pożar. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 21 Kwietnia 2020

Ten mężczyzna podpalił łąkę pod lasem. Spłonęło 30 arów, naraził życie zwierząt i ludzi

Pożar w Gminie Trawniki w województwie Lubelskim. Jako przyczynę wskazano podpalenie. Zarzut sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu ludzi lub mieniu w wielkich rozmiarach postawiono 43-letniemu mężczyźnie.

W niedzielne popołudnie do policji w Świdniku dotarło zgłoszenie o mężczyźnie, który podpalił suchą trawę na łące sąsiadującej z lasem w miejscowości Siostrzytów. Powiadomieni strażacy w ostatniej chwili opanowali ogień, który już zaczynał obejmować skraj lasu. Spłonęło około 30 arów łąki. Podpalaczowi grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności. 

Płonie polski park narodowy. Giną zwierzęta, dramatyczna walka z ogniemPłonie polski park narodowy. Giną zwierzęta, dramatyczna walka z ogniemCzytaj dalej

Pożar wywołany umyślnie

Policjanci po dotarciu na miejsce zauważyli podpalacza, który próbował uciec przed nimi w zarośla. Okazał się nim 43-letni mieszkaniec gminy Trawniki.  - Miał przy sobie gazową zapalarkę. Mężczyzna był pijany. Badanie wykazało u niego 2,5 promila alkoholu w organizmie - informuje policja.  Gdy wytrzeźwiał, przedstawiono mu zarzut sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu, zdrowiu wielu ludzi lub mieniu w wielkich rozmiarach.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kilka tygodni temu Szumowski twierdził, że maseczki nie pomagają. Teraz się tłumaczy
2. Minister wypowiedział się o ponownym zamknięciu lasów. Wszystko może zmienić się w ciągu pięciu dni

Jak ostrzega straż pożarna, obecnie panująca w Polsce susza sprawia, że niebezpieczeństwo pożarów w lasach jest bardzo duże. Jak informuje TVP 3, na terenie nadleśnictwa Świdnik w ostatnich dniach odnotowano trzy pożary lasów. W każdym przypadku ogień przenosił się z terenów przyległych - podała na swojej stronie internetowej Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lusblinie.

Sytuacja w lasach jest bardzo poważna. Na skutek bezśnieżnej zimy nie doszło do zgnicia materiału z zeszłorocznej ściółki leśnej. Zalegające w ten sposób liście i gałęzie dodatkowo wysuszył brak opadów przez ostatnie tygodnie. Jest to sytuacja całkowicie niespotykana w kwietniu i jak alarmują eksperci, może to doprowadzić do niespotykanych rozmiarów katastrofy w miesiącach letnich. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  2. Co najmniej dwa nowe podatki rozważa rząd. Trwa rozpaczliwe szukanie pieniędzy
  3. Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało projekt kolejnego, ważnego rozporządzenia. Chodzi o medyków
  4. Nieoczekiwane wsparcie dla TVN w konflikcie z TVP. Stacja ma wyjątkowo mocnego sojusznika
  5. Spędził miesiąc w szpitalu, miał poważne powikłania. Polski europoseł opowiedział o trudnej walce z wirusem
  6. Pojazd ONZ zaatakowany, jedna osoba nie żyje. Wiózł wymazy pacjentów badanych na koronawirusa

Źróło: TVP3