Świnka. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/1319217/Źródło: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/1319217/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 10 Grudnia 2019

Połączyli geny świni i małpy. Fatalny wynik okrutnego eksperymentu

Świnie, w organizmy których wszczepiono komórki małpy, przyszły na świat w Chinach. Choć był to pierwszy przypadek, by tego rodzaju chimery urodziły się żywe, świnki nie przeżyły zbyt długo.

Eksperyment miał na celu rozwój prac nad hodowlą ludzkich tkanek w organizmach zwierząt. Ludzko-zwierzęce chimery miałyby służyć tworzeniu organów "na zamówienie". Przed naukowcami wciąż jednak sporo pracy. Chimery świni i małpy zdechły bowiem po niecałym tygodniu życia.

Masowo popełniamy błąd, przygotowując dania z drobiu. Może nas kosztować zdrowie a nawet życieMasowo popełniamy błąd, przygotowując dania z drobiu. Może nas kosztować zdrowie a nawet życieCzytaj dalej

"To pierwszy opisany przypadek chimer świni i małpy, które doprowadzono do narodzin", zaznacza jedna z autorek eksperymentu, Tang Hai, cytowana przez "Interię". "

"Nie jest jasne, dlaczego prosiaki tak szybko zdechły. Autorzy przypuszczają, że raczej nie było to związane z chimeryzmem, a z procedurą in vitro, która w przypadku świń działa znacznie mniej skutecznie niż w przypadku ludzi", czytamy dalej.

Świnia z komórkami człowieka?

W organizmy loch wszczepiono 4000 zmodyfikowanych embrionów. W ten sposób urodziła się 10 prosiąt, z czego dwa było chimerami. Jak zaznacza "Interia", proporcja komórek małpy nie była duża: od jednej komórki na tysiąc do jednej na dziesięć tysięcy.

Wszystkie świnie zdechły jednak po tygodniu. Chińscy naukowcy planują jednak kontynuować eksperyment.

Co ciekawe, próbowano już stworzyć embriony świni zawierające ludzkie komórki, w tym przypadku jednak tylko jedna na sto tysięcy komórek była ludzka. Obowiano się bowiem, że prosiaki będą miały fragmentarycznie ludzki mózg.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Nawet jak nie ogrzewasz mieszkania, to i tak będziesz płacił. Przepisy są nieubłagane

2. Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znać

3. Myśleliśmy, że to fake. Prawicowy polityk przekroczył granice absurdu i obrzydliwości

4. Jurek Owsiak uderza w Jacka Kurskiego. Poszło o Olgę Tokarczuk

5. "Niespodzianka" dla ciężko chorych. Cena niezbędnego leku wzrośnie kilkukrotnie

6. Media dotarły do informacji o stanie zdrowia Kaczyńskiego. Konieczna jest kolejna operacja

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News