Dziś 10. rocznica śmierci gwiazdy Polsatu Gabrieli Kownackiej. Wikimedia.com/Mateusz Opasiński CC BY-SA 3.0Źródło: Wikimedia.com/Mateusz Opasiński CC BY-SA 3.0
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 30 Listopada 2020

Gwiazda Polsatu odeszła w ciszy i zapomnieniu. Dziś mija kolejna rocznica jej śmierci, pamiętamy

Widzowie pokochali ją za rolę w "Rodzinie zastępczej" emitowanej na antenie Polsatu. Gabriela Kownacka zachwycała swoim ciepłem oraz talentem aktorskim, jednak nowotwór okazał się od niej silniejszy. Dziś przypada 10. rocznica jej śmierci, warto przypomnieć jej wyjątkowego ducha walki. Wszyscy do końca wierzyli, że artystka wygra z chorobą.

Kiedy Anna Kwiatkowska z "Rodziny zastępczej" pojawiła się na ekranie, widzowie Polsatu z miejsca pokochali pełną ciepła, mądrości oraz wyrozumiałości postać. To właśnie Gabriela Kownacka nadała jej wyjątkowy charakter. Artystka zmarła 30 listopada 2010 roku po kilku latach walki z nowotworem.

Wydarzyło się nieoczekiwane. Agata Duda nagle prosi wszystkich o pomoc, nie jest dobrzeWydarzyło się nieoczekiwane. Agata Duda nagle prosi wszystkich o pomoc, nie jest dobrzeCzytaj dalej

Kiedy wchodziła na scenę, czy przed kamerę znikało dosłownie wszystko i producenci chcący zatrudnić ją w hitowym serialu Polsatu dobrze o tym wiedzieli. Dzięki charyzmie odgrywana przez nią postać stała się wyjątkowo realna. Niestety w życiu prywatnym nie wszystko poszło tak, jak wszyscy by sobie życzyli.

Gabriela Kownacka dzięki udziałowi w kultowym serialu Polsatu wszystkim zapadła w pamięć

Gwiazda telewizji Polsat zmarła w wieku zaledwie 58 lat. Pełna życia Gabriela Kownacka walczyła z chorobą, jednak ta okazała się silniejsza. Początkowo wszystko wskazywało na to, że uda jej się pokonać nowotwór piersi, ale niespodziewanie sprawy przyjęły wyjątkowo dramatyczny obrót.

Jeszcze zanim polscy widzowie szerzej usłyszeli o Gabrieli Kownackiej, teatralne deski studenckich sztuk wiedziały, że aktorka ma ogromny talent. Jako zaledwie studentka pierwszego roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie wystąpiła w roli Zosi w kultowym "Weselu" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Od samego początku nie chciała, by jej życie prywatne było sprawą publiczną i rzadko poruszała te kwestie w czasie wywiadów. Nawet swoją chorobę przez stosunkowo długi czas trzymała w tajemnicy przed światem.

Stało się, okradziono gwiazdorów Stało się, okradziono gwiazdorów "Rancza". Poczucie niesprawiedliwości i wymowne słowa mogą ruszyć świat mediówCzytaj dalej

Widzowie Polsatu dobrze pamiętają postać Anny Kwiatkowskiej z "Rodziny zastępczej". Osoby wspominające aktorkę zaznaczają, że obie panie miały ze sobą wiele cech wspólnych, szczególnie ciepło i troska o dobro innych. 

Teksty wybrane dla Ciebie:

Mija 10 lat od śmierci Gabrieli Kownackiej

- Jak teraz próbuję sobie przypomnieć ten czas po jej powrocie, po pierwszym ataku choroby, to widzę, że Gapa stała się trochę inna, ale na czym ta odmiana miałaby polegać, nie potrafię powiedzieć. Może to było nasze, inne spojrzenie na Gapę, pełne niepokoju i troski, czy coś się znowu nie wydarzy. Może byliśmy wobec niej bardziej wyczuleni, ostrożni, delikatni. Tylko tak potrafiłbym to określić - portal TeleShow Wirtualna Polska przypomina słowa Piotra Fronczewskiego, który podzielił się osobistymi wspomnieniami w ramach wywiadu do książki Dziewońskiego. Portal podkreśla, iż tylko Piotr Fronczewski mógł nazywać Gabrielę Kownacką "Gapą".

Choroba była wyjątkowo podstępna. Aktorka walczyła z rakiem piersi na wszelkie możliwe sposoby. Przez kilka miesięcy poddawała się kolejnym radioterapiom oraz chemioterapiom. Wydawało się, że leczenie przynosi zakładany efekt. W momencie, gdy zdrowie na to pozwoliło, wróciła do pracy przed kamerami Polsatu, jednak w połowie 2009 roku musiała po raz kolejny zmierzyć się z nowotworem. Silniejszym i groźniejszym niż wcześniej. Tym razem lekarze stwierdził przerzuty na mózgu.

Polsat
Źródło: Wikimedia.com/Andrzej Piasecki, Foksal Web Studio CC BY-SA 3.0

 

6 lat walczyła o powrót do zdrowia, niestety przegrała walkę z rakiem piersi

W książce Dziewońskiego przytaczanej przez portal TeleShow Wirtualna Polska wspomniane jest, że gwiazda Polsatu do końca wierzyła, że wyjdzie zwycięsko z bitwy o swoje zdrowie i życie. Niestety po 6 latach walki, operacjach oraz terapiach w Niemczech Gabriela Kownacka zmarła.

Przyjaciele starali się zapewnić jej pieniądze na leczenie i organizowali różnego rodzaju zbiórki charytatywne, tak by mogła poddawać sieć zagranicznym terapiom. Aktorka zmarła 30 listopada 2010 roku w wieku 58 lat. Pochowana została na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie 7 grudnia 2010 roku.

Polsat

Źródło: Wikimedia.com/Mateusz Opasiński CC BY-SA 3.0

Źródło: TeleShow Wirtualna Polska / Wikipedia / Wikimedia

Odnaleziono list na temat ofiar wykorzystywania skierowany do kard. Stanisława Dziwisza. Wszystko wyszło na jawOdnaleziono list na temat ofiar wykorzystywania skierowany do kard. Stanisława Dziwisza. Wszystko wyszło na jawCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach: