Pola Raksa w filmie "Popioły". youtube.com/telewizjakinopolskaŹródło: youtube.com/telewizjakinopolska
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 3 Grudnia 2020

Urodą i grą aktorską zdobyła tłumy adoratorów. Czy też byliście fanami Poli Raksy?

Pola Raksa to jedna z najbardziej kultowych polskich aktorek. Ogromny talent, powalająca uroda i niezwykły urok osobisty sprawiły, że wciąż chętnie wracamy do dzieł filmowych z jej udziałem. Artystka w pewnym momencie postanowiła nieoczekiwanie zakończyć swoją karierę.

Polę Raksę bez żadnych wątpliwości nazwać można legendą polskiego kina. Kochana i wielbiona przez miliony, w pewnym momencie kariery postanowiła usunąć się w cień...

Stało się, Komisja Europejska postanowiła właśnie wszcząć procedurę przeciw Polsce. Chodzi o Stało się, Komisja Europejska postanowiła właśnie wszcząć procedurę przeciw Polsce. Chodzi o "naruszenie prawa EU"Czytaj dalej

Legendarna Pola Raksa 

Wszystko zaczęło się w pewnym barze mlecznym, w którym Pola, a właściwie Apolonia Raksa poznała fotografa pracującego w tygodniku "Dookoła świata". Świeża studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim została dostrzeżona dzięki swojej zniewalającej urodzie. Mężczyzna zaproponował jej sesję zdjęciową do pisma, na którą po namyśle się zgodziła. 

Po opublikowaniu jej zdjęć, kariera ruszyła jak z kopyta. Zauroczeni niezwykłym urokiem późniejszej gwiazdy "Czterech pancernych i psa" Polacy, nie mogli doczekać się, by kolejny raz móc ujrzeć tę niesamowitą młodą dziewczynę. Okazja nadarzyła się już wkrótce, bo tygodnik wpadł w ręce reżyserki Marii Kaniewskiej, która postanowiła obsadzić ją w roli Wandy w ekranizacji "Szatana z 7-ej klasy" Kornela Makuszyńskiego. Obraz trafił na ekrany w 1960 r. 

Po udanym debiucie i dostrzeżeniu przez środowisko filmowe, że oprócz niezwykłego piękna, Pola Raksa dysponuje również wrodzonym talentem, wszyscy zaczęli namawiać ją, by zrezygnowała z filologii polskiej i rozpoczęła edukację w Łódzkiej Szkole Filmowej, co też wkrótce zrobiła. Po tej decyzji, mogła do woli przebierać w propozycjach kolejnych ról aktorskich.

Wyrzucili psa, jak niepotrzebny odpadek, bo był niepełnosprawny i potrzebował pomocy. Teraz Wy możecie mu pomócWyrzucili psa, jak niepotrzebny odpadek, bo był niepełnosprawny i potrzebował pomocy. Teraz Wy możecie mu pomócCzytaj dalej

Tych pojawiło się naprawdę sporo, do tego stopnia, że Pola Raksa decydowała się czasem nawet na 3 filmy rocznie. "Rozwodów nie będzie, "Panienka z okienka" czy "Rękopis znaleziony w Saragossie" to tylko kilka z projektów, w których wzięła udział do momentu, gdy poznała swojego przyszłego męża, Andrzeja Kostenko, za którego wyszła w 1964 r. 

Szczyt kariery i nagłe odejście

Niewątpliwym przełomem w karierze Poli Raksy okazał się występ w "Popiołach" Andrzeja Wajdy, gdzie wcieliła się w rolę Heleny de With, za którą otrzymała 2 nominacje do nagrody Złotej Kaczki. Pierwsze spotkanie ze swoją ekranową partnerką wspominał po latach Daniel Olbrychski w książce "Anioły wokół głowy". 

W Łodzi Wajda wita mnie serdecznie, wygląda na to, że wszystko jest w porządku. "Zaraz pozna pan swoją partnerkę, która będzie grała Helenę" - mówi. "Chcę, żeby to była scena tylko we dwoje i właściwie nie zależy mi na tekście. Chcę, żeby było widać, że się kochacie, że macie na siebie ochotę. Rozumie pan...”. I wchodzi dziewczyna, w której od dawna się podkochiwałem. Zresztą któż z nas się w niej nie podkochiwał? Pola Raksa – Wanda z "Szatana z siódmej klasy". Niesłychanej piękności, pierwsza gwiazda młodego pokolenia. - opowiadał wcielający się w Rafała Olbromskiego w "Popiołach", Daniel Olbrychski. 

Teksty wybrane dla Ciebie:

Rok później, w 1966 r. Pola Raksa przyjęła rolę, która na zawsze odmieniła jej karierę. Chodzi oczywiście o Marusię z "Czterech pancernych...", dzięki której zyskała jeszcze większą popularność, niż do tej pory. Kreacja stała się też niestety powodem zaszufladkowania aktorki, która od tej pory zaczęła być kojarzona głównie z miłością Janka Kosa. Niezwykle zazdrosny miał być o nią też mąż, Andrzej Kostenko. Choć wkrótce po debiucie w serialu na świat przyszedł syn małżeństwa, Marcin, nic nie uchroniło pary przed rozwodem, do którego doszło w 1970 r. Mówiło się też, że mężczyzna miał się dopuścić zdrady, do której doszło rzekomo podczas wyjazdu z Genem Gutowskim i Romanem Polańskim w Alpy. 

Po zakończonym małżeństwie Pola Raksa coraz rzadziej pojawiała się na ekranie. Przyjmowała oczywiście główne role w polskim, a nawet węgierskim, czy radzieckim kinie, ale pojedyncze filmy z jej udziałem zaczęły pojawiać się w odstępach 2, 3, a czasem nawet 4 lat. Na jakiś czas związała się też z początkującym wówczas młodym aktorem, Bogusławem Lindą, ale relacja nie przetrwała w związku z problemami, jakie późniejsza gwiazda "Psów" Władysława Pasikowskiego miała mieć w kontaktach z synem Poli Raksy. 

Cudowną aktorkę po raz ostatni mogliśmy zobaczyć na ekranie w "Uprowadzeniu Agaty" z 1993 r. Po udziale w filmie, Pola Raksa zdecydowała się na zakończenie swojej kariery. Zamieszkała pod Warszawą, gdzie zajęła się projektowaniem mody i malarstwem. Obchodząca w tym roku swoje 79 urodziny artystka wciąż nie udziela żadnych wywiadów. 

Choć powód zakończenia kariery odtwórczyni Marusi z "Czterech pancernych..." pozostaje tajemnicą, mamy ogromne szczęście mogąc cieszyć się jej dorobkiem aktorskim, w którego skład wchodzi wiele wybitnych występów w znaczących polskich filmach. Legendarna gwiazda ekranu na zawsze wpisała się w historię rodzimej kinematografii i bez wątpienia, wciąż pozostaje najbardziej magiczną polską aktorką...

[Zdjęcie wyróżniające jest screenem fragmentu filmu "Popioły" (Film Polski/Zespół Filmowy "Rytm"), zamieszczonego w serwisie YouTube na kanale Telewizji Kino Polska (Youtube.com/telewizjaKinoPolska) - Program obowiązkowy: Andrzej Wajda o filmie "Popioły"]

źródło: onet.pl, wp.pl, filmweb.pl

Gwiazdor Gwiazdor "BrzydUli" TVN przekazał tragiczną wieść. Potrzebna pomocCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach: