Powrót do szkół. YouTube/OnetNews/15.01.21Źródło: YouTube/OnetNews/15.01.21
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 15 Stycznia 2021

Znaczące słowa prezydenta ws. powrotu dzieci do szkół. Co dalej?

Koniec ferii dla najmłodszych uczniów oznacza powrót do szkół. Rozpoczęcie edukacji w trybie stacjonarnym wiąże się z licznymi zaleceniami dotyczącymi prowadzenia zajęć. Andrzej Duda, odpowiadając na pytania obywateli, wskazał, do czego dążą rządzący.

  • Zajęcia w trybie stacjonarnym rozpoczną uczniowie klas I-III
  • Ministerstwo Edukacji wraz z sanepidem przygotowały szereg zaleceń dla nauczycieli i rodziców 
  • Andrzej Duda zapowiedział, że rząd będzie dążyć do jak najszybszego powrotu dzieci do szkół

- Dążymy do tego, aby dzieci jak najszybciej wróciły do szkoły, w miarę możliwości, bezpieczeństwa dzieci, nauczycieli i całego personelu szkolnego - komentował nadchodzący powrót do szkół Andrzej Duda. 

Nadchodzi powrót do szkół. Andrzej Duda odpowiedział na najważniejsze pytania 

W piątek prezydent wraz z Przemysławem Czarnkiem odpowiadali na pytania Polek i Polaków. Jedną z najbardziej trapiących kwestii były właśnie warunki rozpoczęcia edukacji w trybie zdalnym. Przypomnijmy, że wczoraj poinformowano o przeprowadzeniu testów na obecność koronawirusa u aż 80 tysięcy pedagogów. Zakażonych było 2% z nich, co daje blisko 1200 chorych nauczycieli

Przedstawiciel rządu deklarował, że młodzież będzie miała zapewnione bezpieczne warunki do nauki. - Jeśli chodzi o zakażenia wśród dzieci, to te z klas 1-3 są najmniej narażone na zakażenia. Najmniejsze ryzyko transmisji koronawirusa występuje u dzieci poniżej 10. roku życia - komentował. 

Dzieci oraz ich rodzice są w obowiązku zdezynfekować ręce przed wejściem na teren szkoły. Placówkom zalecono także zaopatrzenie się w przynajmniej jeden bezdotykowy termometr.

Na profilu w mediach społecznościowych Krystyny Pawłowicz pojawiły się dziwne treści. O co chodzi?Na profilu w mediach społecznościowych Krystyny Pawłowicz pojawiły się dziwne treści. O co chodzi?Czytaj dalej

W opublikowanym komunikacie zaznaczono, że według ogólnej zasady „każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami”.

Dla każdej klasy zostanie przygotowany indywidualny plan dnia lub tygodnia. Zapisy mają uwzględniać m.in. godziny przychodzenia i opuszczania budynku, korzystania z przerw i ze stołówki szkolnej, a także zasady przeprowadzania zajęć na boisku.

Co ciekawe, Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego wskazała dla naszej redakcji, że samorządowcy, nauczyciele, dyrektorzy, czy związkowcy nie mieli dostępu do informacji w kluczowych dla nich sprawach. Powrót dzieci do szkół nie oznacza jedynie zmiany miejsca nauczania.

Decyzja MEiN będzie wymagać od gmin wydania środków z budżetu na zabezpieczenia, a nauczyciele wraz z dyrektorami będą musieli przygotować i dostosować się do obowiązujących przepisów sanitarnych. 

- Wszyscy chcemy wrócić do szkół. Szczególnie jeśli chodzi o klasy 1-3, gdzie kontakt z nauczycielem i rówieśnikami jest niezwykle ważny. Ze strony nauczycieli, uczniów, czy rodziców jest chęć powrotu do sal lekcyjnych. Chcemy jednak, żeby spotkania były w pełni bezpieczne, żebyśmy nie mieli sytuacji, która rozegrała się jesienią, zwłaszcza, że trzecia fala zachorowań podobno już stoi przed naszymi granicami - komentowała Kaszulanis.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: