Pożar. TRICOLORS/East NewsŹródło: TRICOLORS/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 22 Kwietnia 2020

Tragedia w polskim parku narodowym. Jest gorzej, niż przypuszczaliśmy

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym dalej niszczy ogromne połacie bagien i lasów. Niezwykle ważne dla natury tereny są w olbrzymim niebezpieczeństwie. Ekosystem parku może tej próby nie przetrwać.

Sytuacja w parku jest wynikiem długotrwałej suszy. Zjawiska zupełnie niespotykanego o tej porze roku. Zazwyczaj kwiecień jest jednym z najbardziej wilgotnych miesięcy, z bardzo wysokim poziomem wód gruntowych jednak całkowicie bezśnieżna zima doprowadziła w tym roku do krytycznego poziomu wysuszenia gleby, ściółki i drzew.

Ważna deklaracja Mateusza Morawieckiego. Dotyczy polskich uczniów i najważniejszych egzaminówWażna deklaracja Mateusza Morawieckiego. Dotyczy polskich uczniów i najważniejszych egzaminówCzytaj dalej

Pożar trawi bezcenne tereny

Objęta płomieniami jest unikalna na skalę europejską ostoja ptaków. Bardzo zagrożone są również tereny zamieszkane przez łosie. - Przejmowaliśmy się niedawno i płakaliśmy nad Australią... Dziś płonie największy polski park narodowy, jedne z najlepiej zachowanych torfowisk w Europie. To ptasi raj. Tysiące gęsi, kaczek, wiele batalionów, rycyków, kulików zatrzymywało się tu na wiosennych migracjach, by się wzmocnić przed dalszą wędrówką. W nieprzebytych bagiennych lasach są ostoje rzadkich dzięciołów, sów, bielików, czy orlików grubodziobych - możemy przeczytać na Facebooku Biebrzańskiego Parku Narodowego. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Płonie polski park narodowy. Giną zwierzęta, dramatyczna walka z ogniem
2. Warszawiacy chcą znów jeździć na Veturilo. Ratusz pisze do rządu

Władze parku zaapelowały również o wsparcie. Jak informują, pieniądze przeznaczone na akcję gaśniczą skończyły się już w poniedziałek 20 kwietnia. - Wzruszeni jesteśmy Państwa postawą podczas pożaru i zrozumieniem, że Biebrzański Park Narodowy to nasze narodowe dobro. By je uratować, potrzebujemy wsparcia. Nasze środki zabezpieczane na wypadek pożarów (150 tys. w tym dofinansowanie z Funduszu leśnego Lasów Państwowych) skończyły się już wczoraj. Pożary nękają nas co roku, zwykle mają jednak powierzchnię do 200 ha rocznie, tymczasem spalony tylko w kwietniu ogniem obszar to blisko 2 tys. ha! Teraz intensywnie staramy się o dodatkowe wsparcie i dotacje na pokrycie kosztów nalotów samolotami gaśniczymi, jeden kurs to koszt ok. 10 tys. zł. A tych kursów było wiele, końca nie widać - informuje kierownictwo parku. Apelują o wpłaty, które umożliwią zakup niezbędnego do gaszenia żywiołu sprzętu. Potrzebne są tłumice do ręcznego gaszenia, małe motopompy, które można przenosić w niedostępny teren, służące do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych oraz paliwo na dojazdy.

- Ten pożar jest skomplikowany w swojej naturze, bo płoną torfowiska, nieużytki, jest bardzo sucho. Pali się i to, co jest na gruncie, ale też w wielu miejscach torfowiska są zakępione, w związku z tym, jak ogień wniknie w te kępy, mówiąc językiem obrazowym, przechowuje się tam i w momencie, kiedy pojawi się podmuch wiatru, ten ogień na nowo się rozdmuchuje. Taka jest specyfika tego pożaru - powiedział w rozmowie z Polsat News Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Darowizny na doposażenie ochotniczych straży pożarnych i gaszenie pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowego można wpłacać na specjalne konto Bank BGK:
31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
wpłaty tytułem: "darowizna pożar 2020"

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  2. Co najmniej dwa nowe podatki rozważa rząd. Trwa rozpaczliwe szukanie pieniędzy
  3. Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało projekt kolejnego, ważnego rozporządzenia. Chodzi o medyków
  4. Nieoczekiwane wsparcie dla TVN w konflikcie z TVP. Stacja ma wyjątkowo mocnego sojusznika
  5. Spędził miesiąc w szpitalu, miał poważne powikłania. Polski europoseł opowiedział o trudnej walce z wirusem
  6. Pojazd ONZ zaatakowany, jedna osoba nie żyje. Wiózł wymazy pacjentów badanych na koronawirusa


Źródło: Polsat News