Prognoza pogody. pixnioŹródło: pixnio
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 21 Lutego 2021

Nawet kilkanaście stopni na plusie. Czeka nas spore ocieplenie

Ostatnia prognoza pogody wskazuje na kończącą się zimę. Polki i Polacy w nadchodzących dniach doznają nagłego wzrostu temperatur. Nie powinny nas trapić opady śniegu czy opady śniegu z deszczem. Odwilż może jednak doprowadzić do przekroczenia stanów alarmowych w jeziorach i rzekach.

  • Tegoroczna zima była inna, niż ostatnie. Opady śniegu przez kilka tygodni umiliły czas dzieciom i młodzieży. Turyści mogli zaś skorzystać z górskich uroków, a także udostępnionych przez rząd stoków narciarskich. Nagłe ochłodzenie wywołało jednak nie lada problemu. Piętrzące się lodowce podniosły stany wód, a mróz wywołał niebezpieczeństwo na drogach
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na bieżąco wydaje komunikaty pogodowe. Ze śniegiem pożegnali się już mieszkańcy zachodniej części kraju. W Zakopanem temperatura wynosi kilka stopni powyżej zera 
  • Do 24 lutego panują ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne. Wraz z upływem czasu ryzyko zagrożenia spada. Do samego końca na baczność powinni mieć się mieszkańcy województwa podlaskiego

Według najnowszej prognozy pogody, głównym problemem dla Polaków będą mgły. Dostrzec je mogą mieszkańcy Podlasia i województwa warmińsko-mazurskiego. Ograniczenie widoczności miejscami może wynieść od 100 do 200 metrów. Ostrożność powinni zachować mieszkańcy górskich terenów województwa małopolskiego, gdzie właśnie dochodzi do roztopów, wywołujących ryzyko lawinowe. W górach odnotowano wzrost temperatur od 3 do 9 stopni Celsjusza. Prędkość wiatru wynosi zaś średnie od 10 do, w porywach, 60 kilometrów na godzinę. 

Najnowsza prognoza pogody zwiastuje mgły, wysokie temperatury, a także początek wiosny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje także na wysokie prawdopodobieństwo przekroczenia stanów ostrzegawczych wód. Chodzi o rzeki województwa śląskiego i dolnośląskiego, a także mazowieckiego. Szczególne zagrożenie dotyczy zlewni w Pszczynce i Brynicy. Zagrożenie wywołuje podpiętrzanie wody przez utrzymujące się zjawiska lodowe. W przypadku województwa dolnośląskiego szczególną uwagę hydrologów przykuwa zlewnia Widawy i Baryczy. 

Województwo mazowieckie nieustannie zmaga się z sytuacją w zlewach na terenie dopływów środkowej Wisły. Tam wzrosty wody są wywołane topnieniem śniegu, a także spływu wód roztopowych i piętrzenia lodowego. Nad Wisłą panują podbitki śryżowe, których grubość dochodzi nawet do 2 metrów głębokości. Wewszystkich opisanych rejonach wydano drugi stan ostrzeżenia hydrologicznego. Zagrożenia meteorologiczne powinny minąć już 25 lutego, czyli w najbliższy czwartek.

Od godziny 8:15 zachodnie rejony Polski nie muszą już zmagać się ze śniegiem. Wysokie temperatury doprowadzają do prędkiego roztapiania się śniegu w centralnej i wschodniej części kraju. Mieszkańcy wschodniej Polski mogą korzystać z ostatniej szansy na ulepienie bałwana, bądź wybrania się na sanki. Należy jednak przygotować się na wysoką zawartość wody w śniegu, która może wynieść nawet do 90mm. Największą pokrywę śnieżną IMGW odnotowało w Chojnicach, gdzie mowa o aż 28 centymetrach.

Abp Gądecki odniósł się to tematu dokonywania apostazji. Za powód podaje Abp Gądecki odniósł się to tematu dokonywania apostazji. Za powód podaje "antykościelną propagandę"Czytaj dalej

"Jeszcze 2 godziny temu (około 8:45 - red.) temperatura w Zakopanem wynosiła -4,8 stopnia a na Kasprowym Wierchu było niemalże 10 stopni cieplej (inwersja) Również w Zakopanem się ociepliło w ciągu 2 godzin temperatura wzrosła powyżej 0" - zakomunikował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obecnie w miejscowości turystycznej termometry wskazały ponad 9 stopni Celsjusza. Na terenie województwa zachodniopomorskiego wykazano 15 stopni na plusie. Eksperci wprost wskazują, że mieszkańcy zachodnio-północnych terenów Polski mogą śmiało przywitać przedwiośnie. 

Jak podaje Instytut, wyzwolenie lawiny w górach może nastąpić niezwykle łatwo. Wystarczy nawet delikatne obciążenie. Zaleca się unikanie stromych stoków. Największe bezpieczeństwo zapewni przeczekanie nie najlepszej pogody. Ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Pamiętajmy, by wezwać ratowników Górskiego Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, gdy dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia. Z pomocą można skontaktować się pod numerami: 601 100 300 lub 985.

Pierwsze stopnie ostrzeżeń zapowiadają możliwość wystąpienia zjawisk bezpośrednio zagrażających naszemu zdrowiu lub życiu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaleca dostosowanie planu dnia do prognozy pogody, a także śledzenie bieżących komunikatów. W przypadku mgły należy dobrze rozejrzeć się podczas przechodzenia przez pasy. Kierowcy zaś powinni nie przekraczać dozwolonej prędkości. Bezpieczeństwo dzieciom mogą zagwarantować kamizelki odblaskowe. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej]