Klasy 4-8 może czekać powrót do szkół już w lutym.. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 25 Stycznia 2021

Jakie plany ma Ministerstwo Edukacji na luty? Powrót do szkół w Polsce, przybliżamy szczegóły

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymowski mówił na antenie Polskiego Radia o perspektywach powrotu do szkół uczniów z klas 4-8. Zdaniem Rzymowskiego niewykluczone jest, że zgodnie z zapowiedziami ministra edukacji Przemysława Czarnka będzie to możliwe już w lutym.

  • Tomasz Rzymowski nie wyklucza powrót do szkół dla klas 4-8 nastąpi w lutym
  • Decyzja zależeć będzie on danych i prognoz epidemicznych
  • Powrót do szkół nie będzie zależeć od postępów w szczepieniach

Tomasz Rzymowski, który - jak podaje Radio ZET - w ubiegłym tygodniu został sekretarzem stanu w kierowanym przez Przemysława Czarnka Ministerstwie Edukacji i Nauki, na antenie Polskiego Radia wypowiadał się na temat powrotu do szkół uczniów klas 4-8.

Decyzja ta zależeć będzie między innymi od analizy dotychczasowych działań ministerstwa, które 18 stycznia zarządziło powrót do szkół najmłodszych dzieci - uczniów klas 1-3. Póki co resort czeka na dane mówiące o tym, jaki wpływ wznowienie nauczania stacjonarnego dla tych klas miało na sytuację epidemiczną w kraju

- Trzeba poczekać na wyniki pandemiczne jeszcze dobę lub dwie - mówił przywoływany przez Radio ZET Rzymowski na antenie Polskiego Radia, którego zdaniem wstępnie wydaje się, że była to dobra decyzja. - Będziemy głęboko analizowali możliwość rozszerzenia otwarcia szkół o kolejne klasy - dodał Rzymowski, zaznaczając, że "może to nastąpić naprawdę bardzo szybko".

Według Rzymowskiego nie jest zatem wykluczone, że zrealizowane zostaną obietnice ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który zapowiadał, że kolejne grupy uczniów powrócą do szkół i wznowią nauczanie stacjonarne już w lutym.

Jednak stanie się to tylko pod warunkiem, że spływające do ministerstwa dane i prognozy epidemiczne okażą się sprzyjające. - W najbliższych dniach proszę spodziewać się komunikatów z naszej strony o tym, jak to będzie wyglądało w pierwszych dniach lutego - mówił Rzymowski na antenie Polskiego Radia.

Krytyka po spotkaniu Agaty Dudy z siostrami. Krytyka po spotkaniu Agaty Dudy z siostrami. "Może lepiej dać na domy dziecka niż kler"Czytaj dalej

Powrót do szkół a szczepienia

W poniedziałek, 25 stycznia, rozpoczęło się szczepienie seniorów po 80. roku życia. Na tym samym etapie - po zaszczepieniu najstarszych seniorów i innych grup, którym przysługuje pierwszeństwo - szczepieni mają być także nauczyciele.

Na początku stycznia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek dał jednak do zrozumienia, że ze względu na słabą dostępność szczepionek powrót do szkół uczniów z najmłodszych roczników nie będzie uzależniony od postępów Narodowego Programu Szczepień

- Ze szczepionkami – jak wiemy – jest problem polegający na tym, że do końca pierwszego kwartału w Polsce będą szczepionki dla 3 mln osób. W grupie zero, która jest w tej chwili szczepiona, jest około 700-800 tys. osób, które zostaną poddane szczepieniom, a w grupie pierwszej, w której są również nauczyciele, jest 10 mln osób. Nauczycieli jest 750 tys. osób - tłumaczył przywoływany przez dziennik.pl minister Czarnek.

Zarządzając powrót do szkół uczniów z klas 1-3, ministerstwo zastosowało jednak inne środki zapobiegawcze, testując nauczycieli pracujących z powracającymi do nauczania stacjonarnego uczniami. - Chcemy zrobić testy na koronawirusa po to, żeby osoby, które są ewentualnie zakażone koronawirusem nadal przebywały w domach - przywoływał słowa ministra portal edukacja.dziennik.pl. 

Źródło: Radio ZET, TVP Info, Polskie Radio Łódź, edukacja.dziennik.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: