Powrót do szkół. (zdj. Il. ) ; Piotr Molecki/EastNewsŹródło: (zdj. Il. ) ; Piotr Molecki/EastNews
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 27 Stycznia 2021

Ważne zmiany w organizacji zajęć dla uczniów. Czarnek mówi o pięciu wariantach

Kiedy ogłoszony zostanie ostateczny powrót do szkół? Minister edukacji i nauki poinformował o wielu wariantach, jakie mogą wejść w życie. Do sal lekcyjnych jako następni wrócą uczniowie, którzy w tym roku przystąpią do egzaminów. Wiemy, że już za kilka dni premier przekaże oficjalne wiadomości.

  • 18 stycznia na zajęcia w trybie stacjonarnym wróciły dzieci z klas I-III. W salach lekcyjnych mogą być prowadzone także konsultacje dla uczniów kończących edukację w szkole podstawowej lub liceum
  • W ciągu 8 dni funkcjonujące placówki odnotowały 99% frekwencję. Nie odnotowano ognisk zakażeń, czy wzrostu zachorowań
  • Od połowy lutego do ław mogą wrócić maturzyści oraz uczniowie klas VIII szkół podstawowych. Oficjalne rekomendacje zatwierdzi i wyda Mateusz Morawiecki

- Przygotowujemy wytyczne dla klas IV-VIII, ale wszystko zależy od dynamiki rozwoju pandemii - przekazał Przemysław Czarnek podczas środowej konferencji prasowej. W opracowywanie wytycznych dla szkół zaangażowany jest Główny Inspektorat Sanitarny, a także Ministerstwo Zdrowia. Powrót do szkół przebiega i będzie przebiegał z zachowaniem zasad sanitarno-epidemicznych.

Kiedy powrót do szkół? "Na bieżąco monitorujemy sytuację"

Kryzys epidemiczny od samego początku rozwija się w sposób dynamiczny i nieprzewidywalny. Uniemożliwia to Zjednoczonej Prawicy zaplanowanie poluzowania obostrzeń, czy też ich zaostrzenia. Obecnie Czarnek monitoruje wydarzenia, jakie mają miejsce w szkołach. 

- My przygotowujemy się na okoliczności różne, w różnych pięciu wariantach, które opracowujemy. Po to zbieramy informacje również ze szkół każdego dnia o frekwencji uczniów, o ilości szkół, które pracują w trybie zdalnym, które pracują w trybie stacjonarnym, by przekazywać to na bieżąco Ministerstwu Zdrowia i specjalistom z zakresu epidemiologii i wirusologii - podał przedstawiciel Rady Ministrów.

Warto podkreślić, że osoby przystępujące do egzaminów maturalnych i testów 8-klasisty, mogą korzystać z konsultacji i dodatkowych zajęć, prowadzonych na terenie szkoły. W tej sprawie przygotowane zostaną wytyczne, umożliwiające organizację godzin wyrównawczych w sposób bezpieczny.

"Zabijanie dzieci nienarodzonych". Właśnie opublikowano uzasadnienie kontrowersyjnego wyroku Trybunału KonstytucyjnegoCzytaj dalej

Przemysław Czarnek zapewnia, że jest gotowy na zarządzenie edukacji zdalnej, jeśli dojdzie do nagłego wzrostu zachorowań. - Na bieżąco monitorujemy sytuację w szkołach podstawowych i przedszkolach, tam, gdzie odbywa się nauczanie stacjonarne.[...] W zasadzie ta sytuacja nie zmienia się od ośmiu dni, czyli od poprzedniego poniedziałku, 18 stycznia - komentował.

Zezwolono także na przeprowadzenie próbnych egzaminów w trybie stacjonarnym. Należy jednak zaznaczyć, że stawienie się w szkole nie jest obowiązkowe. Próbne testy są organizowane dla chętnych. - Bardzo dziękuję dyrektorom szkół i nauczycielom za organizowanie tego rodzaju konsultacji, sprawdzianów kontrolnych, egzaminów próbnych - deklarował lider resortu. 

Na terenie szkół mogą być prowadzone olimpiady przedmiotowe.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości wyliczył, że w kraju stacjonarnie pracuje 15 170 przedszkoli. 37 jednostek świadczy opiekę nad dziećmi do lat 6 w trybie zdalnym. Co więcej, aż 14 274 szkół podstawowych realizuje obowiązki w trybie tradycyjnym. 

Zdalnie pracuje 21 szkół, a 148 z nich naucza w trybie mieszanym.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: