Pogrzeby w Polsce z restrykcjami?. Wikipedia/Albert GórniakŹródło: Wikipedia/Albert Górniak
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 16 Marca 2020

Co z pogrzebami w Polsce? Wydano specjalne zalecenia, przedstawiciele Episkopatu mieli potwierdzić informacje z jednej z diecezji

Pogrzeby we Włoszech trafiły na listę zawieszonych ceremonii religijnych, wymienionych w najnowszym dekrecie diecezji rzymskiej. Zawarte w nim przepisy są bardzo restrykcyjne. Naturalnie, po jego wydaniu, szybko pojawiły się pytania o sytuację w Polsce.

Na ten moment wszystkie ceremonie religijne, łącznie z pogrzebami, zostały zawieszone we Włoszech. Komunikacie rzymskiej diecyzji czytamy, że „interpretacja dostarczona przez rząd zakłada, że dekret jest bardzo restrykcyjny i wywołuje cierpienie zarówno wiernych, jak i pastorów oraz kapłanów”.

Ministerstwo Zdrowia: Czwarta ofiara wirusa w PolsceMinisterstwo Zdrowia: Czwarta ofiara wirusa w PolsceCzytaj dalej

Pogrzeby w Polsce z restrykcjami?

Naturalnie, niedługo po wydaniu dekretu pojawiać się zaczęły pytania o to, jak sprawa zostanie rozwiązana w Polsce, gdzie odsetek zakażonych nie jest tak wysoki jak we Włoszech, ale wciąż rośnie. Oficjalnego komunikatu Konferencji Episkopatu Polski jeszcze nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że pójdziemy podobną drogą.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ratownicy medyczni zamówili jedzenie. Na paragonie czekała na nich niespodzianka, poruszające
2. Kierowca autobusu rejsowego zarażony koronawirusem. Kursował m.in. pomiędzy Warszawą a Radomiem

Na właśnie takie rozwiązanie póki co zdecydował się biskup gliwicki Jan Kopiec. 14 marca wydany został dekret, odwołujący zaplanowane msze święte.

- Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć jedynie do trzeciej stacji (na cmentarzu), w obecności najbliższej rodziny (nie więcej niż 50 osób). Msza św. pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, ale sine populo lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego - dowiadujemy się.

Przedstawiciel KEP w anonimowej rozmowie z portalem fakt.pl miał powiedzieć, że podobna praktyka zastosowana zostanie w pozostałych diecezjach w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest oficjalna decyzja UEFA ws. Euro 2020. Mistrzostwa nie odbędą się w tym roku
  2. Najgorszy okres pandemii jeszcze przed nami. Wiceminister zdrowia podał orientacyjne daty
  3. Ważna decyzja premiera Morawieckiego. Nowe obostrzenia w ruchu między miastami zostają dziś wprowadzone
  4. Tragiczny apel polskiej lekarki. "Wszystkiego nam brakuje, jest nas dramatycznie mało"
  5. Bardzo niepokojące doniesienia. Minister zdrowia ujawnił, jakiej liczby zakażonych musimy się spodziewać w tym tygodniu
  6. Polacy wylądowali w Warszawie. Na kwarantannę pojechali zwykłym PKP i transportem publicznym
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News