Polsat. Polsat News/22.09.20/Screen
Źródło: Polsat News/22.09.20/Screen
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 23 Września 2020

Niepełnosprawny pan Kazimierz wypadł z wózka, podczas nagrań, o pomoc prosił zdecydowanie zbyt długo. Porażająca sprawa nagłośniona przez Polsat

Polsat postanowił przedstawić opinii publicznej dramat, z jakim musiał zmagać się pan Kazimierz. Mężczyzna z niepełnosprawnością fizyczną przez 25 lat nie mógł wyjść ze swojego domu. Spółdzielnia nie chciała wyremontować schodów tak, by senior miał możliwość swobodnego poruszania się po bloku.

Polska wciąż jest krajem niedostosowanym do osób z niepełnosprawnościami. Idealnym przykładem jest pan Kazimierz, który spotkał się z wyjątkowym brakiem zrozumienia ze strony swojej spółdzielni mieszkaniowej. Telewizja Polsat pojechała do Lublina, by nagłośnić przykrą historię mieszkańca, który przez 25 lat nie mógł doprosić się od specjalny podjazd dla wózków do swojego bloku. Brak rampy dosłownie uniemożliwił mężczyźnie wyjście z bloku.

Poszła na zakupy do Auchan i mocno się zdziwiła. Przyłapała sieć na gorącym uczynku, ostrzega innych klientówPoszła na zakupy do Auchan i mocno się zdziwiła. Przyłapała sieć na gorącym uczynku, ostrzega innych klientówCzytaj dalej

Polsat pomógł zakończyć dramat pana Kazimierza

66-latek osobiście zgłosił się do telewizji Polsat. Poprosił reporterów "Interwencji" o pomoc w zrealizowaniu marzenia o wyjściu poza własne mieszkanie. Pracownicy spółdzielni nie chcieli przychylić się do wniosków o podjazd dla osób z niepełnosprawnościami. Polsat wskazał, że z identycznym problemem zmagał się sąsiad seniora, pan Mariusz. Obaj mężczyźni chorują na stwardnienie rozsiane. - Nie rozumiem tego, że można nie zauważyć takich osób jak osoby niepełnosprawne. Jak można coś budować i o nich zapomnieć - deklarował pan Mariusz dla telewizji Polsat.

Masz konto w PKO BP? Ważna, nowa funkcja, warto wiedziećMasz konto w PKO BP? Ważna, nowa funkcja, warto wiedziećCzytaj dalej

Reporterzy "Interwencji" poprosili o komentarz w tej sprawie przedstawiciela spółdzielni. Witold Pawłowski tłumaczył, że dostosowanie bloku do osób z niepełnosprawnościami mogłoby naruszyć przepisy. Podał też, że wiąże się to z niemałymi kosztami. Po nagłośnieniu sytuacji, w jakiej znalazł się pan Kazimierz i pan Mariusz, okazało się, że przepisy oraz budżet nie stanowiły większej przeszkody w wybudowaniu podjazdu. - Niestety jest sporo budynków z lat 60., 70., 80, a nawet 90. i żeby na głowie stanął, to nic się nie zrobi. Trudno spółdzielni wykonać coś, co nie jest zgodne z przepisami. Jest to niemożliwe - przekonywał Witold Pawłowski z-ca prezesa Pracowniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” dla telewizji Polsat.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Agata Duda, a nie prezydent, miała podjąć decyzję, którą od kilku dni żyją wszystkie, polskie media. Jak będzie wyglądała przyszłość Kingi Dudy?
2. Błyskawiczna surówka z kapusty pekińskiej, tylko 3 składniki. Cała rodzina zachwyci się jej smakiem
3. Urzędnicy zapukają bez pytania do naszych drzwi. Wyrywkowe kontrole, nowy, kontrowersyjny projekt

Polsat nakłonił prezesa społdzielni, by wykazał, że osoby z niepełnosprawnością mogą poruszać się po stromej i niebezpiecznej pochylni, która stała na schodach, przy wejściu do bloku. Eksperyment zakończył się wypadkiem. Pan Kazimierz wypadł ze swojego wózka, co ostatecznie wykazało, że blok w Lublinie nie jest dostosowany do potrzeb 66-latka i jego sąsiada. Po wywalczeniu zmian senior podziękował za zrealizowanie jego marzenia. - Dla mnie to całkowicie inny świat. Ja 5 lat nie byłem w sklepach - oceniał pan Kazimierz dla telewizji Polsat.

Agata Duda, a nie prezydent, miała podjąć decyzję, którą od kilku dni żyją wszystkie, polskie media. Jak będzie wyglądała przyszłość Kingi Dudy?Agata Duda, a nie prezydent, miała podjąć decyzję, którą od kilku dni żyją wszystkie, polskie media. Jak będzie wyglądała przyszłość Kingi Dudy?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie przeczytasz i się w końcu natniesz. Oszuści tylko czyhają na Twój błąd
  2. Odkryli lukę w aplikacji, jeździli hulajnogami za darmo. Firma nie odpuści, konsekwencje będą surowe
  3. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. Co dalej z obozem rządzącym?
  4. Jakim trzeba być człowiekiem? Pies rozpaczliwie gonił samochód, ale właściciel odjechał z piskiem opon
  5. W sieci krąży zatrważający filmik z Zielonej Góry. Nastolatki zdążyły uciec
  6. Wideo - Jak zniszczyć luksusowy samochód podczas parkowania? Ta kobieta udowodniła, że to możliwe

Źródło: [Polsat/Interwencja]