Polacy w szczególności młodzi, nie mogą liczyć na własne mieszkanie. Pixabay/ArcaionŹródło: Pixabay/Arcaion
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 2 Marca 2020

Polaków nie stać na mieszkania, a wynajem wyniesie fortunę. Smutna przyszłość

Polacy, w szczególności młodzi, nie mogą liczyć na własne mieszkanie, gdyż ich ceny powalają. A wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej. Ceny wynajmu mieszkań także pójdą w górę. Jakie są tego powody?

Jak podaje Business Insider Polska, wzrost cen mieszkań oraz rosnące zarobki Polaków i popyt ze strony imigrantów, jak na przykład naszych sąsiadów ze wschodu - Ukraińców, to wszystko podbija stawki najmu lokali. Najbardziej jest to widoczne w dużych miastach, ale już nie tylko. Powoli rosną także ceny mieszkań nawet w mniejszych miejscowościach. Co stoi za wzrostami cen mieszkań i wynajmu? Jakie są tego powody?

Rząd każe przebadać wszystkich 40-latków, ale nie na koronawirusa. Kolejne kuriozumRząd każe przebadać wszystkich 40-latków, ale nie na koronawirusa. Kolejne kuriozumCzytaj dalej

Polacy mogą liczyć na tańsze ceny mieszkań? Niestety, wszystko wskazuje na to, że jest to na ten czas niemożliwe. Ceny będą rosnąć

W zeszłym roku stawki za najem mieszkań wzrosły o kolejne kilka procent. Skąd taki stan rzeczy? Otóż średnie stawki najmu mieszkań rosną, bo drożeją mieszkania, zatem inwestorzy wprowadzający lokale na rynek najmu i wynajmujący podnoszą także ceny wynajmowanych mieszkań. Eksperci zgodnie podają, że najbardziej istotnym elementem wzrostu cen najmu są właśnie rosnące ceny mieszkań. Składa się na to także popyt ze strony imigrantów oraz rosnące zarobki Polaków.

Najdrożej jest niezmiennie od lat w stolicy Polski. Warszawa prowadzi w kwestii najdroższych mieszkań i ich wynajmu. Zaś wzrost cen, jak wynika z raportu AMRON-SARFiN, dotyczy najbardziej chociażby Gdańska i Łodzi. W Gdańsku podrożał najem mieszkania aż o ok. 6,3 proc. a w Łodzi o 4,6 proc. Warto przy tym dodać, że w Łodzi w perspektywie ostatnich pięciu lat najemcy musieli liczyć się ze średnimi podwyżkami sięgającymi aż 41 proc. Natomiast najmniejsze podwyżki w 2019 r. odnotowano w Poznaniu, gdzie owszem były, ale tylko o 2,8 proc. Podobnie we Wrocławiu - o ok. 2,1 proc. Rekordzistą w latach 2014-2019 okazał się Gdańsk, notując najwyższe podwyżki, sięgające łącznie prawie 46 proc.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Monika Olejnik jednym wpisem straciła w oczach fanów. "Nie wierzę, że pani tak napisała"
2. Szpital Bródnowski ograniczył działanie SORu. Dezynfekcja po pacjencie

- Średnie stawki rosną, bo drożeją mieszkania, więc inwestorzy wprowadzający lokale na rynek najmu podnoszą też ceny. Na dodatek z roku na rok przeciętne mieszkanie na wynajem ma coraz wyższy standard, co też powoduje, że średnie stawki są wyższe - zapewnia Marcin Krasoń, ekspert Obido.pl.

Za wzrostami cen mieszkań stoi także wysoki popyt. - Z jednej strony generują go szukający mobilności Polacy, a z drugiej imigranci, w dużej mierze ze wschodu. Są oni szczególnie widoczni w dużych miastach, im bliżej ukraińskiej granicy, tym bardziej. Mówimy tu więc najbardziej o Warszawie, Lublinie, Rzeszowie czy Krakowie. Rosnące ceny studzą trochę zapał części inwestorów, którzy obawiają się, że nie uda im się wynająć mieszkania za odpowiednio wyższą stawkę. Nadal jednak dobrze stargetowane i atrakcyjnie przygotowane lokum na wynajem powinno przynieść godziwy zysk. Coraz mniej jest jednak miejsca na przypadek i nieprzemyślane działanie - tłumaczy Marcin Krasoń.

Mariusz Olszewski/Business Insider Polska

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stefan Kraft zostanie ukarany za oszustwo w trakcie Pucharu Świata? Mamy decyzję władz federacji
  2. Emerycie, sprawdź swój przelew z ZUS. Na twoje konto trafi większe świadczenie
  3. Porusza się na wózku i pracuje na lotnisku. Piesek podbija serca podróżnych z całego świata
  4. Przerażony 3-latek utknął w windzie w przejściu podziemnym. Pomoc przybyła w samą porę
  5. Rydzyk wpadł w nagłą furię. "Zboczenia, wprowadzanie w nienormalność"
  6. Jest oświadczenie Suntago Park of Poland. Odpowiedzieli na liczne skargi turystów

Źródło: Business Insider Polska