Polskie Babcie. Facebook/Polskie Babcie
Źródło: Facebook/Polskie Babcie
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 29 Października 2020

Polskie Babcie walczą o prawa dla swoich wnuczek i wnuczków. Przykład dla innych seniorów: "Nie wszystkie babcie są moherowe"

Chcą dać przykład seniorom. Polskie Babcie postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Spontaniczny ruch społeczny stanął w obronie praw swoich córek i wnuczek. "Jeszcze raz powtarzamy: Jesteśmy z Wami i dla Was w każdej słusznej sprawie" - informują.

Objęcie rządów przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku momentalnie wywołało lawinę protestów. Sejmowa większość deklarowała wówczas, że opozycja nie dała im nawet 100 dni na wdrożenie pierwszych zmian. Społeczny gniew doprowadził między innymi do powstania Komitetu Obrony Demokracji. Pierwsze kryzysy oraz podziały wewnątrz ruchów obywatelskich osłabiły stowarzyszenie Mateusza Kijowskiego. Walkę o praworządność kontynuuje wiele mniejszych grup. Zaliczają się do nich między innymi Polskie Babcie.

Nieformalna organizacja zrzesza seniorki mieszkające na terenie Warszawy. Kobiety chcą wspierać i dodawać otuchy ruchom młodzieżowym. Polskie Babcie stawiają na współpracę międzypokoleniową. Jak same wskazują, ich działania wynikają z troski o ukochane dzieci i wnuczęta. Zrzeszenie posiada również stronę na Facebooku, którą śledzi aż 20 tysięcy użytkowników społecznościowego medium.

Nagłe, specjalne oświadczenie marszałka Senatu. Chodzi o aborcję i TK, padły mocne słowaNagłe, specjalne oświadczenie marszałka Senatu. Chodzi o aborcję i TK, padły mocne słowaCzytaj dalej

Boją się o córki i wnuczki. Polskie Babcie zakasały rękawy i wzięły sprawy w swoje ręce

Polskie Babcie dały o sobie znać chwilę po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. "Wybór, nie zakaz! Polskie Babcie wspierają kobiety w ich walce o prawo wyboru maszerując z banerami 22 października trasą Rondo de Gaulle'a - Złote tarasy. Nie dla piekła dla naszych córek i wnuczek! One myślą, czują, decydują!" - czytamy w poruszającej deklaracji seniorek.

Od 22 października przez Polskę lawinowo przetaczają się protesty Strajku Kobiet. Polskie Babcie maszerują ulicami Warszawy już od 5 lat. Seniorki wskazują, że nie chcą być kojarzone z tak zwanymi "moherowymi beretami". Emeryci, choć w większości poprali Prawo i Sprawiedliwość, jak każda grupa społeczna są podzieleni pod względem politycznych preferencji.

Magda Gessler opublikowała zdjęcie z banerem ze Strajku Kobiet. Wiemy, po której jest stronie: Magda Gessler opublikowała zdjęcie z banerem ze Strajku Kobiet. Wiemy, po której jest stronie: "Dziś będziemy dusić kaczkę"Czytaj dalej

Na Facebooku kobiety umieściły ważny wpis, w którym odniosły się do bieżących wydarzeń społeczno-politycznych. "Od dwóch lat protestujemy na ulicy w imieniu naszych Wnuczek i Wnuków (a od pięciu przeciwko rządom PiS). Jesteśmy z młodymi i dla nich. Staramy się obalić stereotyp "moherowych" babć. Bronimy demokracji, Konstytucji, Sądów i Prokuratury, prawa wyboru, praw człowieka, szykanowanych i wykluczanych" - informują.

Polskie Babcie podają, że od dłuższego czasu ponownie padły ofiarami stereotypów. Jak relacjonują seniorki, konflikt międzypokoleniowy dotyczył wyznaczenia winnych za obowiązujące prawo antyaborcyjne. "Organizujemy własne protesty, przyłączamy się do wszystkich, które zgodne są z naszymi poglądami i ideałami. Jesteśmy zawsze z Młodymi Ludźmi, klimat, przemoc w rodzinie, prawa kobiet... Walczymy o przełamanie uprzedzeń i stereotypów. Jak widać mało skutecznie. Dostaje nam się w tej chwili po głowach od tych młodych ludzi, o których walczymy od lat" - deklarują w komunikacie.

DZISIAJ GRZEJE: 1."Kobieta, która potrafi zabić dziecko w łonie, na pewno może patrzeć na jego śmierć". Skandaliczne słowa b. polityk
2. Druga fala uderzyła z pełną mocą. Jeden produkt natychmiast znika z półek, może dla ciebie zabraknąć
3. Niedziela handlowa powróci? Uwaga, niebawem wszystko może się zmienić

Twórczynie ruchu ulicznego przekazały ważny apel. Proszą, by nie generalizować i nie przyczyniać się do polaryzacji pokoleniowej. Polskie Babcie obiecały, że wbrew wszelkim konfliktom, zawsze będą wspierać młodzież. "W postach i komentarzach, wypowiedziach w mediach stale pojawiają się oskarżenia, że to "stare baby", stare pokolenie jest winne, że ograniczono prawa kobiet. Demokrację i wolność odbiera się małymi kroczkami, kropla drąży skałę. To, na co pozwoliła sobie w tej chwili ta "władza" jest efektem przyzwolenia na ich (nie)rządy przez pięć lat" - czytamy we wpisie Polskich Babć.

Polskie Babcie

Marta Kaczyńska nie chce przerwać milczenia. Jej opinia ws. aborcji sprzed lat mówi wszystkoMarta Kaczyńska nie chce przerwać milczenia. Jej opinia ws. aborcji sprzed lat mówi wszystkoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zacznie się już w listopadzie. Będzie lockdown kraju. Za polską granicę podjęto radykalne kroki
  2. Apeluje do wszystkich rodziców. To co znalazła w zabawkach swojego dziecka jeży włosy na głowie
  3. Ekipa TVP zamieniła jej życie w piekło, dzieci były przerażone. Pani Dorota przerwała milczenie
  4. Warszawa. Ruszyła z mężczyzną na masce, nie zważając co będzie dalej. Robi się gorąco, dramatyczne sceny podczas przemarszu
  5. Kradł na niespotykaną skalę. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku
  6. Wreszcie, dotarliśmy do najłatwiejszego przepisu na wypiekanie pieczywa ze startych ogórków kiszonych

Źródło: [Facebook/Polskie Babcie]