Policja wciąż kontroluje przestrzeganie nakazu noszenia maseczek w sklepach czy środkach transportu miejskiego.. (zdj. il.) Jakub Kaminski/East NewsŹródło: (zdj. il.) Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 6 Lipca 2020

Policja rusza na kontrole. Już ponad 13 tys mandatów, mogą złapać każdego

Policja nadal skrupulatnie kontroluje przestrzeganie nakazu noszenia maseczek w sklepach czy środkach transportu miejskiego. Na ten moment pouczono już przeszło 40 tys. obywateli. 13 tys. z nich otrzymało mandaty karne. Funkcjonariusze wskazują, że kary obejmują jedynie przykłady "lekceważącego podchodzenia do przepisów".

Cytowany przez Polsat News kom. Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji zwraca uwagę, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju uległa poprawie, jednak "walka z koronawirusem" wciąż trwa, a wprowadzone przez rządzących obostrzenia nie przestały obowiązywać.

Andrzej i Agata Duda świętują dzień pocałunku w wymowny sposób. Fala zdjęć homoseksualnych par w odpowiedziachAndrzej i Agata Duda świętują dzień pocałunku w wymowny sposób. Fala zdjęć homoseksualnych par w odpowiedziachCzytaj dalej

Policja: "Nie będzie taryfy ulgowej"

W programie "Nowy Dzień w Polsat News" kom. Marciniak zaznaczył, że obowiązek zakrywania nosa oraz ust obowiązuje nadal w sklepach, środkach komunikacja, miejscach kultu religijnego, a także na świeżym powietrzu, jeśli niemożliwe jest zachowanie odpowiedniego dystansu.

Redaktor postanowił wypytać policjanta, czy mundurowi będą słuchać tłumaczeń osób twierdzących, że zapomniały zabrać ze sobą maseczkę. – Mandaty nakładamy, kiedy ktoś w sposób lekceważący podchodzi do przepisów – zapewnił przedstawiciel Komendy Głównej. – Podkreślę: nie jest naszą intencją ściganie ludzi z bloczkiem mandatowym w ręce.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Absurdalne kazanie księdza trafiło do sieci. Tłumaczył kobietom, co mają ubierać, wielu będzie oburzonych
2. Koszmarny dramat w parku rozrywki. W Europie doszło do najgorszego, ratownicy nic nie mogli zrobić

– Ale jeżeli zorientujemy się, że ktoś ma lekceważący sposób podejścia do norm, to nie będzie taryfy ulgowej – dodał cytowany przez Polsatnews.pl kom. Marciniak. Funkcjonariusz wskazał, że Policji zależy na tym, by budować świadomość problemu wśród obywateli, zapewniając, że większość skontrolowanych osób nie została ukarana. – Pouczyliśmy 42 tys. osób, a 13 tys. osób zostało ukaranych mandatami – zaznaczył.

W tym miejscu warto wspomnieć przytaczany przez "Wyborczą" wyrok sądu w Kościanie, według którego nakaz noszenia maseczek jest nielegalny. W uzasadnieniu uniewinnienia mężczyzny, który został ukarany za niezakrycie nosa i ust w trakcie jazdy na rowerze, sędzia stwierdza: "Brak jest podstaw pozwalających na tak daleko idącą ingerencję w prawa i wolności jednostki".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl wstrzymuje współpracę z największą rzeźnią w Niemczech. Są oskarżenia pod adresem Polaków
  2. Wybory 2020. Wstrząsające nagranie obiegło całą Polskę. Na jaw wychodzą nowe fakty
  3. Wrzuciła niemowlę do wody, wszystko się nagrało. W sieci zawrzało, internauci oburzeni zachowaniem kobiety
  4. Policja rusza na kontrole. Już ponad 13 tys mandatów, mogą złapać każdego
  5. Zobaczył siebie w Wiadomościach TVP. "Nawet nie znają mojego miejsca pracy"
  6. Niesamowite nagranie zdetonowania bomby atomowej nad ziemią. Kula gorącej plazmy niszczy wszystko na swojej drodze

Źródło: Polsat News / Gazeta Wyborcza