Druzgocący skład polskiego mięsa. Raport nie pozostawia wątpliwości
Polskie mięso nafaszerowane jest antybiotykami! Porażający raport Europejskiej Agencji Leków. Jak donosi organizacja, w ciągu ostatnich kilku lat prawie o 30% wzrosła sprzedaż środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich. Jak się okazuje, Polska na tle Europy wypada fatalnie i jesteśmy czwartym w kolejności krajem, w którym używa się najwięcej antybiotyków przy produkcji mięsa.
Europejska Agencja Leków wydała raport dotyczący sprzedaży środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich w latach 2010-2017. Wyniki są pozytywne dla Europy, ale fatalne dla Polski.
Polskie mięso nafaszerowane antybiotykami! Porażające dane raportu. Jest reakcja GIW w tej sprawie
W raporcie wykazano, że sprzedaż środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich w latach 2010-2017 spadła w całej Europie przez ostatnie lata o 20%. To bardzo dobra wiadomość, ale niestety Polski to nie dotyczy. Bowiem na tle innych krajów wypadamy najgorzej. Podczas gdy w ciągu ostatnich kilku lat ilość sprzedawanych środków w Europie spadła, w Polsce wzrosła prawie o 30%.
Jak wynika z raportu, w 2011 roku sprzedano w naszym kraju 127 mg takich specyfików (na 1 kg masy ciała zwierzęcia). 6 lat później było to już 165 mg. To bardzo niepokojąca tendencja i niestety nie mamy się czym pochwalić, ponieważ w większości krajów europejskich sprzedaż antybiotyków zmalała.
Raport powstał na bazie danych dostarczonych do EMA przez 31 krajów europejskich. Według niego, najmniej antybiotyków sprzedaje się w Norwegii (zaledwie 3 mg/1 kg masy ciała) i Islandii (4,6 mg/1 kg). Najwięcej zanotowano w 2016 r. na Cyprze (453 mg/ 1kg). W tym kraju w ciągu ostatnich kilku lat sprzedano najwięcej środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich. Wysoko plasują się również Włochy, Hiszpania i Węgry. Analizując dane z 2017 r. Polska zajmuje miejsce tuż za podium (4 na 31). To naprawdę zatrważające.
Główny Inspektorat Weterynarii podjął działania ograniczające zużycie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. - Stworzyliśmy ramowy dokument pt. "Deklaracja polskiej branży drobiarskiej w zakresie racjonalnego stosowania przeciwdrobnoustrojowych produktów leczniczych weterynaryjnych w hodowli i chowie drobiu". Dotyczy rozważnego stosowania przeciwdrobnoustrojowych produktów leczniczych weterynaryjnych i w swych założeniach dotyczy wszystkich gospodarstw utrzymujących drób - informuje GIW.
ZOBACZ TAKŻE:
1. Wchodzą nowe przepisy. Wymagane jest dodatkowe wyposażenie aut
2. Domowe sposoby na złogi w jelitach. W naszym organizmie może być ich nawet 15 kilogramów
3. Czy Rydzyk jest księdzem? Wszystkie tajemnice słynnego redemptorysty
4. Czy Szpak jest sojusznikiem środowiska LGBT? Znamienne zdjęcie z rodziną