Powrót do szkół. wtvŹródło: wtv
Wszystkie wideo autora Weronika Szatkowska
Autor Weronika Szatkowska - 21 Sierpnia 2020

Pilny apel o przesunięcie powrotu do szkoły. Nauczyciele przemęczeni i przytłoczeni, nie mają już sił

Powrót do szkół zaplanowano na 1 września. Organizacje zrzeszające dyrektorów szkół, nauczycieli i samorządy nie do końca są przekonani, co do tego pomysłu. Chodzą słuchy o postulatach opóźniających zajęcia o dwa tygodnie, aby uczniowie mogli przejść kwarantannę po wakacjach.

Od 1 września we wszystkich szkołach w Polsce powraca stacjonarny tok nauczania. Można będzie również skorzystać z tzw. modelu mieszanego, w którym to dyrektor po otrzymaniu wcześniej zgody i przyzwolenia organu prowadzącego oraz opinii sanepidu, może zostać upoważniony do podzielenia uczniów i wdrożenia częściowego nauczania zdalnego i stacjonarnego. 

Uwaga, grożą kary do 10 000 złotych. Rodzice przed rozpoczęciem roku szkolnego muszą być tego świadomiUwaga, grożą kary do 10 000 złotych. Rodzice przed rozpoczęciem roku szkolnego muszą być tego świadomiCzytaj dalej

Powrót do szkół za wcześnie? Nauczyciele mają powody do obaw 

Jeśli dojdzie do poważnego zagrożenia epidemicznego, to istnieje możliwość przejścia całej szkoły na nauczanie zdalne. Wszystkie rozporządzenia zostały opublikowane w zeszłym tygodniu, a według doniesień PAP, Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty uważa, zmiany te zostały przekazane o miesiąc za późno. Są również niedoprecyzowane, jeśli chodzi o ochronę zdrowia.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Z ostatniej chwili: Nie żyje wspaniała dziennikarka i posłanka
2. W polskim mieście doszło do bardzo poważnego wypadku, są ranni, w tym dzieci. Na miejsce natychmiast ruszył śmigłowiec
3. Finowie twierdzą, że wynaleźli lek na kaca. Badanie może być przełomowe

- Gorączkowo przygotowujemy procedury wprowadzenia do szkół wszystkich dzieci, w drugiej kolejności będziemy gotowi na system mieszany lub całkowitą edukację zdalną. Nie ma szans, by powrót do szkół odbył się naprawdę bezpiecznie. Dyrektorzy szkół nie są w stanie spełnić wytycznych, bo nie dysponują taką przestrzenią, by zapewnić dystans społeczny. Mówią też, że przygotowane wytyczne i przepisy pokazują dużą nieznajomość szkoły - podkreślił Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty dla PAP.

30 mężczyzn dokonało gwałtu na 16-letniej dziewczynie. Stali w kolejce przed jej hotelowym pokojem, nikt nie zareagował30 mężczyzn dokonało gwałtu na 16-letniej dziewczynie. Stali w kolejce przed jej hotelowym pokojem, nikt nie zareagowałCzytaj dalej

Wszystkie szkoły w Polsce już przygotowują się do najlepszego zorganizowania pracy stacjonarnie. Jak informuje, wiąże sie to nie tylko z wydłużeniem czasu pracy, ale również z pracą na zmiany. Różne grupy wiekowe będą miały wyznaczone różne godziny pracy. Z tego co wiadomo, stowarzyszenie zamierza apelować i wzywać do opóźnienia roku szkolnego o dwa tygodnie, aby każdy z uczniów mógł przejść kwarantannę po okresie wakacyjnym. Zarówno nauczyciele, jak i dyrektorzy placówek obawiają się nie tylko o swoje zdrowie, ale także o zdrowie uczniów.

Plesniar zamierza wysłać swoje stanowisko - jak podaje PAP - do kancelarii premiera, ministra edukacji i posłów z sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.

Pleśniar uważa, że to resort edukacji powinien zorganizować webinaria dla dyrektoów szkół i przedszkoli, a nie OSKKO.
- Dyrektorzy pytają m.in. co z rozpoczęciem roku szkolnego. My rekomendujemy nie robić żadnych ogólnych spotkań szkolnych. Co z zebraniem rodziców klas I, IV, zerówek? My rekomendujemy, żeby ich nie było, żeby były tylko zebrania wychowawców ze swoimi grupami. Jest też trend, by przejść na zdalne rady pedagogiczne - przekazał Pleśniar - dodaje PAP. 

Powrót do szkół wiąże się z ogromnym ryzykiem? Nauczyciele nie ukrywają, że są przemęczeni nie tylko formą edukacyjną, ale również działaniami resortu edukacji w tej kwestii. - Mamy dosyć zrzucania na nas odpowiedzialności za to, jak ma wyglądać edukacja. Minister edukacji musi zrozumieć, że nasze możliwości finansowe już się dawno wyczerpały - stwierdził Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Niewyobrażalny huk nad Warszawą. Co się dzieje?
  2. TVN24 przypisała fałszywy cytat posłowi PiS. Stacja wyemitowała sprostowanie
  3. Jarosław Kaczyński w sprośnej koszulce wśród tańczących kobiet. Nieznana historia z młodości prezesa PiS
  4. Nagła dymisja w Ministerstwie Zdrowia. "Decyzja długo odkładana"
  5. Zbigniew Ziobro wystartuje w wyborach prezydenckich? Jest odpowiedź ministra
  6. Wielka afera nad polskim morzem. Konsekwencje mogą być druzgocące. Wszyscy umywają ręce

Źródło: [PAP]

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!