PRL to okres, który owocował w wiele gwiazd kina tej epoki. Jedną z takich była Halina Golanko.. WikipediaŹródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 28 Grudnia 2019

W czasach PRL-u święciła triumfy. Co się stało z kultową gwiazdą?

PRL to okres, który owocował w wiele kultowych gwiazd kina tej epoki. Jedną z takich była aktorka Halina Golanko. Każde jej pojawienie się na ekranie wzbudzało sensację i zachwyt, szczególnie u męskiej płci. Była diabelnie piękna i zdolna. Kobiety chciały być jak ona, a mężczyźni by była ich. Wróżono jej wielką karierę. Jednak ona niespodziewanie zniknęła z ekranów i porzuciła karierę aktorską. Co się stało z Haliną Golanko? Jak potoczyły się jej dalsze losy i co robi teraz?

Halina Golanko przyszła na świat w 1948 roku w Zabrzu. Gwiazdą była już w liceum - na szkolnych korytarzach wzdychali do niej wszyscy koledzy. Miała też wielkie ambicje, których przed nikim nie kryła, i talent. Nikogo więc specjalnie nie zdziwiło, gdy zdecydowała się zdawać do warszawskiej Akademii Teatralnej.

Niestety, droga do spełnienia marzeń nie zawsze jest prosta. Tak było i w tym przypadku - podczas egzaminów młodziutką Golanko zjadła tremę i nie dostała się na wymarzone studia. Ambicje jednak nie pozwalały jej porzucić marzenia o wielkiej karierze - postanowiła więc spróbować swoich sił jako modelka. Pierwszy kontrakt podpisała już zaraz po maturze. Świat mody szybko zachwycił się jej urodą.

wtv.pl - portal informacyjny"Sylwester Marzeń" w TVP nie dla wszystkich. "Tchórze, cenzura"Czytaj dalej

 

Halina Golanko królowała na wybiegach i już tylko kwestią czasu było, aż upomni się o nią branża filmowa. Jej marzenie o aktorstwie spełnił Janusz Morgenstern. Podobno reżyser wypatrzył ją podczas jednego z pokazów mody. Zachwycił się nią do tego stopnia, że obsadził ją w serialu "Kolumbowie". Jej marzenie się spełniło, a wielki świat stanął właśnie przed nią otworem. Mimo braku doświadczenia młodziutka Halina szybko odnalazła się na planie filmowym i świetnie sobie radziła. Tym samym ryzykowna decyzja Morgensterna opłaciła się. Śliczna debiutantka rolą Ałły podbiła serca Polaków. Później grała w innych polskich filmach i serialach, a wszyscy z podziwem, zachwytem i uwielbieniem śledzili jej karierę. Golanko stała się jedną z najbardziej popularnych i rozchwytywanych aktorek w Polsce czasów PRL.

PRL - co się stało z kultową gwiazdą kina tej epoki Haliną Golanko?

Golanko spełniła swoje wielkie marzenie i była uwielbiana przez miliony. Wydawać by się mogło, że już nic nie może zagrozić jej karierze, a jej postać przejdzie do historii kina i zostanie prawdziwą legendą, która nie zeszła ze sceny aktorskiej aż do śmierci. Stało się jednak inaczej i Halina Golanko nagle, niespodziewanie zrezygnowała z aktorstwa, przuciła karierę i sławę. I to zaledwie 10 lat po debiucie.

Aktorka wyszła za mąż za Andrzeja Kotowskiego, którego poznała na planie serialu "Kolumbowie". Zakochali się w sobie do szaleństwa. Po ślubie oboje postanowili wycofać się z życia publicznego i poświęcić się rodzinie. Unikali rozgłosu i nie udzielali wywiadów. Natomiast z wielką pasją zaangażowali się chociażby w opiekę nad porzuconymi zwierzętami - wzięli udział m.in. w akcji "Zerwijmy łańcuchy". Para doczekała się także dwójki dzieci i to im zdecydowanie poświęcali swój czas i dla nich porzucili wielką karierę. Ich syn Ignacy jest filozofem, a córka Gabriela po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim została podróżniczką.

Aktorka nigdy nie żałowała swojej decyzji o wycofaniu się z aktorstwa. Do świata filmu wróciła za namową Krzysztofa Zanussiego. Reżyser zaproponował jej rolę Heleny Leszczyńskiej w filmie "Persona non grata". I chociaż nigdy nie wróciła na stałe do zawodu i nie poświęciła się mu całkowicie, to pojawiła się gościnnie w jeszcze kilku produkcjach, m.in. jako dr Maria Rozner w serialu "Tylko miłość", a w 2010 roku zagrała także matkę jednej z bohaterek "Klubu szalonych dziewic".

15 stycznia 2016 roku zmarł Andrzej Kotowski - jej ukochany, wieloletni mąż. Reżyser odszedł w dniu premiery ostatniego filmu nad jakim pracował. Jego śmierć była dla Haliny Golanko ogromnym ciosem. Aktorka nie ukrywa, że wszystko zawdzięcza głównie właśnie jemu.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. 18-latka poddała się operacji plastycznej. Doznała nieodwracalnych uszkodzeń mózgu

3. Biedronka rozpoczęła dziś akcję roku. Skusicie się?

4. Dobre wieści w sprawie bezpłatnych leków na receptę. Seniorzy mają powody do radości

5. Podatek wyższy o 10 proc. Zapadła decyzja

6. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala