynęło do prokuratury w grudniu 2018 roku. Dotyczyło przestępstwa, do którego miało dojść 20 lat wcześniej. Prokuratura niezwłocznie, już po dwóch dniach, zwróciła się do Kurii Diecezjalnej w Kaliszu o udostępnienie akt personalnych Arkadiusza H. wraz z dokumentacją przebiegu i miejsc świadczenia posługi kapłańskiej." - czytamy - "W śledztwie przesłuchano 35 świadków, niektórych wielokrotnie, zgromadzono liczne opinie biegłych i materiał dowodowy w postaci nagrań obciążających duchownego. Efektem postępowania jest również ujawnienie kolejnych sześciu osób, wobec których Arkadiusz H. miał się ponad 20 lat temu dopuścić przestępstw o charakterze seksualnym"- tłumaczy prokuratura.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Najnowsze, druzgocące doniesienia ze Śląska. Sytuacja jest gorsza, niż mogliśmy zakładać
2. GW: Wielki sukces naukowców z Bydgoszczy, rozwikłali tajemnicę koronawirusa. Udało im się pierwszym na świecie

Jednym z wątków poruszanych w filmie była również kwestia udostępniania hierarchom kościelnym akt sprawy przez prokuraturę. Według przedstawionych w dokumencie opinii prawników zajmujących się sprawami pedofilii jest to zupełnie niespotykana praktyka, by udostępniać akta podmiotom niebędącym stronami w procesie. - "Materiały sprawy, za pośrednictwem pełnomocnika biskupa kaliskiego, zostały przekazane do Kongregacji Nauki Wiary w Rzymie zajmującej się osądzaniem przestępstw wykorzystywania seksualnego nieletnich. Zostały udostępnione na podobnej zasadzie, jak wszystkim uczestnikom postępowania, którzy o to wystąpili. Rezultatem była podjęta w maju 2019 roku przez biskupa kaliskiego decyzja o zakazie wykonywania przez Arkadiusza H. czynności kapłańskich." - odnosi się do tego zarzutu prokuratura w swoim komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważna zmiana dla wielu Polaków. Niektórzy nie będą musieli poddawać się 14-dniowej kwarantannie
  2. Prezydent Warszawy zaskoczył wszystkich najnowszym oświadczeniem. Padły ostre słowa
  3. Przełom w sprawie Iwony Wieczorek? Detektyw twierdzi że wie, gdzie jest ciało
  4. Poruszająca prośba pana Bronisława podbija internet. "Jestem spokojnym, dobrodusznym człowiekiem"
  5. Pan Karol chciał uchronić rodzinę przed zagrożeniem. Sąsiedzi zgotowali mu piekło
  6. Dramatyczne wiadomości z południa Polski. Trwają dwie akcje ratunkowe na raz

Źródło: Prokuratura Krajowa