Podatek cukrowy. Wikimedia Commons/Raki_ManŹródło: Wikimedia Commons/Raki_Man
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 22 Stycznia 2021

McDonald's zmienia ofertę przez podatek cukrowy. Już nie dostaniemy coli w zestawie

Podatek cukrowy dotknął również restaurację McDonald's. Ceny ich napojów mogą się nie zmienić ze względu na lukę prawną, mimo tego nowa opłata również sprawiła, że zmieniły się pewne możliwości dla klientów. Firma zrezygnowała całkowicie z wyboru w swojej ofercie okazYEAH!, która oferowała promocje na konkretne zestawy produktów. Teraz, w kontekście napojów, znalazła się wśród nich jedynie woda. Jak tłumaczy restauracja, prócz podatku, jest to również kwestia polityki firmy.

  • McDonald's również musiało ugiąć się pod podatkiem cukrowym
  • Ceny ich napojów mogą się nie zmienić ze względu na lukę prawną - syrop, który używany jest do ich wytwarzania nie jest środkiem spożywczym i nie podlega opłacie
  • Mimo tego z oferty okazYEAH! z wyboru zniknęły wszystkie słodzone napoje, do wyboru pozostała jedynie woda
  • Restauracja tłumaczy swoją decyzję zarówno podatkiem cukrowym, jak i polityką firmy

McDonald's ma w planach przygotowywać swoim klientom coraz więcej zdrowych posiłków. 

McDonald's dotknął podatek cukrowy? Sprawa wciąż czeka na rozstrzygnięcie

Podatek cukrowy według rządu miał przede wszystkim nie zapewnić wpływy do państwa, ale wpłynąć prozdrowotnie na wybory Polaków. Taka polityka nie jest jednak obca również restauracjom fast-foodowym, takim jak choćby McDonald's, która odczuła na sobie jedynie część obciążeń wynikających z nowego podatku. 

Przede wszystkim kwestia dotyczy syropów do automatów, z których w restauracjach tworzy się gotowe napoje. Nie są one traktowane jako środek spożywczy, opłata ich więc nie obowiązuje. Nie wiadomo jednak, czy luka prawna nie zostanie w najbliższym czasie uzupełniona.

- Należy jednak zaznaczyć, że w tej kwestii czekamy na jednoznaczną wykładnię właściwych organów. Niestety w innych, budzących wątpliwości interpretacyjne kwestiach związanych z daniną cukrową nie otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Finansów ani z Krajowej Informacji Skarbowej żadnej wiążącej interpretacji przepisów ww. ustawy - mówił w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przedstawiciel Coca-Cola Polska.  

Ochroniarz w Biedronce przyłapał kobietę na gorącym uczynku. Okazało się, że jest policjantkąOchroniarz w Biedronce przyłapał kobietę na gorącym uczynku. Okazało się, że jest policjantkąCzytaj dalej

Taka propozycja pozwoliłaby uchronić McDonald's przed podwyżką cen napojów słodzonych. Pytanie jednak, czy polski rząd przymknie oko na definicje produktów w restauracji.

W okazYEAH! jedynie woda. McDonald's tłumaczy zmiany podatkiem i polityką firmy

Zmiany widoczne są głównie w promocjach sieci znanych jako okazYEAH! Dotychczas, w niektórych zestawach, można było dobrać wybrany napój - teraz firma zamieniła wybór na możliwość dobrania jedynie gazowanej lub niegazowanej wody

- Wymiana napoju słodzonego na wodę w zestawach okazYEAH! dostępnych w aplikacji mobilnej McDonald’s jest efektem wprowadzenia w Polsce podatku cukrowego - tłumaczy zmianę Patrycja Pazio z McDonald's w rozmowie z Wirtualną Polską. 

Okazało się również, że firma chciała w tym wypadku postawić na jeden z przyświecających jej od jakiegoś czasu postulatów, czyli wprowadzanie zdrowszej diety do swojego menu.

- Jednocześnie wpisuje się ona [wymiana na wodę - przyp. red.] w działania prowadzone przez naszą markę od kilku lat, mające na celu oferowanie gościom bardziej zbilansowanych posiłków - dodała. 

Jak podała, restauracja prowadzi działania, mające umożliwić klientom wybór słodzonych napojów w ramach swoich promocji. Szczegóły mają zostać podane niebawem. 

źródło: [next,gazeta.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: