Podatek od Netflixa obejmie dostawców HBO, Ipla, CDA i VOD.. (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 1 Lipca 2020

Nowy podatek właśnie wszedł w życie. Niebawem odczujecie go w kieszeniach

Podatek od Netflixa, jak jest potocznie nazywany, obejmie dostawców HBO, Ipla, CDA i VOD. Decyzją Sejmu platformy te będą przekazywać niemałe kwoty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Najnowsze zmiany nie zdobyły jednak poparcia przedsiębiorców. - Niektórzy dostawcy mogą wykorzystać to jako pretekst, żeby zrobić podwyżkę - ostrzega Michał Kozicki dla Press.pl.

Od 1 lipca w życie weszła najnowsza ustawa Zjednoczonej Prawicy. Dostawcy tacy jak HBO, Ipla, CDA i VOD będą musieli składać daniny na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Firmy te przekażą aż 1.5% wpływów z reklam oraz opłat od użytkowników. Dla PISF-u oznacza to wpływy na poziomie nawet 1.5 miliona złotych. Wcześniej, inicjatywa ta była realizowana w ramach tarczy kryzysowej, stworzonej przez rząd Mateusza Morawieckiego.

Tysiące Polek i Polaków otrzymało druzgocące rachunki. Tysiące Polek i Polaków otrzymało druzgocące rachunki. "Myślałem, że oszczędzę czas i pieniądze"Czytaj dalej

"Podatek od Netflixa" obejmie dostawców HBO, Ipla, CDA i VOD.

Nie każdy jednak patrzy przychylnie na wdrożone przepisy. Szczególny sprzeciw w tej sprawie wyraził Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. Przedsiębiorcy ostrzegają przez ryzykiem wzrostu opłat za korzystanie z tego typu platform. 

- Niektórzy dostawcy mogą wykorzystać to jako pretekst, żeby zrobić podwyżkę. Jednak nie ma co się doszukiwać złych intencji, 1,5 proc. od przychodu to bardzo dużo (...) W tym przypadku finalnym płatnikiem są abonenci, którzy prędzej czy później odczują tę opłatę na własnej skórze - deklarowałł Michał Kozicki w rozmowie z Press.pl

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jarosław Kaczyński ma "tajny plan". Ma pomóc Dudzie wygrać, zaskakujące doniesienia mediów
2. Zakaz wychodzenia z domów w turystycznym kurorcie. Władze kraju w Europie podjęły decyzję

Nowego "podatku od Netflixa", który poza tytułową platformą obejmie dostawców z HBO, Ipla, CDA i VOD nie będą musieli regulować mikroprzedsiębiorcy. Należy podkreślić, że dotyczy to jedynie tych firm, których liczba odwiedzających nie przekroczyła progu 1% użytkowników z dostępem do internetu szerokopasmowego. Radio Zet wskazuje, że zgodnie z danymi Urzędu Komunikacji Elektronicznej mamy do czynienia z blisko 7.7 milionami korzystających z szerokopasmowej sieci. 

Ważne oświadczenie w tej sprawie wydali pracowdawcy z branży internetowej. "Z zaskoczeniem przyjęliśmy fakt uwzględnienia w projekcie ustawy dotyczącej podejmowanych przez państwo działań osłonowych, propozycji przepisów, które w ramach ochrony interesów jednej branży (środowiska filmowców) nakładają obciążenia fiskalne na inną branżę (audiowizualną), w tym na podmioty prywatne. Jest to tym bardziej zaskakujące, iż projekt nie przewiduje nakładania dodatkowych danin podatkowych na jakiekolwiek inne grupy przedsiębiorców" - czytamy w oświadczeniu Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl wstrzymuje współpracę z największą rzeźnią w Niemczech. Są oskarżenia pod adresem Polaków
  2. Niewyobrażalna zbrodnia w solarium. Pracownica będzie miała traumę na całe życie
  3. Wrzuciła niemowlę do wody, wszystko się nagrało. W sieci zawrzało, internauci oburzeni zachowaniem kobiety
  4. Policja rusza na kontrole. Już ponad 13 tys mandatów, mogą złapać każdego
  5. Zobaczył siebie w Wiadomościach TVP. "Nawet nie znają mojego miejsca pracy"
  6. Prawie dwutonowa asteroida przeleciała nad Tokio. Wybuch soniczny o sile 165 ton trotylu

Źródło: [Radio Zet/Press.pl]