Polexit. Pixabay
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 17 Grudnia 2019

Polexit jednak realny? Przygnębiające badanie daje do myślenia

Polexit wciąż pozostaje, co prawda, w sferze imaginacji, jednak przeprowadzony przez Kantar sondaż rzuca niepokojące światło na sprawę ewentualnego wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Choć postawione pytanie można by uznać za nieco podchwytliwe – "Mój kraj mógłby lepiej stawić czoła przyszłości poza Unią" – wyniku sondażu Kantar dla Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Społecznej przy Komisji Europejskiej niewątpliwie powinny dać nam do myślenia. Według sondażu Polska jest bowiem drugim najbardziej pozytywnie nastawionym krajem w sprawie ewentualnego wyjścia z UE.

Polexit. Prawie połowa Polaków widzi naszą przyszłość poza Unią

Aż 47% przepytanych Polaków uważa, że nasz kraj czekałaby lepsza przyszłość, gdyby ten nie należał do Unii. Przed nami w tej kwestii znalazła się jedynie Słowenia. Tam odpowiedzi "tak" udzieliło 48% pytanych.

Co ciekawe, w zestawieniu wyprzedziliśmy nawet Wielką Brytanię (42%), która jest przecież w zasadzie w przededniu opuszczenia Unii Europojskiej. W czołówce wśród przeciwników pozostania w Unii znaleźli się również Włosi (44%).

Przełomowa decyzja Franciszka. Zniesienie Przełomowa decyzja Franciszka. Zniesienie "tajemnicy papieskiej" wstrząśnie KościołemCzytaj dalej

Nie powinna za to dziwić dolna część zestawienia. Największymi przeciwnikami upuszczenia struktur Unii Europejskiej są Holendrzy, Niemcy oraz mieszkańcy krajów skandynawskich – w szczególności Duńczycy oraz Finowie. Wysoko swoją obecność w Unii cenią również obywatele Litwy oraz Estonii.

Jak zaznacza rp.pl, w sprawie przepytano po ok. tysiąca mieszkańców każdego z państw członkowskich UE.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Rząd uregulował zasady dotyczące trzynastek. Ważne informacje dla emerytów

2. Objawy świadczące o obecności pasożytów w naszym ciele. Nie wszystkie są związane z układem pokarmowym

3. Zdrowotne właściwości świątecznej przyprawy. Wystarczy odrobinka dodana do dania

4. Okropny wypadek na A4. Mamy przykre nagranie "korytarza życia", kierowcy nie zdali egzaminu

5. Donald Tusk nie powstrzymywał mocnych słów. "Gdy widzę te pląsy u Rydzyka, to wstydzę się za Polskę"

6. Rozpacz w rodzinie Don Vasyla. Nie ma już wyjścia