Prognoza pogody na noc obfituje w minusowe temperatury. UnsplashŹródło: Unsplash
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 11 Stycznia 2021

IMGW wydało alerty na nadchodzącą noc, temperatura drastycznie spadnie. Dla wielu będzie skrajnie niebezpiecznie

Na kanałach informacyjnych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pojawiła się prognoza pogody na najbliższe godziny. Nadchodząca noc pokaże swoje zimowe oblicze. Temperatury w niektórych regionach kraju spadną sporo poniżej zera. Meteorolodzy ostrzegają i przekazują informacje na temat zagrożenia.

Zimowa aura da o sobie znać dziś w nocy wyjątkowo mocno i potwierdza to prognoza pogody przygotowana przez IMGW. Meteorolodzy nie mają wątpliwości, że temperatura widoczna na termometrach będzie zaskakująco niska.

IMGW w swojej dzisiejszej prognozie pogody wskazała regiony, które szczególnie muszą przygotować się na znaczny spadek temperatur. Jest to informacja ważna głównie dla osób, które nie mogą zaszyć się w cieple domowego ogniska, jednak również osoby planujące poranne podróże powinny wiedzieć, gdzie należy uważać.

Ostrzeżenie IMGW w związku z nocną prognozą pogody

Zgodnie z prognozą pogody przekazaną przez IMGW dzisiejsza noc nie będzie należała do najcieplejszych nocy tej zimy. Poza ochłodzeniem meteorolodzy wprost mówią o tym, że część kraju nawiedzi silny mróz.

- Noc będzie pogodna, tylko na zachodzie i północy pochmurno z opadami głównie śniegu. Lokalnie mgła. [...]. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy porywisty - przekazuje w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ksiądz z ambony obrażał Rodowicz i Kozidrak oraz mówił o śmierci. Ksiądz z ambony obrażał Rodowicz i Kozidrak oraz mówił o śmierci. "Podstarzałe, spróchniałe matrony"Czytaj dalej

Odnośnie temperatur eksperci nie mają już tak dobrych wiadomości. Cały kraj musi przygotować się na niskie wskazania termometrów. Na południu słupki rtęci osiągną nawet -7 stopni Celsjusza, a nad morzem wskażą nawet 1 stopień powyżej 0. Najzimniej będzie w rejonie górskim. To właśnie tam prognoza pogoda mówi o znacznym spadku temperatur.

Nocą w górach pojawi się silny mróz

W związku z prognozą pogody IMGW zdecydowało się na wydanie alertu przed silnym mrozem dla kilku południowych regionów. Ostrzeżeniem 1 stopnia przed silnym mrozem objętych zostało 8 powiatów. Są to powiaty: cieszyński, żywiecki, nowotarski, tatrzański, nowosądecki, gorlicki, sanocki, bieszczadzki.

- Aktualizacja ostrzeżeń przed silnym mrozem. W rejonach górskich i podgórskich Tatr możliwe spadki temperatury w nocy do -18°C, a w Bieszczadach do -15°C - przekazało IMGW w osobnym komunikacie na Twitterze.

Niska temperatura niesie ze sobą widmo niebezpieczeństw związanych z nocnym i porannym podróżowaniem we wskazanych przez IMGW regionach. Prognoza pogody niosąca ze sobą niskie temperatury to również ryzyko śmierci z powodu wychłodzenia. W przypadku zauważenia osób będących w kryzysie bezdomności w czasie silnych mrozów, powiadom o tym straż miejską, bądź policję.

Wiatr wzmoże poczucie chłodu

Poza prognozą pogody mówiącą o niskich temperaturach, meteorolodzy IMGW przekazali również informacje o wietrze. Sprawi on, że temperatura odczuwalna będzie nieco niższa niż ta odczytywana z termometrów.

W województwie śląskim wiatr wiać będzie od 2 do 7 km/h. O takich samych wskazaniach prędkości wiatru mówi prognoza pogody dla województwa małopolskiego, a więc dla powiatu tatrzańskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego oraz gorlickiego. Warto na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez IMGW.

Źródło: Twitter.com @IMGWmeteo / Polsat News

Artykuły polecane przez redakcję WTV: