Meteorolodzy przekazują prognozę pogody na najbliższe dni. Unsplash.com/Filip BunkensŹródło: Unsplash.com/Filip Bunkens
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 14 Stycznia 2021

Niebezpieczne warunki na drogach, temperatura poleci w dół. Dla niektórych to może być śmiertelne zagrożenie

Chociaż prognoza pogody niesie ze sobą szansę na to, iż śnieg nie zniknie równie szybko, jak się pojawił, to jednocześnie należy uważać na to, co niesie ze sobą jego obecność. Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie mają złudzeń co do tego, co przyniosą najbliższe godziny i dni. Temperatura spadnie, a widok zaśnieżonych drzew i ulic stanie się sztandarem nadchodzących dni. Wiadomo, gdzie szczególnie należy uważać.

Mimo prognozy pogody mówiącej o tym, że śnieg pojawi się w środę i nie zniknie do czwartkowego poranka, wielu kierowców mogło być zaskoczonych tym, co zastali na drogach. Napływają informacje o utrudnieniach, na które należy się przygotować, planując podróż. 

To jednak nie wszystko, gdyż prognoza pogody na najbliższe dni nie zmieni wiele w białej rzeczywistości. Śnieg w związku z prognozowanym spadkiem temperatur nie da za wygraną tak szybko.

Najnowsza prognoza pogody według IMGW

Czego należy spodziewać się, spoglądając na prognozę pogody ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej? Wszystko wskazuje na to, że zimne masy powietrza na jakiś czas postanowiły znacząco wpłynąć na nasz krajobraz i przyozdobić go kolejnymi warstwami śniegu.

Wiadomości przekazywane przez specjalistów wprost mówią o tym, że od czwartku śniegu będzie przybywać. Prognoza pogody przewiduje, iż dziś w praktycznie całym kraju spodziewać można się śniegu, bądź śniegu z deszczem.

Bardzo silna eksplozja w zakładach produkcji materiałów wybuchowych. Na miejsce natychmiast ruszyły służbyBardzo silna eksplozja w zakładach produkcji materiałów wybuchowych. Na miejsce natychmiast ruszyły służbyCzytaj dalej

Najbliższy weekend nie będzie należał do najcieplejszych zimowych zakończeń tygodnia w tym roku. Zgodnie z przewidywaniami meteorologów miejscami temperatura spaść może nawet do - 20 stopni Celsjusza. Kilka regionów kraju objętych zostało alertami II stopnia.

Południe Polski z możliwymi silnymi opadami śniegu, wydano ostrzeżenia

W związku z prognozą pogody IMGW zdecydowało się na objęcie 12 powiatów alertami drugiego stopnia. Są to powiaty: tatrzański, suski, żywiecki, bielski, cieszyński, kłodzki, wałbrzyski, kamiennogórski, jeleniogórski, lwówecki, lubański oraz zgorzelecki.

Na południowo-zachodnim krańcu kraju meteorolodzy spodziewają się przyrostu pokrywy śnieżnej nawet do 25 cm, w górskich partiach pojawić się może nawet 30 cm świeżego śniegu. Najnowsza prognoza pogody mówi również o wietrze stanowiącym realne zagrożenie, szczególnie mieszkańcy Sudetów oraz Przedgórza Sudeckiego powinni mieć się na baczności. W niższych partiach wiać będzie z prędkością 65 km/h, a w wyższych nawet do 120 km/h.

- To będzie powodowało zamiecie śnieżne. Z kolei w zachodniej, północnej, centralnej i południowo-zachodniej części kraju ślisko będzie na drogach i chodnikach. Uważać muszą więc zarówno piesi, jak i kierowcy - RMF FM cytuje wypowiedź synoptyka Grzegorza Walijewskiego.

Już teraz, w czwartkowy poranek i przedpołudnie śnieg zmienił się w błoto pośniegowe i wyjątkowo mocno utrudnia poruszanie się po drogach w województwie dolnośląskim. Utrudnień można spodziewać się na trasie krajowej numer 8 i 33 w rejonie Kłodzka oraz na S7 na odcinku Wodzisław — Skarżysko-Kamienna i na odcinku Chmielnik — Kielce na DK 73. IMGW przekazało również prognozę pogody na nadchodzące dni i noce. Temperatura będzie nieustannie spadać.

Będzie coraz zimniej

- W nocy z czwartku na piątek wkroczy chłód ze wschodu. Temperatura minimalna od -15 st. na Suwalszczyźnie i Podlasiu, -14 st. w dolinach karpackich, -7 st. w centrum, -2 st na północnym zachodzie oraz 1 st. lokalnie na wybrzeżu. Miejscami przelotne opady śniegu, a na zachodnim Wybrzeżu deszczu ze śniegiem - powiedział synoptyk IMGW cytowany przez RMF FM.

Kolejne dni nie przyniosą zmian w prognozie pogody. W nocy z piątku na sobotę należy spodziewać się nawet -19 stopni Celsjusza na wchodzie. W centrum termometry wskażą - 6 stopni Celsjusza. W niedzielę i sobotę natomiast na Suwalszczyźnie spodziewać się można nawet - 11 stopni Celsjusza.

W związku z tym, że prognoza pogody mówi o utrzymującym się mrozie, należy pamiętać, że w szczególnym zagrożeniu znalazły się osoby borykające się z kryzysem bezdomności. Widząc osobę potrzebującą pomocy — reagujmy i zgłaszajmy to odpowiednim służbom.

Źródło: Twitter.com @IMGWmeteo / RMF FM

Artykuły polecane przez redakcję WTV: