Powrót do szkół niebawem. PixnioŹródło: Pixnio
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 20 Lutego 2021

Powrót do szkół możliwy już nawet w marcu. Minister zdrowia mówił o maturzystach i ósmoklasistach

Powrót do szkół dla uczniów klas 8 szkół podstawowych oraz klas maturalnych może nastąpić jeszcze w marcu. Takie informacje przekazał na antenie Radia Zet minister zdrowia Adam Niedzielski. Zastrzegł jednak, że na pewno nie nastąpi to na początku miesiąca.

  • Adam Niedzielski zapowiedział, że już wkrótce nastąpić może powrót do szkół niektórych roczników uczniów
  • Chodzi o klasy ósme szkół podstawowych oraz maturalne
  • Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wznowienie nauki stacjonarnej nastąpi już w marcu

Adam Niedzielski przyznał, że powrót do szkół dla wybranych klas najprawdopodobniej nastąpi zgodnie z planem. 

Powrót do szkół już wkrótce?

Po wielu sprzecznych informacjach pojawiających się w przestrzeni publicznej, głos w sprawie powrotu do szkół ostatecznie postanowił zabrać minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeśli wierzyć jego słowom, część uczniów może wznowić edukację już wkrótce. 

Sprawa dotyczyć ma jednak jedynie klas ósmych szkół podstawowych oraz klas maturalnych. Ma to być spowodowane zbliżającymi się wielkimi krokami egzaminami, podsumowującymi etapy nauki w szkole podstawowej oraz liceum lub technikum. 

Kontrowersyjny nekrolog ks. Andrzeja Dymera pojawił się w sieciKontrowersyjny nekrolog ks. Andrzeja Dymera pojawił się w sieciCzytaj dalej

Adam Niedzielski zastrzegł jednocześnie, że wszystko zależeć będzie od stanu epidemicznego w Polsce. Jeśli sytuacja okaże się zbyt niepokojąca, powrót do szkół może nastąpić później. 

- Są czarne i bardziej optymistyczne scenariusze. Jeśli średnie zachorowania będą na poziomie 10 tys. przypadków, to nie będzie problemu dla wydolności naszej opieki zdrowotnej - zapowiedział minister zdrowia na antenie Radia Zet. 

Trzecia fala zadecyduje

Adam Niedzielski przyznał, że bardzo zależałoby mu na tym, by powrót do szkół nastąpił jak najszybciej, ponieważ zyskaliby na tym nauczyciele, rodzice, a przede wszystkim uczniowie. 

- Są inne aspekty, które są kosztowe w sensie społecznym związane z zamykaniem szkół. To dotyczy rozwoju dzieci, normalnego funkcjonowania ich rodziców - powiedział minister zdrowia. 

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, a trzecia fala nie wpłynie wyjątkowo na stan epidemii koronawirusa, uczniowie klas ósmych oraz maturalnych, będą mogli wznowić naukę stacjonarną już w marcu. Jednocześnie minister zaznaczył, że na pewno nie nastąpi to na początku miesiąca

- To nie jest sytuacja porównywalna z listopadem, kiedy mieliśmy bardziej zjadliwą mutację wirusa i sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Wtedy było mniej ludzi uodpornionych ze względu na przebieg choroby - powiedział na antenie Radia Zet Adam Niedzielski. 

Przypomnijmy - od 18 stycznia do nauki stacjonarnej powrócili już uczniowie klas I-III szkół podstawowych. W ich przypadku wydaje się być to znacznie bezpieczniejsze - dzieci przemieszczają się jedynie w obrębie jednej sali, a edukację prowadzi zazwyczaj niewielka liczba nauczycieli. 

Źródło: wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: