Polska jest państwem katolickim, uważa spora część społeczeństwa.. ANDRZEJ SCHODKOWSKI/AGENCJA SE/East NewsŹródło: ANDRZEJ SCHODKOWSKI/AGENCJA SE/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 12 Września 2020

Polska – czy jest państwem świeckim czy katolickim? Rozdzielenie Kościoła od państwa czy też nie?

Polska państwem katolickim? Taką opinię od dawna wyraża znaczna część antyklerykalnych obywateli. W teorii władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych czy światopoglądowych, a władze Kościoła nie mają wpływu na władzę ustawodawczą czy wykonawczą. W praktyce Jarosław Kaczyński mówi o "kłanianiu się w pas" Tadeuszowi Rydzykowi.

"Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę wyrażania ich w życiu publicznym", głosi art. 25 ust. 2 Konstytucji RP. Dokument zapewnia zatem swoistą "świeckość" państwa. Zasadę autonomii i wzajemnej niezależności Kościoła i państwa potwierdza ponadto Konkordat Rzeczypospolitej Polskiej, wskazuje portal Deon.pl.

"Państwo i Kościół katolicki są – każde w swej dziedzinie – niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego", czytamy w przytaczanym przez serwis art. 1.

Kim jest mąż Agnieszki Chylińskiej? Wielu głowi się od lat, a artystka strzeże prywatności, jak najskrytszej tajemnicyKim jest mąż Agnieszki Chylińskiej? Wielu głowi się od lat, a artystka strzeże prywatności, jak najskrytszej tajemnicyCzytaj dalej

Polska państwem katolickim?

"Państwa katolickie były zawsze albo monarchiami, albo dyktaturami. Państwo katolickie jest również państwem wyznaniowym i klerykalnym, silnie związane z Kościołem. Kościół Katolicki stoi ponad państwem – wytycza mu kierunek kształtowania prawa, dzieli z państwem kompetencje, nie podlegając przy tym państwowemu prawu [...]. Nie ma wolności słowa ani wolności wyznania, nie ma partii politycznych czy stowarzyszeń reprezentujących odmienne idee", wskazuje z kolei portal Liberte.pl.

wtv.pl - portal informacyjny"Wiadomości" TVP znów bezstronnie? Promują Kurskiego, mocne słowa na wizji: "My nie jesteśmy, aby się cokolwiek opłacało"Czytaj dalej

Według teorii widzimy zatem wyraźnie, że polska jest krajem świeckim. Potwierdzają to zarówno istotne dokumenty, jak i fakt, że żyjemy w ustroju demokratycznym. Sprawa jest jednak niejednoznaczna. Niezależność administracji od Kościoła często bywa jawną fikcją. Trudno inaczej określić sytuację, według której przed dwoma laty Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie przepisów gwarantujących ochronę życia zwierząt, by wycofać się z projektu wobec nacisków Tadeusza Rydzyka oraz jego bliskiego współpracownika Szczepana Wójcika, który prowadzi fermę zwierząt futerkowych. O sprawie pisaliśmy m.in. TUTAJ.

DZISIAJ GRZEJE:
1. "Wiadomości" TVP znów bezstronnie? Promują Kurskiego, mocne słowa na wizji: "My nie jesteśmy, aby się cokolwiek opłacało"
2. Niewybaczalne błędy podczas pieczenia ciasta drożdżowego. Przez nie ciasto nie rośnie

Tajemnicą nie jest również, że od lat inwestycje ojca dyrektora mogą liczyć na finansowe wsparcie partii rządzącej, jak choćby dofinansowanie ogromnego projektu redemptorysty, jakim jest Geotermia Toruń (dotację cofnięto za rządów PO-PSL). Przed kilkoma dniami informowaliśmy, że zarządzana przez Zbigniewa Ziobrę prokuratura odmawia wszczęcia postępowania przeciw zakonnikowi oraz pozostałym szefom fundacji Lux Veritatis mimo doniesień o uchyleniu się od udostępniania informacji publicznej wbrew obowiązkowi.

Podobnych przypadków mieszania interesów państwa z Kościołem z łatwością można doszukać się więcej. Dla przykładu: pierwszym członkiem komisji ds. pedofilii w Kościele został wybrany Błażej Kmieciak, który w przeszłości współpracował z katolicką, silnie konserwatywną fundacją Ordo Iuris. Kmieciaka trudno uznać za osobę bezstronną. "Czy chcemy zniszczyć pedofilię w Kościele? Czy też raczej chcemy zniszczyć Kościół przez walkę z obecną w działaniach części jego synów pedofilią?", pisał uprzednio.

Temat jest zatem skomplikowany i trudno jednoznacznie orzec, czy panujące obecnie relacje na linii państwo – Kościół można by nazwać mianem "państwa kościelnego". Jaka jest Państwa opinia w tej sprawie? Do wyrażania opinii zachęcamy w komentarzach.

Jarosław Jakimowicz odpłynął razem z Magdaleną Ogórek na wizji w TVP Info. Aż trudno uwierzyć, że padło na antenieJarosław Jakimowicz odpłynął razem z Magdaleną Ogórek na wizji w TVP Info. Aż trudno uwierzyć, że padło na antenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny podatek idzie w górę. Uda się go uniknąć tylko nielicznym
  2. Chcieli zniszczyć dokumenty na dwa dni przed awarią Czajki. Mamy odpowiedź MPWiK
  3. Nie żartujemy, Jarosław Kaczyński nagrywa w aplikacji dla młodzieży, na TikToku. Czy już przesadził?
  4. Jarosław Jakimowicz odpłynął razem z Magdaleną Ogórek na wizji w TVP Info. Aż trudno uwierzyć, że padło na antenie
  5. Chętnych do seminariów duchownych coraz mniej, powołań również. Co jest przyczyną?
  6. Mandat na ponad 2 miliony złotych? Rekordziście grozi również więzienie 

Źrodło: deon.pl / liberte.pl