Powrót dzieci do szkoły. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 8 Stycznia 2021

Zapowiadana konferencja ws. powrotu do szkoły się nie odbędzie. Dziennikarze wracają do domu

Czy czas na powrót dzieci do szkoły? MEiN zwołało konferencję prasową, podczas której Przemysław Czarnek wraz z przedstawicielem GIS-u mieli odnieść się do doniesień. Czas mija, a przedstawiciele rządu nagle zapadli się pod ziemię. Wcześniej dowiedzieliśmy się, że zmiany dotyczące edukacji nie były konsultowane ze stroną społeczną.

  • Ministerstwo Edukacji i Nauki i Główny Inspektorat Sanitarny zwołali konferencję prasową na godzinę 14:00
  • Przemysław Czarnek zapowiedział, że dziś zostaną wydane konkretne rekomendacje dla szkół i pedagogów
  • Wciąż nie wiemy, co czeka młodzież, bo rząd odwołał konferencję dwie godziny przed jej rozpoczęciem

Jeszcze dwa dni temu Przemysław Czarnek zadeklarował przywrócenie uczniów klas 1-3 do na zajęcia w trybie stacjonarnym. Powrót do szkoły miał odbyć się po zakończeniu ferii, 18 stycznia, pod warunkiem, że nie dojdzie do pogorszenia sytuacji epidemicznej. 

Wypowiedzi przedstawiciela rządu stonował minister zdrowia. Adam Niedzielski zalecił podejście do doniesień z dozą dystansu. 

Czy nadszedł czas na powrót do szkoły? MEiN wreszcie powiedziało, na co trzeba się przygotować

- Jeśli będzie powrót, to w ścisłym reżimie sanitarnym. Będą to klasy oddzielone od siebie, w różnych miejscach szkoły, z lekcjami o różnych porach. Wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko zakażenia - deklarował minister edukacji dla Radia Warszawa.

O godzinie Czarnek wraz z przedstawicielem GIS-u mieli przekazać oficjalne informacje o najmłodszych uczniach. Tymczasem za pośrednictwem Twittera Justyna Suchecka podała, że doszło do nagłego odwołania briefingu. 

Niespodziewanie Jakimowicz wziął gitarę, w tle leciała muzyka. Ogórek zaczęła tańczyć, wszystko na wizji Niespodziewanie Jakimowicz wziął gitarę, w tle leciała muzyka. Ogórek zaczęła tańczyć, wszystko na wizji "W Kontrze"Czytaj dalej

„Konferencja w sprawie powrotu do szkół miała być o 14, została przesunięta. I na razie nie wiadomo na kiedy. Co doskonale oddaje - moim zdaniem - stan przygotowania do tego powrotu” - czytamy we wpisie dziennikarki

Redakcja TVP Info w serwisie informacyjnym przekazała, że konferencja „odbędzie się do poniedziałku”. Oznacza to, że informacje o przyszłości uczniów klas 1-3 zostaną podane w ciągu 3 dni. 

Jeszcze przed konferencją prasową Przemysława Czarnka w sprawie powrotu dzieci do szkół, skontaktowaliśmy się z rzeczniczką Związku Nauczycielstwa Polskiego. Magdalena Kaszulanis, bo o niej mowa, poinformowała nas, że rząd nie konsultuje z pedagogami kluczowych decyzji dla grupy zawodowej. 

- Wszyscy chcemy wrócić do szkół. Szczególnie jeśli chodzi o klasy 1-3, gdzie kontakt z nauczycielem i rówieśnikami jest niezwykle ważny. Ze strony nauczycieli, uczniów, czy rodziców jest chęć powrotu do sal lekcyjnych. Chcemy jednak, żeby spotkania były w pełni bezpieczne, żebyśmy nie mieli sytuacji, która rozegrała się jesienią, zwłaszcza, że trzecia fala zachorowań podobno już stoi przed naszymi granicami - komentowała rzeczniczka prasowa ZNP.

Przedstawicielka Związku Nauczycielstwa Polskiego zaznacza, że niezbędne jest jak najszybsze zaszczepienie nauczycieli. W rozmowie z naszą redakcją wskazała wprost, że jest to nasz "interes społeczny".

- Przed powrotem dzieci do szkół nauczyciele powinni być odpowiednio zabezpieczeni. Dobrą informacją jest, że pedagodzy zostali zakwalifikowani do pierwszego etapu Narodowego Planu Szczepień Przeciw COVID-19. Zła informacja jest taka, że nauczyciele znaleźli się na samym końcu kolejki w pierwszej grupie - podaje dla naszej redakcji.

Magdalena Kaszulanis apeluje także o zwiększenie subwencji oświatowej, czyli środków na edukację, jakie rząd kieruje do samorządów. Jest to niezbędne przy zapewnianiu maseczek ochronnych i płynów, służących do dezynfekcji rąk - Finansowanie działania szkół jest kompetencją samorządów, które wiedzą, jakich rzeczy konkretnie potrzebują pedagodzy i uczniowie - deklaruje rzeczniczka ZNP.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]