Powrót do szkół. wtvŹródło: wtv
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 22 Sierpnia 2020

Uwaga, grożą kary do 10 000 złotych. Rodzice przed rozpoczęciem roku szkolnego muszą być tego świadomi

Powrót do szkół i kary? Jak zapowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej 1 września dzieci i młodzież wracają do szkoły. Od tego dnia mają obowiązek uczyć się stacjonarnie. Rodzice jednak nie mogą z własnej woli pozostawić pociechy w domu i korzystać z nauki zdalnej. Dlaczego?

O potencjalnej karze poinformowała piątkowa "Rzeczpospolita". W przypadku braku przeciwwskazań zdrowotnych u dzieci lub innych członków rodziny, uczeń ma obowiązek uczęszczać na zajęcia stacjonarnie. Pozostawienie go w domu nawet w obawie przed zakażeniem stanowić będzie naruszenie obowiązku szkolnego.

Kuriozalne pytanie w Kuriozalne pytanie w "Milionerach" za 250 tysięcy złotych. Ciężko uwierzyć, że padło na wizjiCzytaj dalej

Powrót do szkół i kary - nawet do 10 000 zł 

Rozpoczęcie roku szkolnego nadchodzi wielkimi krokami. Już niedługo 1 września, a uczniowie z całej Polski zobowiązani będą uczyć się w formie stacjonarnej - bez nauczania zdalnego. Przez długi czas nikt nie wiedział, jak będzie to wyglądało, a informacja została dopiero podana w sierpniu. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma zapewnić wszystkich dzieciom i nastolatkom bezpieczeństwo, a wszystko będzie funkcjonowało na zupełnie nowych zasadach. 

DZISIAJ GRZEJE: 1. Fatalne wieści o Szumowskim. Nikt nie miał pojęcia co dzieje się za zamkniętymi drzwiami
2. W polskim mieście doszło do bardzo poważnego wypadku, są ranni, w tym dzieci. Na miejsce natychmiast ruszył śmigłowiec
3. Prawdziwy skarb na kółkach odnaleziony w Polsce. Warty fortunę Mercedes poraża bogactwem

Piątkowa "Rzeczpospolita" zaznaczyła, że rodzice pracujący zdalnie będą narażeni na zakażenie ze strony swoich dzieci, które przebywać będą w dużych skupiskach. "A że prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie, wskazują prognozy naukowców z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, zalecających daleko idącą ostrożność podczas powrotu dzieci do szkół" - informuje dziennik.

TVP wprowadziło widzów w błąd? Afera z TVP wprowadziło widzów w błąd? Afera z "Pytanie na śniadanie", zwolnieni otwarcie komentująCzytaj dalej

"Rodzic może zostawić dziecko tylko wtedy, gdy w domu znajduje się członek rodziny objęty kwarantanną lub jest to uzasadnione chorobami dziecka, w tym objawami infekcji dróg oddechowych lub choroby przewlekłej – na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem z taką chorobą"  - podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, które cytuje "Rz". 

Brak realizacji obowiązku szkolnego i nauki wiąże się z poważnymi konsekwencjami. W takim przypadku rodzic będzie zobowiązany ponieść karę nawet do 10 000 zł, co wynika z art. 42 prawa oświatowego. 

"Przepis ten mówi, że w razie nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka w szkole przez co najmniej pół miesiąca rodzic może zostać ukarany grzywną do 10 tys. zł" - czytamy w dzienniku.

Powrót do szkoły i kary? Raczej żaden rodzic się tego nie spodziewał, a rozpoczęcie roku szkolnego 1 września budzi niemałe kontrowersje. Wiele osób jest zmęczonych nauczaniem w formie zdalnej, która nie daje takich samych rezultatów, jak nauka stacjonarna. Sceptycy z kolei boją się o swoje pociechy, a ich zdaniem takie rozwiązanie może narazić życie i zdrowie nie tylko dzieci, ale również domowników. Warto dodać, że obowiązek szkolny w naszym kraju dotyczy dzieci od 7. do 18. roku życia.

Źródło: [Rzeczpospolita, Polsat News, Wirtualna Polska]

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Klamka zapadła, minister edukacji podjął decyzję. Chodzi o przesunięcie roku szkolnego
  2. Kontrowersyjne tweety. Sprawdzamy, czy pochodzą od Kai Godek
  3. Niemal cała Polska objęta alertami, będzie bardzo niebezpiecznie. Wydano ostrzeżenia
  4. Krzysztof Kononowicz znęcał się nad szczeniakiem podczas "patostreamu"? Skandaliczne nagranie
  5. Ogromna awaria w TVP, spaliły się serwery. "Emisja zagrożona", internauci komentują
  6. W środę wchodzi w życie kolejny zakaz. Czy tysiące Polaków może zostać uwięzionych?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!