Prezenty świąteczne. https://www.pxfuel.com/
Źródło: https://www.pxfuel.com/
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 21 Grudnia 2019

Dzieci w całej Polsce znajdą pod choinką niebezpieczną zabawkę. Toksyny mogą zaburzać dojrzewanie

Prezenty świąteczne, które część polskich dzieci znajdzie pod choinkami, mogą być niebezpieczne dla ich zdrowia. Zagrożenie wynika wprost z tegorocznego raportu kontroli jakości zabawek, wydanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Winne są przede wszystkich nadmiary boru i flatanów w poszczególnych produktach. Wyjątkowo źle w badaniach wypadają popularne slime`y. Wykorzystywany w ich produkcji boraks, czteroboran sodu, w małych ilościach nie jest szkodliwy. W nadmiarze może być dla człowieka toksyczny. Związek bywa, niestety, podstawowym składnikiem wspomnianych slime`ów - odpowiada za ich lepkość i konsystencję. W związku z tym, nawet wykonywane w domowych warunkach zabawki, mogą być niebezpieczne. Styczność ze zbyt dużymi dawkami boraksu, prowadzić może do mdłości, wymiotów i skurczy mięśni.

Agata Duda niewiele mówi o swoim bracie. Trudno jej się dziwićAgata Duda niewiele mówi o swoim bracie. Trudno jej się dziwićCzytaj dalej

Świąteczne prezenty dla dzieci mogą być toksyczne

Spośród 546 zabawek, UOKiK stwierdził nieprawidłowości w 230. W niektórych wykryto szczególnie niebezpieczne ftalany. Odpowiadają one m.in. właśnie za sprężystość i konsystencję plastikowych zabawek. Mogą zaburzać funkcjonowanie układu hormonalnego, co, w kontekście zabawek dla dzieci, skutkuje problemami z dojrzewaniem. Choć europejskie przepisy zabraniają wykorzystywania ich w tego typu produktach, wygląda na to, że niektórzy sprzedawcy obchodzą prawo.

Jak wybrać bezpieczną zabawkę? Z kontroli wynika, że niebezpieczne substancje, częściej występowały w tańszych produktach. Ftalany znaleźć można w niektórych przyssawkach, piłkach, głowach lalek i konikach.

Szczególnie przezorni, zajrzeć mogą też do unijnego systemu Rapex, gdzie państwa członkowskie wymieniają się informacjami o tego typu zagrożeniach.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Śmierć dziecka wyceniona na 5 tysięcy złotych. Rodzice nie zamierzają się poddać

3. Oburzające. Tarczyński skomentował wygląd prezenterki TVN

4. Kupiliście taki olej? Natychmiast go wyrzućcie, jest niebezpieczny dla zdrowia

5. Wierzą, że ich zmarła córka może zmartwychwstać. Założyli zbiórkę i zebrali pokaźną sumę

6. Ostatecznie przegrał walkę z chorobą. Rodzina przekazała smutne wieści, nie żyje Bogdan Bujak