Elżbieta Chojna-Duch
Źródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 5 Listopada 2019

Kandydatka PiS na sędzię TK: kuzynkę zmusili do edukacji seksualnej. Stwierdziła, że jest lesbijką i chce dokonać korekty płci

Prawo i Sprawiedliwość wywołało ostatnio spore poruszenie, przedstawiając swoich kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Obok wzbudzających kontrowersje Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz, znalazła się Elżbieta Chojna-Duch, o której właśnie zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą specyficznej wypowiedzi.

Najbardziej enigmatyczną postacią z wymienionej trójki jest Elżbieta Chojna-Duch. W swojej karierze zasiadała w kolegium Najwyższej Izby Kontroli i Radzie Polityki Pieniężnej. Ostatni raz szersza publiczność mogła obserwować ją podczas posiedzeń komisji ds. VAT. Chojna-Duch zeznawała wówczas bardzo krytycznie wobec środowiska Platformy Obywatelskiej.

Stanisław Piotrowicz w TK: Politykowi wytyka się stan wojenny. My przypominamy jego cięższy grzechStanisław Piotrowicz w TK: Politykowi wytyka się stan wojenny. My przypominamy jego cięższy grzechCzytaj dalej

Teraz o prawniczce może zrobić się głośniej, zarówno za sprawą jej kandydatury, jak i ostatniej, nietuzinkowej wypowiedzi.

Chojna-Duch o swojej kuzynce

Kandydatka na sędzię gościła ostatnio u Roberta Mazurka, w studio RMF FM. Prowadzący postanowił zapytać ją o stosunek do związków partnerskich. W odpowiedzi usłyszał historię o kuzynce prawniczki. Dziewczynka miała zostać zmuszona do udziału w zajęciach edukacji seksualnej, na skutek czego ujawniła, że jest lesbijką, więc... pragnie poddać się korekcie płci.

- Życie praktyczne wskazuje na pewne niewłaściwe trendy. Jedna z moich kuzynek chodzi do szkoły, ma 12 lat. Była na lekcji edukacji seksualnej trochę wymuszonej. Przyszła do rodziców i powiedziała, że jest lesbijką - po tej lekcji - dlatego, że bardziej lubi swoją przyjaciółkę, wręcz kocha (...) Po kolejnej lekcji edukacji przyszła i powiedziała, że chce zmienić płeć. Mama powiedziała: poczekaj, aż staniesz się dorosła. Takich historii jest mnóstwo teraz - powiedziała Chojna-Duch.

Jej wypowiedź jest obszernie komentowana w internecie. Historii o kuzynce zarzuca się brak autentyczności, czy wręcz znamiona mitologizacji.

- Zacznijmy (zmianę - przyp. red.) od katedr logiki. Dziewczynka stwierdziła, że jest lesbijką i chce zmienić płeć... #logicchallenge - napisał Darek Ćwiklak z Newsweeka.

- Brzmi jak opowieści kurator Nowak o czytaniu na dobranoc na obozie o tym, ze jeden stosunek nie wystarczy by być gejem oraz nauczycielce uczącej masturbacji na szkolnej ławce. W żadnym z przypadków nie wskazała konkretów: miejsca, tytułu ksiazki, ewentualnych konsekwencji - skomentowała z kolei Justyna Suchecka z TVN24.